Ana Sayfa Çevre 19 Yaşında'ki Mühendis Okyanusu Temizleyecek

19 Yaşında'ki Mühendis Okyanusu Temizleyecek

Hollandalı mühendislik öğrencisi Boyan Slat, okyanuslardaki plastik atıkların temizlenmesi için ortaya attığı fikirle dünya çapında uzmanların ilgi odağı oldu. Projesi için kısa sürede 2 milyon dolar toplamayı başardı.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2014 Çarşamba 11:49
19 Yaşında'ki Mühendis Okyanusu Temizleyecek

Havacılık mühendisliği öğrencisi genç, yıllardır okyanuslarda biriken milyonlarca tonluk plastik atığın toplanabilmesi için ucuz ve basit bir yöntem önerdi. Yaklaşık 2 milyon dolar bağış toplayan Slat, şimdi dünya çapında yüzden fazla uzmanla çalışıyor.

Okyanusun plastik çorbası

Miktarı sürekli artan plastik atıklar okyanuslardaki beş temel kuvvetli akıntıyla sürüklenip, uzmanların ‘plastik çorbası' dedikleri sisteme dahil oluyor.

Zamanla mikro parçalara çözülen plastik, balıkların sindirimiyle beslenme zincirine girerek insan vücuduna ulaşıyor. Plastiğin kanserojen etkisi tüm canlıları olduğu kadar insanları da etkiliyor.

Balıkçılık ve turizm sektörlerini her geçen gün yok eden bu atıkların, klasik yollarla temizlenmesi milyar dolarlar tutmasının yanı sıra pratikte de neredeyse imkansız.

"Plastik size gelebiliyorken biz niye ona gidelim?" diye düşünen 19 yaşındaki Hollandalı mühendislik öğrencisi Boyan Slat'in bulduğu çözüm de bu akıntıların gücünü kullanmaktan geçiyor.

 

19 yaşındaki genç mühendis, projesi için şimdiden 2 milyon dolar bağış topladı. [Fotoğraf: AFP]
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Rize'de şiddetli yağışlar etkili oldu.

Rize'de şiddetli yağışlar etkili oldu.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık