Ana Sayfa Güncel 4 Vekile "Örgüt" Soruşturması Açıldı

4 Vekile "Örgüt" Soruşturması Açıldı

Cemaat operasyonunda gözaltına alınan polislerin yanına giden 4 vekil hakkında, polislerin sorgulamasını önlemeye çalışmak iddiasıyla 'örgüt' suçundan soruşturma açıldı.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2014 Cumartesi 09:30
4 Vekile

Hükümete yakın Sabah gazetesinden Nazif Karaman ve Hayrettin Bektaş'ın haberine göre, AKP'den istifa eden milletvekilleri Hakan Şükür, İdris Bal, İdris Naim Şahin ve CHP milletvekili Mahmut Tanal'a 'örgüt' soruşturması açıldı.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, söz konusu 4 milletvekilinin, "örgütlü' olarak adliyede kargaşa çıkarıp, paralelci polislerin sorgulanmasını engellemeye çalıştığı"nı iddia etti.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu işe, şüpheli polislerin sorgulanma aşamalarının gerçekleştiği adliye nezarethanesi ve duruşma salonunu gören kamera kayıtlarına el koyarak araştırmalarına başladı. Kamera kayıtlarında, milletvekilleri Hakan Şükür, İdris Bal, İdris Naim Şahin ve Mahmut Tanal'ın, gözaltındaki polislerle görüşmeleri incelemeye alındı.

Adliyede gerçekleştirilen eylemler sırasında, İstanbul Adliye Sarayı'nın temizlik işlerini yapan firmada görevli 2 personelin de telefonlarıyla çektikleri görüntüleri Cemaat'e verdikleri iddia edildi. Savcılık soruşturmaya, bu 2 personeli de dahil etti.

 

NELER YAPTILAR?

Hakan Şükür: Adliyeye girerek gözaltındaki polisleri nezarethanede ziyaret etti ve avukatlarıyla görüştü. Aralarında eski Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Ömer Köse ve Emniyet Amiri Gaffur Ataç'ın da aralarında bulunduğu polislerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İdris Bal: Çağlayan Adliyesi'ne gitti, gözaltındaki polislerin ve avukatların da kendisiyle birlikte yer aldığı bir kareyi Twitter'dan paylaştı.

Mahmut Tanal: Sorgu hâkiminin, bir MİT mensubuyla görüştüğünü öne sürdü. Hâkim İslam Çiçek'in odasına girince hakimin bir kişiye "kaç İsmail" diye bağırdığı iddiası uzun süre tartışılmıştı.

İdris Naim Şahin: Eski İçişleri Bakanı, operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen polis yakınlarını Çağlayan'daki Adalet Sarayı önünde ziyaret etti. Adliye önünde polis yakınları ile iftar açtı.

STV'YE SORUŞTURMA...

Öte yandan adliyede canlı yayın yapan Samanyolu TV yöneticileri hakkında da soruşturma başlatıldı.

ÖRGÜTLÜ SUÇ DOSYASI MECLİS'E GİDİYOR

Habere göre savcılık yetkilileri, soruşturma kapsamında milletvekillerinin örgüt üyeliği suçundan yargılanabileceğini kaydetti. Ancak milletvekilleri ile ilgili nihai karar TBMM tarafından verilecek. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan dosya TBMM'ye gönderilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık