Ana Sayfa Güncel 53 Gazeteciler Derneği'nden Rize VALİ'sine uyarı

53 Gazeteciler Derneği'nden Rize VALİ'sine uyarı

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak Rize Valisi Ersin Yazıcı”nin basın kuruluşları arasında ayrımcılık yapmasını eleştirdi.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2015 Cuma 17:35
53 Gazeteciler Derneği'nden Rize VALİ'sine uyarı

Bayrak açıklamasında “Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın basın kuruluşları arasında bazı kurumları kendi tekeline alarak diğer kurumları yok sayması üzerine bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk. Sayın Yazıcı bulunduğu makamın kendisine yüklediği sorumlulukların bilincinde olmalıdır. Bulunduğu konum ona tarafsız ve adil olma sorumlulukları yüklemektedir. İlin mülki amiri olarak her vatandaşa eşit mesafede durması gerektiği gibi kurum ve kuruluşlara arasında da eşit ve adil olmak zorundadır” dedi.

 Bayrak açıklamasında “Yazıcı, geçmişte olduğu gibi yakın bir tarihte yine sadece iki kurumu yanına alarak bu kuruluşlar ile hukuk sistemi çerçevesinde eşit şartlarda rekabet etmesi gereken diğer basın kurumlarını yok saymıştır. Bu kendisine ikinci uyarımızdır. Türkiye halen bir Anayasal Hukuk devletidir. Valilerin de yetkileri yasalar ile sınırlandırılmıştır. Sadece iki basın kuruluşuna imtiyaz tanıyıp diğer kuruluşları yok sayması, Anayasanın devletin takınması gereken tarafsızlık ve eşitlik ilkesine aykırıdır.Yazıcı bu tutumunu devam ettirirse bizlerde kendisine yönelik itaatsizlik tavrı takınıp, kendisini,  valimiz olarak kabul etmeyip bundan sonraki davet edeceği programlarına  katılmayarak protesto edeceğiz” dedi.

  53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak “Basın kanunun ilk maddesi “Basın hürdür ve engellenemez” der. Biz Yazıcı’nın Rize’de basını dizayn etmesine, sansür ve kısıtlama getirmek istemesine izin vermeyeceğiz. Basın halkın gözü ve kulağıdır. Bu sesi hiç kimsenin kesmeye hakkı yoktur” dedi.

    Bayrak Rize”de görev yapan basın mensuplarının hiçe sayılmasına tepki göstererek” Sayın Yazıcı”nın yaptığı bu ayrımı, hangi kurum, kuruluş yaparsa yapsın tepkimiz ağır olacaktır” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık