Ana Sayfa Yerel Gündem 8.Uluslararası Tulum Festivali Artvin'de devam ediyor

8.Uluslararası Tulum Festivali Artvin'de devam ediyor

Artvin'de düzenlenen 8. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali kapsamında kente gelen halk oyunları ekipleri, Vali Ömer Doğanay'ı ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2017 Pazar 12:03
8.Uluslararası Tulum Festivali Artvin'de devam ediyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin'de düzenlenen 8. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali kapsamında kente gelen halk oyunları ekipleri, Vali Ömer Doğanay'ı ziyaret etti.

Vali Doğanay, Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada, ekipleri kentte ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

            Tulum festivalinin tüm dünya insanlarının kardeşliği ve kaynaşması adına çok önemli ve anlamlı bir etkinlik olduğuna işaret eden Doğanay, şöyle konuştu: "Hepimiz farklı farklı kültürlerden ve farklı farklı annelerden dünyaya gelmişiz. Renklerimiz farklı, tenlerimiz farklı, dillerimiz farklı ancak hepimizin vazgeçemeyeceği ortak bir noktası vardır, o da insanlık noktasıdır. Hepimizin göz renkleri farklıdır ancak hepimizin gözyaşlarımızın renkleri hep aynıdır. Hepimiz ağladığımız zaman o renk aynıdır. Bunu unutmamalıyız."

            Vira Kültür Sanat Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Erdoğan Cineviz ise, festivalin en önemli amacının, insanlar arasında barış, dostluk ve sevginin yaşatılması ve güçlendirilmesi olduğunu vurguladı.

            Artvin ve Rize illerinin ortak kültürü olan tulumun sesini özdeşleştirip halka birleştirerek tüm dünyaya duyurmak istediklerini kaydeden Cineviz, "Artvin, Türkiye'de ve dünyada folklor şehridir. Atabarı şehridir. Artvin'in halk oyunlarında Türkiye'de ve dünyada birincilikleri bulunan çok değerli bir ilimizdir." dedi.

            Cineviz, festivalde tulumla ve horonla ülkelerin kardeşliğini birleştirerek, dünyaya kardeşlik mesajları vermeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

            Ziyarete, festivale katılmak üzere gelen Rize, Ankara, İstanbul halk dans toplulukları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Çeçenistan, Karaçay Malkar ekipleri katıldı.

            Ziyaretin sonunda Vali Doğanay, konuklarıyla hatıra fotoğrafı çekinildi ve karşılıklı hediyeler takdim edildi.

            Hopa’dan sonra Artvin’e gelen grup daha sonra Rize hareket etti. Tulum festivali Rize’deki gösteriler ardından sona erecek.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 53.Kolordu taraftar grubundan MHP'ye ziyaret

53.Kolordu taraftar grubundan MHP'ye ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık