Ana Sayfa Yerel Gündem Alternatif yaşam köyü "Şana Yaşam Köyü" Atölye çalışmalarına başladı

Alternatif yaşam köyü "Şana Yaşam Köyü" Atölye çalışmalarına başladı

Rize/Fındıklı’da doğanın kendi döngüsü içinde, doğanın soluğuyla nefesine nefes katmak ve bunu doğanın yaşamsal kurallarına ve döngüsüne saygı gösterenlerle paylaşmak niyetiyle kapılarını açan Şana Yaşam Köyü, 28-29 Temmuz 2018 tarihlerinde “Çocuk ve Çocuk Hakları Atölyesi” düzenliyor.

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 11:46
Alternatif yaşam köyü
“Biraz yöresellik olsun, biraz bu kez doğa onlara kucak açsın, ritminde ritim tutsun, kendi hayal kahramanlarının koluna bir de buraların masal kahramanları girsin, birlikte patikalarda keşfe çıksın. Toprağı solusun. Onlar, doğa kadar yaşam dolu ama doğa kadar da kendini savunabilir olsun, direngen olsun” amacıyla ve bunun yanı sıra başka dünyaların mümkün olduğu düşüncesinin peşinden koşmak, hayal kurmanın ve hayallerin arkasından gitme cesaretinin birlikte, yan yana olunduğunda dayanılmaz hafifliğini hissetmek ve bütün bunları doğanın coşkusu ve yaşamsal enerjisiyle harmanlayıp bütünleştirmek için düzenlenen etkinlik, çocuklarla birlikte öğrenmeyi, denemeyi, düşüp kalkmayı, toprağa suya havaya karışmayı hedefliyor.

Çocuk ve Çocuk Hakları Atölyesi ile Çocukların, Geleceğin Doğa Kadar Yaşam Dolu ve Doğa Kadar Kendini Savunabilir olsunlar diye..

Çocukluğumuzla büyüyoruz, büyüdüğümüz gibi renklere bürünüyoruz, her bir anımızda çocukluğumuz diyoruz ve “çocuklar” diyoruz. Bu köy, Onlar için güzel bi dünya yaratmak istiyor, onların düşlerini seyre dalıp onlar için düşler kuruyor. Tüm bunları yaparken biz de o çocuklara bir bahçe açıyor. Yanlarında aileleriyle de birlikte iki günlük bir kampım çalışması sunuyor.   Biraz birlikte büyüyelim, biraz birlikte öğrenelim, deneyelim, çamura karışalım, yuvarlanalım, düşelim, kalkalım, birlikte yürüyelim.   Çocuklarımızla birlikte yürüyecek ablalarımızla da tanışın; eğitmenlerimiz Banu Öztürk ve Cancu Balcı, Av. İlayda Önal ve hazırlıklara devam eden diğer güzel insanlarımız. İki gün boyunca çocuklarla yapılacak olan oyun, boyama, doğadan müzik, masal, ağaç toprak bitki gibi atölyelerin yanı sıra ailelere ve büyüklere yönelik toplumsal cinsiyetçilik ve çocuk istirmarlığına karşı Çocuk Hakları ve Savunuları üzerine de bir söyleşi düzenlenecek. Oyun atölyesi; yöreye ait geleneksel oyunların, tekerlemelerin eşliğinde birlikte oynamanın, oyun malzemelerini paylaşmanın, doğanın imkanlarıyla oyunu birleştirmenin keyfini tatmayı amaçlıyor. Boyama atölyesi; renk bilgisi ve renklerin çeşitliliğini taş, ağaç, kumaş gibi doğal malzemeler eşliğinde çeşitli boyaları kullanarak deneyimlemeyi ve renklerle hayal dünyası arasındaki ilişkiyi pekiştirmeyi öngörüyor. Doğadan müzik atölyesi; doğanın sesine kulak kabartmayı ve doğanın sunduğu malzemelerle müzik yapmanın güzelliğini hedefliyor. Masal atölyesi; yöreye ait masallarla hayali kahramanların dünyasına girmeyi ve onların peşine takılmayı amaçlıyor. Ağaç, toprak, bitki atölyesi; doğanın bize sunduğu imkanları kavramanın yanı sıra, bunların çeşitliliği içerisinde bizlerin de bu çeşitliliğin bir parçası olduğu ve yaşamsal devamlılığın bu döngünün sağlanmasıyla mümkün olabileceği düşüncesini pekiştirmeyi hedefliyor. 

Toplumsal cinsiyetçilik ve Çocuk İstismarlığına karşı Uluslar arası Çocuk Hakları ve Savunuları atölyesi; 
Toplumsal cinsiyetçilik nedir? Ailede neler yaşanır? Neler cinsiyetçiliktir, cinsiyetçiliğin çocukta, erkekte, kadında etkisi nelerdir?
Hukuk nedir, çocuk-insan olarak hangi haklara sahipsin ? Çocukları koruyan mekanizmalar nelerdir ? Karşılaştığınız durumlarda neler yapmalısınız, kendinizi nasıl savunabilirsiniz..? Çocukları suçlardan uzaklaştırmada; neler suçlara girer ? Siber saldırılar nelerdir ? gibi konularda temel bilgiler aktarımını amaçlıyor ve ikinci günde de ailelere ve büyüklere yönelik söyleşiler gerçekleştiriliyor.   Aklınızda bulunsun, etkinliğin sonunda çocuklarımıza küçük bir hediyemiz var.   artvinden.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık