Ana Sayfa Güncel Ankara Sular idaresi kaçak su kullanmış ?

Ankara Sular idaresi kaçak su kullanmış ?

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Sayıştay'ın 2017 yılına ait hazırlamış olduğu Denetim Raporlarına göre ASKİ'nin kurumun aboneliğinin olmadan kaçak olarak su ve atık su kullandığını raporlamasını Meclis gündemine taşıdı.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2018 Perşembe 20:15
Ankara Sular idaresi kaçak su kullanmış ?

CHP Ankara Milletvekili Nihat YeşilASKİ’deki usulsüz iş ve işlemler ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Yeşil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Bilindiği üzere, Sayıştay 2017 yılına ait hazırlamış olduğu Denetim Raporlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. İlgili raporların Sayıştay tarafından resmi internet sayfaları üzerinden kamuoyu ile paylaşılması ile birlikte ise, bazı kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelere ait yapılan incelemeler neticesinde, kamunun zarara uğratıldığı usulsüz ve işlemlere ilişkin menfur tespitler açık kaynak haline gelmiş oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle, ayrı ayrı ASKİ’deki usulsüz iş ve işlemler ile ilgili olarak yazılı bir soru önergesi vermiş bulunmaktayım.

ASKİ’de mali hesaplara dayalı usulsüz işlemlerden, belediye işçilerinin yıllık izinlerinin kullandırılmaması, kurumun aboneliğinin olmadan kaçak olarak su ve atık su kullandığına dayalı bir çok usulsüz işlem ve iş tespit edilmiş durumda. İlgili denetimlerin başındaki Sayıştay Başkan Yardımcısı’nın istifasının ardından, yüzlerce kamu ve kurum kuruluşundaki işlemler nedeniyle sorumlu bakanlıkların ne tür bir işlem yapacağı ise henüz bilinmiyor. Kurum ve kuruluşlardan raporlardaki aleyhe hususlarla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Türkiye Genelinde birçok kamu kurum ve kuruluşu ile birlikte, Sayıştay’ın 2017 Denetim Raporları ile birlikte kaç belediyenin bahsi geçen yöntemler ile kamuyu zarara uğrattığı hususunun aydınlatılması adına, İçişleri Bakanlığı’nın görev ve yetki alanı dahilinde adli ve idari işlem başlatıp başlatmayacağı şu an için kuşkuludur.

NE OLMUŞTU?

Sayıştay Başkanlığı, 2017 yılı "Kamu İdareleri Denetim Raporu"nu açıkladı. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) hakkında hazırlanan raporda, ASKİ'nin hizmet binalarında ve tesislerinde su ve atık su aboneliğinin bulunmadığı tespit edildi.

"ASKİ Genel Müdürlüğü hizmet binaları ile tesislerinde su/atıksu aboneliklerinin bulunmadığı tespit edilmiştir" denilen Sayıştay raporunda "Mahalli idareler ve bağlı kuruluşları ile su ve kanal idarelerinin su/atıksu aboneliklerine ilişkin herhangi bir muafiyetin düzenlenmediği" ifade edildi.

ASKİ: SAYAÇLAR DÜZENLİ OKUNUYOR

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, ASKİ'nin hizmet binaları ve tesislerinde, su ve atık su aboneliklerinin bulunması ve faturalandırma yapılması gerektiğini belirten Sayıştay'a kurum yanıt verdi. ASKİ cevabında, Sayıştay'ın rapordaki tespitine karşı 73 adet aboneliğinin olduğunu belirterek her ay sayaçların düzenli okunduğunu belirtti. ASKİ'nin yanıtı şöyle:

"Kuruluşumuz bünyesinde hizmet binaları ve tesislerinde tüketilen su ve atık suya ilişkin olarak aboneliklerin yaptırılmadığı hususu belirlenmiş ise de idaremiz adına 73 adet abonelik yapılmış olup sayaçların okuması her ay düzenli olarak gerçekleştirilmektedir."

SAYIŞTAY: KONU TAKİP EDİLECEK

ASKİ'nin cevabının ardından Sayıştay Başkanlığı sonraki denetimlerde konunun takip edileceğini belirterek raporda, "ASKİ Genel Müdürlüğü hizmet binaları ile tesislerinde su/atık su aboneliklerinin bulunmadığından bahisle İdare adına 73 adet aboneliğin yapılmış olduğu, sayaçların okumasının ise her ay düzenli olarak gerçekleştirildiği ifade edilmiş olup, söz konusu husus sonraki denetimlerde izlenecektir" ifadelerine yer verdi.

NAZLIAKA'NIN AHI MI TUTTU?

Melih Gökçek, belediye başkanlığı döneminde polemiğe girdiği  Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın evine ASKİ ekiplerini göndererek kaçak su kullandığı iddiası ile suyunu kestirmişti. 

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla açılan dava reddedilmişti.

Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya sunulan bilirkişi raporunda; "Kaçak su kullanıldığına ilişkin sadece bir 'T' bulunması, herhangi bir bağlantının görülmemiş olması, keşfen belirlendiği üzere bu 'T' hattından bağlantı yapılmasının zorluğu ve başkaca bir tespit bulunmaması, özellikle, kaçak su kullanıldığının tespit edilememiş olması karşısında, davalının kaçak su kullanmadığı sonucuna varılmıştır" değerlendirilmesine yer verilmişti.

toplumsal

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık