Ana Sayfa Çevre Ankara'daki Artvinliler de Ayaklandı

Ankara'daki Artvinliler de Ayaklandı

Ankara’daki Artvinliler Cerattepe’yi maden projesi ile tehdit eden Cengiz Holding’i uyardı, “Artvin’i rahat bırakmazsan biz de seni rahat bırakmayız” dedi

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 11:37
Ankara'daki Artvinliler de Ayaklandı

Artvin Cerattepe’de altın madeni projesi bölge halkının direnişiyle karşılaşan ve dün gece yarısı iş makinelerini jandarma eşliğinde bölgeden çekmek zorunda kalan Cengiz İnşaat Ankara’daki Artvinliler tarafından protesto edildi. Artvin Kültür Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen Artvinliler şirketin Gaziosmanpaşa’daki bürosu önüne gitti ve bir uyarı eylemi gerçekleştirdi.

Şirketin doğayı katledecek maden çalışmalarına tepki gösteren Artvinliler, holdingin sahibi Mehmet Cengiz’e de “Artvin’i rahat bırak, yoksa biz de seni rahat bırakmayız” diye seslendi. Eylem sırasında polis ile Artvinliler arasında ufak çaplı gerilim de yaşandı.

Cerattepe’de halk kazandı, iş makineleri geri çekildi

‘Siz Artvinlileri yok saydıkça, biz de ÇED raporlarını yok sayacağız’

Eylemde basın açıklamasını ise Artvin Vakfı Başkanı Demir Akın okudu. Bir ayaklarının Ankara’da, bir ayaklarının Artvin’de olduğunu, Artvin’de uzun yıllardır devam eden altın arama serüvenini yakından takip ettiklerini söyleyen Akın, Cengiz Holding’in haydutça hareket ettiğini ve iptal edilen ÇED raporuna karşın yeni bir rapor hazırlattığını söyledi.

“Artvin halkı her zaman olduğu gibi bu defa da duruma el koymuş, ormanın katledilmesine müdahale etmiş, ölüme razı gelmemiştir” diyen Akın, Artvin’i talan etmek isteyenlere ve onların işbirlikçilerine bu sevdadan vazgeçme çağrısı yaptı. Cengiz Holding’in bölge halkını yok saymaya devam ettiği sürece, Artvinlilerin de sahte ÇED raporlarını yok hükmünde sayacağının altını çizen Akın, açıklamayı “Artvin’in yok olmasına izin vermeyeceğiz. Hukuksal ve demokratik yollarla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Gerekirse tüm halk olarak dişe diş direneceğiz” sözleriyle noktaladı.

Sendika.org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık