Ana Sayfa Çevre Ardanuç Dereleri Özgürlüğüne kavuştu...

Ardanuç Dereleri Özgürlüğüne kavuştu...

Danıştay,Rize İdare Mahkemesinin "ÇED olumlu kararının" iptali açılan davayı red eden kararını bozdu.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2014 Perşembe 11:23
Ardanuç Dereleri Özgürlüğüne kavuştu...

5 Hidroelektrik Santral projesi için verilen 'ÇED olumlu' kararının iptali için açılan davayı reddeden Rize İdare Mahkemesi'nin kararı, Danıştay'dan döndü. Bilirkişi raporunun eksik değerlendirildiğine işaret eder Danıştay, yerel mahkemenin kararını bozdu. 

Artvin'in Ardanuç İlçesi'nde, Suat ve Polat dereleri üzerinde yapımı planlanan 12.93 megavat gücündeki Ardanuç-5 Hidroelektrik Santral projesi için Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, 'ÇED olumlu' kararı verdi. Bunun üzerine ilçe halkı, 2013 yılının Mart ayında kararın iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Ancak mahkeme, bilirkişi raporuna dayanarak 'ÇED olumlu' kararının yeterli olduğuna vurgu yaptı ve 7 Mart 2014 tarihinde iptal istemini reddetti.

Bunun üzerine Avukat Halis Yıldırım, Ardanuçlular adına, Rize İdare Mahkemesi'nin ret kararı için Danıştay 14' üncü Dairesine temyiz başvurusunda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Danıştay 14'üncü Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu, yerel mahkemenin davayı iptal kararına esas oluşturan bilirkişi raporunun eksik değerlendirmeyle hazırlandığına vurgu yaptı.

HAVZA PLANI YAPILMADI

Avukatı Halis Yıldırım, doğal ve koruma öncelikli güzellikleriyle bilinen ve birçok endemik türe ev sahipli yapan Ardanuç havzasında 5 Hes projesinin planlandığını belirterek,  "Hesprojelerinin Ardanuç havzasına yapacağı toplam etkinin saptanmasına yönelik herhangi bir bütüncül inceleme ve havza planı yapılmadı. Bu yapılmadan ÇED raporu hazırlandı. Bu karar haliyle Danıştay'dan döndü" dedi.

Bu arada, Derelerin Kardeşliği Platformundan yapılan açıklamada, bölge halkının Hes'lere karşı hukuk mücadelesini sürdürdüğü belirtilerek, Danıştay kararının 9 Kasım'da Trabzon'da yapacakları çevre mitingi öncesi kendilerine güç verdiği ifade edildi. - Rize

 

Haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık