Ana Sayfa Medya Ardeşen Belediyesinden Basına Baskı!

Ardeşen Belediyesinden Basına Baskı!

Ardeşen Belediyesinin basına uyguladığı baskıya, Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize şubesi yönetim kurulu üyesi ve Toplum Gazetesi sahibi Saltuk Deniz'de tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2015 Çarşamba 15:13
Ardeşen Belediyesinden Basına Baskı!

Lazikahaber tarafından gündeme girilen konuyla iligli olarak bir açıklama yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplum Gazetesi sahibi Saltuk DENİZ " Yazılı ve görsel basınla birlikte artık internet ortamında yayın yapan haber siteleri de toplumun haber alma hakkını kullanmasına,bilgi edinmesine ve gerçeklerin ortaya çıkmasına yayınlarıyla katkı sunan basın kuruluşlarıdır. Ülkeyi yönetenler her yapmış oldukları haksız işlemde, konuyu gündeme getiren basın kuruluşlarına baskı uygulamaya yada onları denetimleri altına almaya çalışırlar. Fakat bu tür yöntemler hiçbir zaman sonuç  vermedi bundan sonra da vermeyecektir.BU konuda bizde sürekli olarak yayın yapmaktayız.Bundan sonra da yapacağız. lazikahaber.com sitesine yapılan baskılar Fırtına deresindeki gerçeklerin ortaya çıkmasına engel olmayacaktır. Yasalara uygun hareket etmesi gerekenlerin yasalara uymak yerine basına baskı uygulamaya çalışması kabul edilecek bir durum davranış değildir. Bu nedenle lazikahaber.com sitesindeki arkadaşlarla her zaman dayanışma içinde olacağız ve yapılan baskılara karşı birlikte karşı koyacağız." dedi.

TOPLUM GAZETESİ OLARAK DESTEĞİMİZİ GÖSTERMEK ÜZERE LAZİKAHABER 'DE ÇIKAN HABERİ OLDUĞU GİBİ YAYINLIYORUZ.

Doğru dürüst ve ilkeli habercilik anlayışından ayrılmayan, sadece halkın çıkarlarını gözeten, izleyicisinin ve takipçilerinin eleştirilerine açık olan, internet haberciliğinde gösterdiği başarılarla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan ve daha ilk yılında Rize’de internet haberciliğinde çok önemli bir ödül kazanan LAZİKA HABER baskılara rağmen yayınlarına devam ediyor.


Her zaman basın özgürlüğünden yana olan ve bunun karşısında olanları karşısına almaktan hiçbir zaman korkmayan LAZİKA HABER, adı sadece baskıdan öteye geçmeyen bu olaylara bundan önce boyun eğmediği gibi bundan sonra da asla eğmeyecektir.


PEKİ, BU BASKILAR NE? KİM, NEDEN YAPIYOR BU BASKILARI?

29 Ocak 2015 Perşembe tarihli sitemize yayınlanan haberde Ardeşen Belediyesi’nin Fırtına Deresi’nden malzeme alımının yanlışlığını belirtmek ve dolayısıyla oluşan tepkiyi ortaya koymak için haberimizi yapmıştık. Bu haberin başlığı ise “Ardeşen’de Fırtına Deresi Talan Edilmeye Devam Ediliyor” olarak belirlemiştik. Haberde Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin’in bir yıllık icraatının özetini “Fırtına Deresi’ni Talan Etmek” diye belirtmiştik.


BU HABERİN DETAYLARINDA NE VARDI? ARDEŞEN BELEDİYESİ’NİN BU HABERDEN DOLAYI OLUŞAN BASKILARIN ALTINDA YATAN GERÇEK NE?

Haberimizde, Ardeşen Belediyesi’nin hizmet adına Fırtına Deresi’ni talan etmesine tepki koyduk. Ardeşen Belediyesi, Fırtına Deresi ile Karadeniz birleştiği noktada Karadeniz Sahil Yolu’nda bulunan köprünün hemen altından kamyonlarla malzeme almıştı. Buna tepkiyi de Cumhuriyet Halk Partisi Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan LAZİKA HABER aracılığıyla ortaya koydu. Bu olayın perde arkasını ve yanlışlığını belgelerle anlatan Buçan, Başbakanlı’ğın 9 Eylül 2006 Cumartesi günü Resmi Gazete’de Dere Yatakları ve Taşkınlar Konulu yayınlanan genelgesiyle cevap verdi. Bu genelgede “Dere yatağından alınacak malzeme yerleri, köprüye göre tercihen memba tarafında olacak ve hiçbir şekilde köprüye 750 m. den daha yakın mesafede olmayacaktır. Malzemenin alınması, derenin akış rejimini ve akış doğrultusunu değiştirmeyecek şekilde olacaktır. Mansap tarafından malzeme alınması durumunda malzeme alınan yerle köprüye olan mesafesi, yatağın topoğrafik, hidrolik ve taban malzemesi koşullarına göre tespit edilecek ve bu mesafe hiçbir zaman 1000 m. den daha yakın olmayacaktır. Orijinal talveg hattının muhafaza edilmesi şartıyla ruhsat verilecek, kum-çakıl işletmeleri bu esasa göre denetlenecek, aksi davranışta bulunanların ruhsatları iptal edilecektir.” İfadelerinin yer aldığını belirten CHP Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan, buna rağmen Ardeşen Belediyesi’nin yasalara aykırı şekilde malzeme almasına tepki koymuştu.


HABERİN YAYINLANMASINDAN BİR GÜN SONRA ARDEŞEN BELEDİYESİ HEMEN BASKILARA BAŞLADI

Ardeşen Belediyesi haberin yayınlanmasından bir gün sonra baskı siyasetini devreye soktu. Basın özgürlüğü ilkesini hiçe sayarak LAZİKA HABER’in yayın yapmasını engelleme çabasında içerisinde olan ve yaptığı bu baskılarla bize sindireceklerini zanneden Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin’in unuttuğu bir şey vardı. O da şu, biz nasıl Ardeşen Belediyesi’nin olumlu çalışmalarını takdir edip haber yaptığımız gibi olumsuz gördüğümüz her çalışmasına tepkimizi koymak ve bunu doğrulu ve ilkeli anlayışımızla belirtmek hakkımız; çünkü habercilik anlayışımızda birini kayırmak yok, habercilik anlayışımızda birine yaz birine kış yok. Sayın Gültekin’in unuttuğu bir şey daha vardı. O da şu, LAZİKA HABER gücünü halktan aldı. Bu güç sayesinde de Rize’de internet haberciliğinde çok önemli bir ödül aldı. Onun için bu baskılarla bizi yıldıracağınızı zannediyorsunuz büyük yanılgı içerisindesiniz. Bu baskılara bundan önce boyun eğmediğimiz gibi bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz.

Lazika Haber

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık