Ana Sayfa Eğitim Ardeşen'de Eğitime RENK projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Ardeşen'de Eğitime RENK projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi tanıtım toplantısı Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın da katılımlarıyla Ardeşen Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2014 Cuma 09:43
Ardeşen'de Eğitime RENK projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi tanıtım toplantısı Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın da katılımlarıyla Ardeşen Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Daha önce Rize merkez ve diğer ilçelerinde toplanan Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) Çalıştayı bu sefer Ardeşen’de toplandı.

 

Rize'de eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için yapılacak olan çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkiyen eksikliklerini gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla"Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi” (RENK) başlığında Eğitim Çalıştayı ilçelerde düzenlenen etkinliklerle devam ediyor.

 

Ardeşen Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş, Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz, Rize İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Toplantıda konuşan Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş “Bu proje kapsamında ilçemizde okul müdürleriyle yapmış olduğumuz toplantıda Rize’deki eğitimin nasıl geliştirilebileceği ve başarının nasıl artırılabileceği noktasında değerlendirmeler yaptık. Ardeşen ilçemizde Rize genelinde baktığımız zaman eğitim alanında önemli başarılara imza atmıştır.” Dedi.

 

Kaymakam Memiş’in konuşmasının ardından Rize İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş“Gerçekten çok şanslıyız. Bu proje Sayın Valimizin öncülüğünde bütün katılımcıların bir araya gelerek omuz verdiği, gönülden destek verdiği bir proje. Bütün ilçeleri Sayın Valimizin öncülüğünde gezerek toplantılarımızı yapıyoruz. Paydaşlarımızdaki o heyecan ve isteği görünce bu işi başaracağımıza, bunun sonunda çok güzel kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Toplantının son konuşmasını Rize Valisi Ersin Yazıcı yaptı. Yazıcı, konuşmasında “Acı bir gerçeği burada belirtmek istiyorum. Rize, ülke genelinde eğitimde 50’lili sıralarda yer alan bir şehir. Acaba niye düşünmeye başladık. Rize’ye göreve geldiğimiz 10. gününde o dönemin Başbakan’ı şimdiki Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyib Erdoğan Rize geneliyle ilgili bana dedi ki, Vali Bey nedir kanaatlerin. Bende doğal olarak eksikliklerimiz var dedim. Her alanda çalışmalarımız var; ancak eğitim alanında önemli eksikliklerimiz var olduğunu söyledim. Ülke genelinde 55. sıradayız dediğimde bana ben öyle bir şey duymadım dedi. Bunun kabul edilemez bir şey olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımıza ifade ettim.” Şeklinde konuştu.

 

Rize Valisi Ersin Yazıcı konuşmasına şöyle devam etti: “Ben bana hayırlı olsuna gelen herkesle eğitimi konuştum. Fikir alışveriş ve görüşlerimizi bildirdiğimizde Rize için % 100 mutabık olduğumuz bir konu çıktı. Hiç kimse eğitimle ilgili Rize’nin ülke genelindeki 55. sırada yer almasını kabul etmedi. Bu kabul edilemez bir durum olduğunu söylediler. Bende bu kentin en üst düzey yöneticisi isem böyle bir sorunu yok saymak, görmemezlikten gelem gibi bir lüksüm yok. Benim bu kentteki en öenmli işim bu olacak. Bu açıdan sizler çok önemlisiniz. Gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay ile ufkumuzu daha net görecek ve sizlerle birlikte ilimizin eğitimini nitelik ve nicelik açısından daha ilerilere taşımanın sorumluluğunu daha bir hissedeceğiz” dedi.

 

Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında, amaçlarının Rize’yi Türkiye genelindeki eğitim sıralamasında ilerilere taşımak olduğunu vurguladı. Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

Haber-Foto: Mustafa ÖZYANIK-LAZİKA HABER

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz PISA testi 2018 sonuçları açıklandı: Türkiye yine tüm alanlarda OECD ortalamasının altında

PISA testi 2018 sonuçları açıklandı: Türkiye yine tüm alanlarda OECD ortalamasının altında

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık