Ana Sayfa Çevre Ardeşen'deki çöp manzaraları vizyon bu mu dedirtiyor?

Ardeşen'deki çöp manzaraları vizyon bu mu dedirtiyor?

Ardeşen Fırtına deresi boyunca yığılan çöpler çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor..

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 13:36
Ardeşen'deki çöp manzaraları vizyon bu mu dedirtiyor?

Rize’nin en büyük ilçesiyiz diyeceksiniz, turizmde Fırtına Vadisi gibi bir vadimiz var diyeceksiniz, turizmde patlama yapıp ilçeye binlerce turisti çekeceğiz diyeceksiniz, Fırtına Vadisi Girişi’ne projeler yapacaksınız ve sonra bu rezaleti bize tattıracaksınız.

 

Ardeşen’in Fırtına Mahallesi’nde Fırtına Deresi yatağına çok yakın bir alana dökülen çöplerin büyüklüğü ve beraberinde getirdiği pislik tepkilere neden oluyor. Yerleşim alanlarına yakın bir yerde bulunan çöplük hem insan sağlığını etkiliyor hem de yeşil ile mavinin buluştuğu doğa cenneti Fırtına Vadisi’nin güzelliğine göle düşürüyor.

 

Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan ve Belediye Eski Meclis Üyesi ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine Ardeşen Belediyesi Parke Tesislerinin olduğu bölgedeki çöp döküm alanında incelemelerde bulundular.

 

Çöp alanının bulunduğu yere gidildiğinde görünen manzara ve çevreyi saran çöp kokusundan dolayı çöp alanını tam olarak gezemeyen Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan ve Belediye Eski Meclis Üyesi ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz Toplum Gazetesi ve Lazika Haber’e açıklamalarda bulundu.

 

Buçan ve Deniz “Gördüğümüz manzara karşısında dehşete düştük. Yapılan çöp depolama işinin mantığını anlamakta zorlanıyoruz. Tüm çöpler ortada, koku almış başını gidiyor. Çöpler buraya getirilip yığılıyor daha sonra da üstü örtülüyor. Buraya gömülen çöplerin çevresel etkilerinin araştırılması gerekiyor. Çevreyi koruyucu önlemlerin alınması gerekiyor. Buraya gömülen çöplerin Fırtına Deresi’ni ve yeraltı su kaynaklarını etkilemesi çok büyük bir olasılıktır. Ayrıca burası bir yerleşim alanı. Parke tesisinde ve Kapı fabrikasında çalışan işçiler var. Bu insanların sağlıklarını etkileyen bir durum söz konusu. Onun için burada önlem alınması gerekmektedir. Aksine burası savaş meydanı gibi. İnsan buraya baktığı zaman vizyonun ne olduğunu görüyor. Belediyenin en kısa zamanda buraya el atması ve Ardeşen’e yakışmayan bu görüntünün ortadan kaldırılmasını sağlaması gerekmektedir.” İfadelerini kullandılar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık