Ana Sayfa Yerel Gündem "Arhavi Belediyesi halkı kışkırtmaya çalışıyor."

"Arhavi Belediyesi halkı kışkırtmaya çalışıyor."

AKP Arhavi İlçe Başkanlığı ve Belediye başkanının suçlamalarına Arhavi Doğa Koruma Platformu'ndan yanıt "Arhavi Belediyesi halkı birbirine kışkırtmaya çalışıyor"

Giriş Tarihi: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 16:25

Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından 23 Ağustos'ta yapılmış olan basın açıklaması ve yürüyüşe binlerce Arhavili katılmıştı.

Halkın HES'lere karşı artan tepkisinden çekinen AKP Arhavi İlçe Başkanlığı ve Arhavi Belediyesi karşı bir uygulamaya geçerek HES'çi şirket olan MNG'yi Arhavililik üzerinden savunmaya geçmiş,HES'lere karşı mücadele edenleri karalayacı açıklamalarda bulunmuş ve Arhavilileri MNG'ye sahip çıkmaya çağırmıştı.

Yapılan bu çağrı ve açıklamaya karşılık Arhavi Doğa Koruma Platformu basın açıklaması yaparak cevap vermiş ve "Hile ve sahtekarlıklar içe başlayan MNG şirketini savunan Arhavi Belediyesini "Halkı birbirine karşı kışkırtmakla " eleştirmiş ve suç içlediğini söylemiştir.

 

Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından yapılan Basın Açıklamasının Tam Metni

Arhavi Doğa Koruma Platformu
BASIN AÇIKLAMASI

Arhavi Belediyesi, 'Dış mihraklar, 'güç odakları' gibi 'bölücü ve kışkırtıcı' ifadeler kullanarak yaptığı açıklamayla, yargı kararıyla haklılığı kanıtlanmış bir davada kendi halkının yanında durmak yerine, Arhavi'ye "geri dönülmesi imkansız zarar veren" işadamına sahip çıkmıştır.

 

Arhavı Doğa Koruma Platformu, Arhavi'nin doğal değerlerini korumayı hedeflemiş, esas amacı ve gündemi, "Arhavi'nin doğal, kültürel değerlerini de koruyarak gelişmesini sağlamak" olan gönüllü bir sivil toplum organizasyonudur.

 

Hiçbir iş adamına, hiçbir gruba ne karşıdır ne de yanındadır.

 

Arhavi'de doğaya çevreye saygılı ve toplumun ihtiyaçlarını gideren hiç bir yatırıma ve yatırımcıya karşı değildir. Nitekim bu şekilde faaliyet yürüten hiçbir iş adamına yada guruba karşı herhangi bir eylemi veya girişimi olmamıştır.

 

Platform bu anlayış içinde Arhavi'de dereleri kurutucak, Cumhuriyet Mahallesinin ortasında inşa edilecek Kavak HES projesine, aynen Kamilet Vadisinde başka firmaların inşa etmek istedikleri HES projelerine karşı olduğu gibi karşı çıkmıştır. Neden karşı olduğunu topluma defalarca anlatmıştır. Bu projenin iptali için gerekli hukuki ve idari girişimleri başlatmış ve itiraz noktalarında haklı olduğuğunu mahkeme kararı ile kanıtlamıştır.

 

Doğa Koruma Platformunun bileşenleri, bu süreçte Kavak HES projesini inşa edecek olan MNG firması ile firma sahibini, 'Arhavili' olması ve bu süreçte yıpranmaması için ilişki kurmuş, nedenlerini açıklayarak bu projeden vazgeçmesi için öneride bulunmuş elini uzatmıştır. Fakat uzatılan el tutulmamış, MNG planladığı şekli ile "hile ve sahtekarlıkla" elde edilen ÇED Raporu doğrultusunda inşaatı başlatmıştır. Bununla da yetinmemiş Arhavi Belediye Başkanı ve iktidar partisi il genel meclisi üyesinin de altına imza atarak HES yapılmasına karşı olduklarını deklere ettikleri, Arhavi de tüm kesimlerin oybirliği ile HES yapılmasınıa karşı olduğu Kamilet Vadisinde de HES yapmak üzere yol inşaatına başlamıştır. Yapılan müdaheleler ile bu girişim yargı tarafından durdurulmuştur.

 

Gelinen bu noktada; doğal değerlerine, derelerine bu şekilde yapılan saldırılara karşı 'değerlerini savunmak' ve saldırıyı püskürtmek ve doğal değerlerini korumak zorundadır.

 

Nitekim bu yapılmıştır.

 

Esas saldırı, HES'lerin inşaatını usulsüz başlatan MNG tarafından yapılmıştır. MNG firmasının Arhavi yararına yaptığı diğer girişimlerine karşı herhangi bir müdahele yapılmamış, olumlu icraatları desteklenmiştir.

 

Yargı süreci ve Hukuk, Kavak HES projesinin tam yedi ayrı noktada yanlış olduğunu ortaya koymuş ve ivedilikle kamu yararı adına proje hakkında verilen ÇED Olumlu kararınının yürütmesini durdurmuştur. Arhavi halkı bu kararı doğal olarak sevinçle karşılamış, uygar ve ölçülü bir şekilde, kırmadan dökmeden bir miting ve basın açıklaması ile kutlamıştır. Mitingin ana sloganı durumu güzel özetlemektedir:

 

"Hukuk MNG'ye Dur Dedi".

 

Bu süreçte başlangıçta HES lere karşı bir tavır gösteren, Kamilet Vadisi'nde yapılacak HES'lere karşı bildirilerin altına imza atan Arhavi Belediye Başkanı, yerel seçimlerden sonra her nedense tavrını değiştirmiş ve Kamilet Vadisinde yapılmak istenen HES projelerini de savunur bir pozisyona geçmiştir.Bu tavrını, Kamilet Vadisinde HES projelerine dava açan kişileri bu davalardan vaz geçirmeye yöneltme noktasına kadar taşımıştır.

 

Çok doğal olarak bu tavır değişikliği eleştirilmiş ve kamuoyunda bu değişikliğin kaynağı hakkında ciddi söylenti ve yorumlar oluşmuştur. Bu şekilde dün söylediği ve savunduğunun seçim süreci sonrasında tersini savunan bir belediye başkanının da eleştirilmesi ve bir yürüyüş esnasında yuhalanması demokratik ülkelerde normal olaylardır.

 

Düşünün ki bir ilçenin belediye başkanı; seçim öncesi tavrını seçimden sonra değiştiriyor ve bir firmanın savunuculuğuna dönüştürerek HES leri açıkça savunur duruma geliyor! Üstelik bunu çok açık ve ayrıntılı yargı kararı ortada iken! Tüm bu nedenler doğrultusunda; yargı kararında da vurgulandığı gibi "telafisi imkansız" zararları vermek üzere Arhavi'de işe başlayanlara karşı Arhavi halkının tepkili olması da gayet doğaldır. Bu eleştiriler hiçbir zaman, Arhavi Belediyesi'nin adı kullanılarak 'kimin tarafından yapıldığı belli olmayan basın açıklamasında' belirtildiği gibi, hakaret boyutuna varmamıştır.Yaşam alanlarına saldıran ve hukuksuz olduğu yargı kararı ile belirlenen bir saldırı karşısında "Defol MNG" demekten daha doğal, haklı ve meşru bir tepki olamaz.

 

MNG firmasının olumlu yaptığı işlere hiçbir olumsuz tepki bugüne kadar verilmemiştir. Fakat Sahil Yolu ve HES'ler konusunda aldığı tavır tabiki eleştirilecek ve durdurulmaya çalışılacaktır. "Dışardan beslenen kesimler", "bazi mihraklar" ve "sözde oluşumlar" gibi ifadeleri, yargı kararı karşısında bir fikir ve karşı görüş üretememenin sonucu olarak değerlendiriyoruz. Yargı kararı karşısında MNG firmasının gerekli açıklama ve savunmaları yapması gerekirken, Arhavi Belediye'si, kamuya ait araçları kullanarak, özel bir firmanın çıkarları doğrultusunda duyuru yapması abesle iştigaldir. Üstelik bu duyuru, Arhavi halkını bölen ve halkı halka karşı kışkırtan bir ifadeyle yapılarak suç işlenmektedir. Tüm bu nedenlerle; Arhavi'nin doğal değerleri ve çevresini koruma ile sorumlu bir kamu kurumu olan Arhavi Belediye Başkanlığının, özel bir şirketin mahkeme kararı ile yanlış ve hukuksuz olduğu belgelenen işlerine sahip çıkmasını, kamu kaynaklarını bu amaç ile kullanmasını, hayret ve ibret ile izliyoruz.

 

Halktan aldığı yetkiyle belediyeyi yönetenlerin, Arhavilileri ve Arhavi'yi Türkiye kamuoyu önünde, bazı menfaatler için doğasını ve çevresini satan konuma düşürmeye hakkı hiçbir şekilde olamaz. Arhavi Belediye başkanlığını ve AKP ilçe teşkilatını tüm Türkiye'de saygı uyandıran, ilçenin ortak sorunları ve değerleri için birlikte hareket eden eski pozisyonuna yani birlik pozisyonuna dönmelerini, bazı özel firmalar için Arhavi'ye ve Arhavililere bu kara lekeyi sürmemelerini, yanlıştan dönmelerini bekliyoruz.

 

Biz aynı yerde duruyoruz.Yerini şu yada bu nedenlerle değiştirenleri de, halen vakit varken haklı, meşru, ahlaki ve saygın eski konumlarına geri dönmelerini bekliyoruz.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Arhavi Doğa Koruma Platformu"

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık