Ana Sayfa Çevre ARHAVİ HALKI 10 MAYIS'TA HES'LERE KARŞI YÜRÜYOR…

ARHAVİ HALKI 10 MAYIS'TA HES'LERE KARŞI YÜRÜYOR…

Arhavi Doğa Koruma Platformu yeni yürütme kurulunu seçerek 10 Mayıs'ta Yürüyüş ve HES şantiyesinin olduğu yerde çadır kurma kararı aldı…

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2014 Çarşamba 10:57
ARHAVİ HALKI 10 MAYIS'TA HES'LERE KARŞI YÜRÜYOR…

Arhavi Doğa Koruma Platformu çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve muhtarlarında katılımıyla 6 Mayıs Salı günü Arhavi Özay Otel'de toplandı.Toplantıda Derelerin Kardeşliği Platformu'nun (DEKAP) yürütme kurulu üyeleri de bulundu.

Yapılan toplantıda Platformun 11 kişiden oluşan yeni yürütme kurulu belirlenerek etkinlik programı oluşturuldu.

Buna göre 10 Mayıs Cumartesi Saat 12.00 Cumhuriyet meydanında toplanılıp bir yürüyüş yapılacak ve ayrıca HES inşaatının yapıldığı şantiyede vadi de çadır kurulacak. Yapılan açıklamada vadide kurulacak çadırın HES şirketi çalışmayı durdurana kadar sökülmeyeceği açıklandı.

"BİRLİKTE OLMAZSAK BİRLİKTE YOKOLURUZ"

Toplantıda sivil toplum örgüt temsilcileri de konuşmalara yaparak HES karşıtı mücadeleye destek vereceklerini ve Arhavi' ye sahip çıkacaklarını açıkladılar.

Dernek Başkanı Refik Lakerta yaptığı konuşmada "Birlikte olmazsak,birlikte yok oluruz " "Dereler boşuna akıyor diyorlar.Dereler boşuna akmaz , yaşam kaynağımız olan oksijeni üretir " dedi.

PLATFORM KURULUŞ DEKLERASYONU YAYINLADI

Arhavi Doğa Koruma Platformu toplantıya katılan Sivil Toplum Örgütlerinin de imzasının bulunduğu bir deklerasyon yayınladı.

"Arhavi Doğa Koruma Platformu olarak kuruluş deklarasyonumuz aşağıdaki gibidir:

Arhavi tarihi bir süreçten geçiyor. HES projeleri, taş ocakları, madenler ve kömür tesisleri gibi projelerle Arhavi'nin geleceği büyük bir tehdit altındadır. Doğamız, yaşam alanlarımız, tarım alanlarımız, kültürel yaşamımız, anılarımız ve geleceğimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

1-      HES projeleri doğanın yok edildiği ve suyun kullanım hakkının sermaye şirketlerine bırakıldığı talan projeleridir. Yaşam alanları, tarım alanları ve bir kültür yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. İnsan ve diğer tüm canlıların yaşam kaynağı olan suyun borulara tutsak edilmesi, kullanım hakkının sermaye şirketlerine teslim edilmesi kabul edilemez. Arhavi'de ve ülkenin her neresinde olursa olsun HES projelerinin tümüne karşıyız. Suların özgür akması için gerekli mücadelelerin hepsini fiili ve meşru olarak vereceğimizi bildiririz.

 

2-      "Dere ıslahı" adı altında dereler ile yaşam arasında bağı koparan, vadileri betonarme yığınına dönüştüren ve HES projelerinin altyapısına hazırlık sağlayan çalışmaları istemiyoruz! Canlılar ile dereler arasında bağ koparılamaz.

 

3-      Taşocakları vadilerimizin doğal güzelliklerini ve yaşam alanlarını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Galerilerde atılan dinamitler yaşam alanlarında ve doğada büyük hasara neden olmaktadır. Derelerde ve vadilerde yaşayan tüm canlılar için büyük bir tehlike söz konusudur. Şu an faaliyette olan taşocaklarının çalışmaları derhal durdurulmalıdır ve yeni projeler iptal edilmelidir.

 

4-      Mevcut projelerin dışında zaman zaman gündeme bazı projeler getirilmekte ve adeta nabız yoklanmaktadır. Kömür tesisleri, çöp arıtma tesisleri ile vadilerimizi, köylerimizi adeta yaşanmaz hale getirilecek projelerin hepsine karşı olduğumuzu ve bu konularda mücadele edeceğimizi net bir şekilde bildiririz. 

 

Bizler aşağıda adı/soyadı ve kurumu yazılı insanlar bu deklarasyonu okuduğumuzu ve katıldığımızı bildiririz."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık