Ana Sayfa Yerel Gündem ARHAVİ HALKI HES'LERE KARŞI YÜRÜDÜ....

ARHAVİ HALKI HES'LERE KARŞI YÜRÜDÜ....

Arhavi halkı bu gün Cumhuriyet meydanında toplanarak HES'leri ve MNG şirketini protesto etti...

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 19:05
ARHAVİ HALKI HES'LERE KARŞI YÜRÜDÜ....

Arhavi Doğa Koruma Platformunca  "HES'LERE HAYIR " yürüyüşü düzenlendi. İlçede bulunan sivil toplum örgütleri, Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) ve çevre ilçelerden gelen HES karşıtı örgütlerce beraber yapılan eylem Cumhuriyet meydanından başlatıldı. Yürüyüş, daha sonra eski sahil yolu , şehir merkezi ve Kazım Karabekir caddesi üzerinden tekrar ilk toplanma alanına gelinmesi ile sona erdi.

"BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM"

Basın açıklamasının ardından yapılan yürüyüşte Taksim Gezi direnişinin sloganları da atıldı.

Yürüyüş esnasında " HES YAPMA BOŞUNA YIKACAĞIZ BAŞINA" " DERELER ÖZGÜRDÜR ÖZGÜR AKACAK " ARHAVİ HALKI DERELERİNE SAHİP ÇIKYOR" sloganlarının yanında MNG şirketi aleyhinde de slogan atan HES karşıtları  "Arhavi'de HES'leri yaptırmayacağız, bunu herkes böyle  bilsin." diyerek daha sonra Konaklı Köyüne giderek burada  HES regülatörünün kurulması düşünülen alanda toplandılar.

Alanda çalışma yapamayan şirket yetkililerinin  şantiyeye çekildiğini öğrenen kalabalık topluluk bu sefer şantiyeye yürüdü ve burada bir yetkilinin çıkıp açıklama yapmasını istediler. Bir açıklama yapamayan MNG yetkilileri karşın platform sözcüleri" Kavak HES projesi mahkemelik, mahkeme süreci devam ederken hiçbir yasal dayanağı olmayan bir çalışmayı nasıl başlatıyorlar. Çalıştıkları alana tabela bile asamazken -biz tünel kazıması yapacağız- diyorlar, gelsinler de yapsınlar o zaman, nasıl tepki vereceğimizi görecekler. Biz yasalara saygılı isek MNG de olmak zorunda. Ha MNG  -ben kanun falan tanımıyorum – diyorsa bizim de her türlü tepki vermemize razı olurlar.Bundan sonrasını MNG düşünsün.." diyerek açıklama yaptılar.

Şantiye de yaşanan kısa gerginlik ve küfürleşmeye varan olaylar sonrası yapılan kısa açıklama sonunda eylem sona erdi. Köylüler artık MNG'ye o alanda çalıştırma yaptırmayacaklarını söyleyerek "Yaşam alanlarımızı ve derelerimizi MNGye peşkeş çektirmeyeceğiz, MNG suyumuzdan elini çekene kadar mücadele devam edecek. "  diyerek çalışma alanında nöbet tutmaya başladılar..

Eyleme baştan sona "sevdaluk"  dizisi oyuncuları destek verirken Arhavi İlçe Emniyet Müdürlüğünün,  vatandaşların yasal haklarını kullanmasında gösterdiği gayret dikkat çekici idi.

Resim Arhavivizyon

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık