Ana Sayfa Çevre Arhavi'de binler "Direndik,kazandık" diye haykırdı...

Arhavi'de binler "Direndik,kazandık" diye haykırdı...

Arhavi'de HES'lere karşı yürüyüş binlerin katılımıyla gerçekleştirildi...

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 16:51
Arhavi'de binler

Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasına binlerce kişi katıldı.

Arhavi Cumhuriyet Meydanında yağan yağmura rağmen toplanan binler "dereler özgürdür,özgür akacak" "MNG Arhavi'yi terk et" sloganları attılar.

Arhavi Doğa Koruma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Erdoğan Güler, ‘Bu mücadeleyi kazanmak hiç kolay olmadı. Bazen dereye girdik, bazen dağlara çıktık, Kamilet'te buz üzerinde yürüdük. Bize en büyük engel de MNG gibi bir şirket ile karşı karşıya olmamız idi. ‘'Yapamazsınız, başaramazsınız'' diyenler çoktu. Ama biz direne direne kazandık' dedi.

HES mücadelesi sürerken Konaklı Köyü'nde yaşayan Melahat Horoz adlı yurttaş MNG firmasının evinin önünde tünel çalışması yapmasından rahatsızlanarak hayatını kaybetmişti. Mitingde Melahat teyzenin komşusu Zeliha Ocaklı söz aldı. Zeliha teyze "Derelerimiz özgür akana kadar direnişteyiz. Dereler bizim yaşam kaynağımız derelerimizi kimseye vermeyeceğiz. Mücadele daha bitmedi" dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen kitle yol boyunca "DİRENDİK,KAZANDIK,KAZANACAĞIZ" sloganları atarak yürüdü.

Yapılan Basın Açıklamasına Derelerin Kardeşliği Platformu,Fındıklı Dereleri Koruma Platformu,Karadeniz İsyandadır Platformu,Öğrenci Kollektifleri,Gençlik Muhalefeti,ÖDP,CHP,CHP Artvin Eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ve demokratik kitler örgütleri de destek verdiler..

Evlerinde ve işyerlerinde bulunan vatandaşların sevgi gösteriyle yürüyen kitle yok boyunca biriken vatandaşlarında yürüyüş kortejine katılmalarıyla daha da kalabalıklaştı.

Arhavi içinde yürüyen kitle başlangıcından daha kalabalık bir kitleyle yeniden Cumhuriyet Meydanına geldi.

Burada yapılan konuşmaların ardından Tulum eşliğinde Horon oynandıktan sonra dağınıldı..

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık