Ana Sayfa Yerel Gündem Arhavi'de HES için savaş hukukuna mahkeme dur dedi..

Arhavi'de HES için savaş hukukuna mahkeme dur dedi..

Arhavi'de HES İnşaatı için uygulanmak istenen savaş hukukuna karşı dava ile dur dendi.

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2014 Salı 09:59
Arhavi'de HES için savaş hukukuna mahkeme dur dedi..

Artvin'in Arhavi ilçesinde bugüne dek görülmemiş bir şekilde şehir merkezinde imarlı alana Kavak HES projesi inşa etmek isteyen işadamı Mehmet Nazif Günal, hemşehrilerinin arazisini 'Savaş Hukuku' doğrultusunda ellerinden almak isteyince mahkemelik oldu.

 

Arhavi dereleri üzerine, havza planı yapmadan inşa edilmek istenen 14 ayrı HES projesine karşı Arhavi Doğa Koruma Platformu adı altında örgütlenen Arhavi halkı, ancak savaş durumunda kullanılan askeri ve milli savunma amaçlı Acele Kamulaştırma yöntemiyle arazilerini ellerinden almak isteyen işadamı hemşehrileri Mehmet Nazif Günal'a karşı Danıştaya başvurarak dava açtı.

 

Mehmet Nazif Günal'ın (MNG) sahibi olduğu Arhavi Elektrik Üretim ve Ticaret firması; Yaşar Abay, Kamil Özdemir, Atilla Küçükkaya, Afet Kambur, Elmas Sarı ve Osman Nuri Kambur isimli vatandaşların arazilerini satın almak istemişti. MNG, 'dede ocaklarını satmayı reddeden' vatandaşların arazisini, Bakanlar Kurulu'nun acele kamulaştırma kararıyla ellerinden aldı. Ancak toplam 9 parselin sahibi olan 6 kişi, Bakanlar Kurulu'nun acele kamulaştırma kararının iptali için Danıştay'a başvurdu.

 

Resmi Gazete'de gördüğü Acele Kamulaştırma Kararına kararına karşı vatandaşın açtığı davadan haberdar olmayan MNG, Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde arazilere de el konulması dava açtı. Keşif yapmak için araziye giden Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi, vatandaşın isyan ve itirazıyla karşılaştı. Vatandaşlar, Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine başvurarak, Danıştay'da devam eden davada verilen ara kararları sundu ve Danıştay davası devam ederken acele el koyma işleminin yapılmaması gerektiğini belirten dilekçe verdi.Bu başvuru üzerine 4 Ağustos 2014 de yapılan duruşmada mahkeme , danıştay dabasının sonucu belli olana kadar acele kamulaştırmaları durdurdu.

 

Kavak HES için verilen ÇED Olumlu Kararı'nın iptali için Rize İdare Mahkemesinde açılan dava halen devam etmekte olup, bu davada bilirkişiler tarafından verilen ek raporda, bakanlığın sahte en kesitler ile yanıltıldığı belirtilmişti. Bu rapordan sonra Rize İdare Mahkemesi'nin ÇED Olumlu Kararının yürütmesinin durdurmasını beklediklerini söyleyen Arhavi Doğa koruma Platformu Sözcüsü Hasan Özkazanç, "Avukatlığını çevre davaları ile bilinen Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu'nun yürüttüğü dava, Danıştay 6. Daire'de devam ediyor.Bu davada savaş  ve olağanüstü dönemler için Kamulaştırma kanununa konmuş,  Anayasa'ya aykırı olduğu yönünde ciddi kuşkular olan acele kamulaştırma yönteminin Kavak HES projesi için uygulanmasının hukuksuz olduğu yönünde karar çıkacağını umut ediyoruz.Normal kamulaştırma yöntemine başvurulduğunda da kamulaştırma kararının iptali için karşı davalar açılacaktır. Cumhuriyet mahallesinin onurlu insanları arazilerini Kavak HES projesi için satmamışlardır.Kavak HES projesinin hukuka ve kamu yararına olmadığının yargı organları tarafından da belirleneceğine olan inancımızı koruyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 53.Kolordu taraftar grubundan MHP'ye ziyaret

53.Kolordu taraftar grubundan MHP'ye ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık