Ana Sayfa Çevre Artvin , Oruçlu Köyü Madencilere Geçit Vermedi

Artvin , Oruçlu Köyü Madencilere Geçit Vermedi

Maden alanına kestirmeden girmek için yol açmaya çalışan şirket Oruçlu köylülerinin direnciyle karşılaştı..

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2014 Salı 17:31
Artvin , Oruçlu Köyü Madencilere Geçit Vermedi

Artvin Cerattepe’de kurulmak istenen madene karşı süren mücadele tüm hızıyla devam ediyor.

 

 

Maden alanına gidiş için kestirme yol kullanmaya çalışan şirket, Oruçlu köyünden yol geçirmek istiyor. Köy halkı bu yola karşı olduklarını ve izin vermeyeceklerini geçtiğimiz günlerde düzenledikleri bir basın açıklamasıyla dile getirmişti. Ancak madenciler mahkeme süreci devam ettiği halde sabahın erken saatlerinde tır ile taşıdıkları iş makinesini köye sokmak istedi. Oruçlu halkı iş makinesinin köye sokulduğunu fark eder etmez anında yolu kesti ve makinenin getirildiği gibi geri götürülmesini, köyü terk etmesini istedi.

Cengiz İnşaat'ın bir taşeronu olan Cennet İnşaat Firması yetkilileri bölgeye Artvin'den de gelecekler olduğunu duyar duymaz olay yerinden kaçtı ve işçileri halkın karşısında yalnız bıraktı. Bunun üzerine köy halkı işçilere dönerek; "Bakın patronlarınız sizi bırakıp nasıl kaçtı işte bunlar böyle yüzsüz insanlar, siz hukuksal hiçbir izniniz bulunmadığı halde buraya hangi cüretle geliyorsunuz?" diye tepki gösterdi.

Köy halkı madencilerin bölgeyi terk edip, iş makinesini geldiği yere geri götürene kadar onların peşinde olacaklarını, takip edeceklerini ifade etti. Sabah saat 9.00'da başlayan direniş iş makinesini taşıyan aracın dönüş yolunda arızalanması üzerine akşam saatlerine kadar devam etti. İş makinesinin Yusufeli'ne götürüldüğü haberi alındıktan sonra direniş noktalandı.

muhalefet.org

Haber: Sercan Dede/Artvin

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık