Ana Sayfa Yerel Siyaset Artvin 78 ‘liler derneğinden 12 Eylül açıklaması

Artvin 78 ‘liler derneğinden 12 Eylül açıklaması

12 Eylül´ün 34. yılı dolayısı ile Artvin 78´liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Çok Katlı Otopark önünde bir basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 07:28
Artvin 78 ‘liler derneğinden 12 Eylül açıklaması

Hayati Akbaş

ARTVİN- 78’liler Derneği adına basın açıklaması yapan Dernek Başkanı Altıkulaç, 78’liler olarak başta 12 Eylül darbecileri olmak üzere tüm darbecilerle ve işbirlikçileriyle hesaplaşmayı bir mücadele programı olarak amaçlarının sadece darbecilerin yargılanması değil aynı zaman da mücadele pratiklerini günün demokratik mücadele pratikleriyle buluşturarak sistem sorgulanmasının sürdürülmesini sağlamak olduğunu söyledi.  

Altıkulaç, yaptığı basın açıklamasında; “14 yıldır suren bu mücadele de asla bir mağduriyet söylemine sığınmadık çünkü biz bu ülkenin halklarının özgürleşme eyleminin tarafıydık. Gecenin bekçileriyle asla aynı yerde durmayacağımızı ve hesaplaşma bilincinden asla ödün vermeyeceğimizi yola çıkarken dosta düşmana duyurmuştuk.

“12 EYLÜL ANAYASASI HÜKÜMSÜZDÜR”

14 yıldır halklarımıza karşı suç işlemiş bu çetenin yargılanması ve gerekli cezaya çarptırılması için harcadığımız emek karşılığını buldu. Mahkeme Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı müebbet hapse mahkûm etti. Halkın vicdanında mahkûm edip mahkeme kapısına bıraktığımız darbeciler mahkeme tarafından da mahkûm edildi. Bu başarı halkımızın başarısıdır. Bu mahkûmiyet 12 Eylül anayasasının hükümsüz hale getirmiştir. Tüm idam cezaları artık cinayet hükmündedir. 12 Eylül yargılamalarının tamamen ortadan kalkmasının önü açılmıştır. Tabiî ki demokratikleşme mahkeme kararıyla olmaz, darbenin oluşturduğu tüm kurumların ortadan kaldırılmasının zemini oluşmuştur.

TBMM’ni gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya çağırıyoruz. Türkiye halklarının vicdanında çoktan mahkûm ettirdiğimiz 12 Eylül darbesi, mahkeme kararıyla da hukuken de mahkûm edilmiştir. Bugün açılmış olan Amasya ve Kırklareli işkence davalarını takiben birçok işkence davasının da açılması gündemdedir. Mamak, Metris, Artvin, Diyarbakır davalarının açılması için çalışmak onların yargılanmasını sağlamak hepimizin görevidir.

12 Eylül ile hesaplaşma yolunda ortaya çıkan bu yeni hukuksal evrede aşağıdaki taleplerimizin, emekten yana demokrasiden yana tüm siyasi partileriniz, demokratik ilke örgütlerimiz, odalarımız ve sendikalarımız tarafından bugüne kadar olduğundan daha fazla sahiplenip desteklemelerini bekliyoruz. 78’liler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada mücadelesini sürdürecektir.

“12 EYLÜL DARBESİ İLE HESAPLAŞMAK İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR”

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya şahsında 12 Eylül darbesi mahkûm olmuştur. Türkiye, artık 12 Eylül darbesinin ürünü olan darbe anayasası ile yönetilemez. Hukuki dayanağını ve meşrutiyetini yitirmiş 1982 Anayasası yerine özgürlükçü ve eşitlikçi yeni bir anayasa hazırlanmalıdır. Danışma meclisi üyeleri, sıkıyönetim komutanları, valiler ve emniyet müdürleri başta olmak üzere alt kademe darbeciler hakkında yürütülen soruşturmalar bir an önce tamamlanarak sorumlular yargı karşısına çıkarılmalıdır. Diyarbakır, Mamak, Metris ve Artvin zindanları başta olmak üzere insanlığa karşı işlenmiş suçlar nedeniyle yürütülen savcılık soruşturmalarında davalar bir an önce açılmalıdır.

Darbe dönemindeki bütün yargılamalar hukuki geçerliliğini kaybetmiştir. Bu davalarda verilen mahkûmiyet kararlarının yok sayılması için yeniden yargılanma yoluna gerek kalmayacak şekilde yasal düzenleme yapılmalıdır. Yarılanların zararları tazmin edilmeli, cezaevlerinde geçen süre primleri devlet tarafından ödenerek sigortalığa sayılmalıdır. Başta YÖK ve MGK olmak üzere darbe düzenini devam ettiren bütün kurumlar ortadan kaldırılmalıdır.

12 Eylül darbesi ile vatandaşlıktan çıkartılanların vatandaşlık hakları kayıtsız şartsız iade edilmelidir. Darbecilerin isimleri cadde ve sokaklardan, kamusal her türlü mekândan silinmelidir. Darbecilere ve yandaşlarına verilen tüm akademik unvanlar geri alınmalıdır. Kenan Evren’in emekli Cumhurbaşkanı statüsü de dahil olmak üzere iki darbeci generalin darbe sayesinde elde edilen tüm unvan ve hakları geri alınmalıdır. Mal varlıklarına el konularak oluşturulacak 12 Eylül tazminatları fonuna aktarılmalıdır. Askeri faşist cunta döneminde bu ülkede yaşayan, yargılanan, gözaltına alınan, kaybedilen, işkenceyle öldürülen, zulmedilen, katledilen herkesten devlet adına özür dilenmelidir, failler yargılanmalıdır…

 Tüm emek demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık