Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin Barosu Feyzioğluna Sahip Çıktı

Artvin Barosu Feyzioğluna Sahip Çıktı

Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal "Savunmanın yok sayılması, hukuk devletinin ve demokrasinin içselleştirilememesidir" Hayati Akbaş

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 09:45
Artvin Barosu Feyzioğluna Sahip Çıktı

ARTVİN- Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nun Adli yıl açılış töreninde konuşturulmamaya yönelik girişimlerine sert tepki göstererek "Savunmanın yok sayılması, hukuk devletinin ve demokrasinin içselleştirilememesidir" açıklaması yaptı.

 Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi "10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan halk oylaması ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yargıtay Başkanlığı'nda yapılacak olan geleneksel adli yıl açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'na konuşma yapma hakkı tanınması durumunda törene katılmayacağını beyan etmesinin ardından, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın konuyu Yargıtay Başkanlar Kurulu'na taşıyacağını beyan etmesi demokratik hukuk devleti adına kaygı vericidir.

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasası'nın 2. maddesinde düzenlendiği üzere; "Toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir." Türkiye Cumhuriyeti, hukuk kuralları ve yıllardan beri süregelen devlet gelenekleri ile yönetilmektedir. Devletin tepesinde bulunan kişilerin hukuk kurallarını ve devlet teamüllerini yok sayarak, keyfiyet ve buyruklarla devleti yönetmesi, yalnız ve ancak Orta Çağ karanlığında kalmış Monarşik yönetimlerde ve demokrasi tarihinin sayfalarına kara bir leke olarak geçen faşist dikta yönetimlerinde mümkündür. Bu hali ile demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle bir durum kabul edilemez.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye'de 80 bini aşkın neferi bulunan "Savunma Ordusu"nun; Türkiye Barolar Birliği'nin seçilmiş başkanı ve mutlak temsilcisidir. Şüphesiz ki savunma, yargının kurucu unsuru ve ayrılmaz bir parçasıdır. Savunmanın yok sayılması yargıyı Engizisyon karanlığına sürükleyecektir. 

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a, 28 Ağustos 2014 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağına yemin edeceğini ve kendisinin artık bir siyasetçi değil Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın buyruğu ile Yargıtay Başkanı'nın, yıllardan beri süregelen ve bir devlet geleneği halini almış olan, savunmanın temsilcisi Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na Adli Yıl açılış törenindeki konuşma hakkı verilmesini tartışmaya açması en hafif tabiri ile savunmanın yok sayılması ve hukuk devletinin içselleştirilememesidir.

Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'na karşı takınılan her türlü tavır Türkiye genelindeki 80 bini aşkın hukuk savaşçısı Avukat meslektaşımıza yapılmış sayılır.

2014-2015 Adli Yıl açılış töreninde savunmanın söz hakkının tartışmaya açılmış olması dahi, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi ve hukuk değerleri bakımından uğradığı erozyonun açık bir göstergesidir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın bu törende konuşturulmaması ya da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın, Birlik Başkanımızın konuşma yaptığı adli yıl açılış törenine tepki göstererek katılmaması hukuk devleti adına kabul edilemez bir durumdur. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık