Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin Belediyesi 10 Milyon TL daha borçlandı.

Artvin Belediyesi 10 Milyon TL daha borçlandı.

Artvin Belediye Meclisi 10 Milyonluk Kredi Kullanımını Oy çokluğu ile kabul etti.

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2016 Cuma 07:57
Artvin Belediyesi 10 Milyon TL daha borçlandı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Başkan Kocatepe; “Bu şehrin, hale, mezbahaneye, hamama ihtiyacı var mı yok mu?  Yollarımızın durumu belli yeni yollar açmak zorundayız. Şehrin yaşam alanlarını genişletmek durumdayız. Biran önce işe başlamak zorundayız. Bir bu kadar da hibe başlatıyoruz. Artvin’in biran önce hizmet edilmeye ihtiyacı var” dedi.

Artvin Belediye Başkanlığının projelerine finans sağlamak amacıyla 10 milyon liralık kredi kullanma talebi belediye meclis toplantısında 5 ret oyuna karşı 11 oyla kabul edildi.

            Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Başkanlığında Artvin Belediyesi Toplantı salonunda yapılan Artvin Belediyesi Haziran Ayı olağan meclis toplantısında,  iller bankası veya başka bir devlet bankasından belediye projelerine finans sağlamak amacıyla 10 milyon liralık kredi alımıyla ilgili gündem maddesi görüşülerek yapılan açık oylama ile 10 milyonluk kredi kullanımı 5 ret oyuna karşı 11 kabul oyla kabul edildi. 

 Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, yaptığı konuşmada 5393 sayılı belediyeler kanunun 68’inci maddesine göre bir belediyenin bir önceki yıl gerçekleşmiş bütçesinin yüzde 10’una kadar belediye meclis üyelerinin saf çoğunluğunun kararıyla belediye başkanına yetki verilerek izne gerek olmadan borçlanabileceğini dile getirerek  yüzde 10’un  üzerindeki borçlanmalarında  içinde  İçişleri Bakanlığından izniyle yapılabileceğini söyledi.

 Kocatepe konuşmasında “Bizde bu yolu tercih ediyoruz. Bunu geçmiş dönemde ki arkadaşlarımız biliyor. Çok mecbur kalmadıkça, kafamıza yatan büyük projeler olmadıkça borçlanmamak niyetindeydik. Bu sene ki 26 projenin bir kısmında yapılan projelerin alt yapısının yapılması ve diğer projelerimiz için bize para lazım. 

Örneğin İskebe’den Hapis Haneye yapılan yol tamamlandığında asfaltlanmasıdır, refüjüdür derken bunlar bile önemli bir bütçe istiyor. 

 Tuttunuz hal yapacaksınız bir hal dosyası bile 10 milyon. Ben yapmayı planladığımız projeleri içişleri bakanlığına göndereceğimiz dosyanın ekine koyacağım. Bu sene hibeler hariç 20 milyon 308 bin liralık projemiz var. Bu kadar borçlanmaya da ihtiyacımız olmaya bilir, ama işe giriştiğimizde aman paramız yok, aman buna girmeyelim demeyeceğim. Bu sene tam zamanı bu sene yılsonuna kadar bunları hepsine girmem lazım. Hibe ile yaptıracağımız işlerde var. Bu 10 milyon bizim yaptığımız projelerin büyüklüğüne baktığımızda yeterli bile değil. 

            Olsun kendi kaynaklarımızda bulacağız. Örneğin yapacağımız halin yüzde 50’sini satma hakkımız var. Bitirelim ki satalım. Yapıp satabileceğimiz başka yerlerde var bunlar içinde sermaye gerekiyor. Burada ki belediye meclis üyesi arkadaşlarımız bunu bilir. Bu idari bir karardır. Bir şeyler yapmak lazım.  Artvin’in hizmete ihtiyacı var. Bunları da zaten hizmet için kullanıyoruz.  Bundan kimsenin şüphesi olamaz. Bu kararı burada aldıktan sonra içişleri bakanlığının iznine göndereceğiz. Bu konuda arkadaşlarımızdan destek bekliyorum” dedi.

Ödeme Konusunda Bir Sorun Yaşanmaz

Başkan Kocatepe bu kredinin nasıl ödeneceği yönündeki bir soru üzerine “ Bizim yapıp sattığımızda bunları ödeyebileceğimiz proje ve kaynaklarımız var. Halimiz var, mezbahanemiz var. Bunlara başlayacağız. Bu kredinin taksitlendirilmesinde bizim sıkıntımız olmaz. Bizim amacımız hizmet üretmek. Belki de bu kadar bile borçlanmayız. Ama büyük bir limit alıyorum, belediye olarak bununda bedelini öderiz. Ödemeyi de zannediyorum çok uzun yıllara bölmeyiz. Bunu içişleri bakanlığıyla görüştükten sonra netleştiririz. Ödemeler hemen de başlayabilir. Şartlarına bakacağız. Ekonomist arkadaşlar bilir. Bunun detaylarını yine birlikte görüşürüz. ” diye konuştu.

 21 milyonluk bütçeyle hiç bir şey yapılamayacağını belirten Başkan Kocatepe alınacak kredinin hibelere destek parası olacağını söyledi. Kocatepe, yapılıp satılacak işlerden bu kredinin ödemesinin fazlasıyla karşılanacağını vurguladı.

Bir il belediyesinde 10 milyon TL’ lik  borcun büyük bir borç olarak adlandırılmasının doğru olmadığını belirten Kocatepe “Esnafın bile 10 milyona yakın borcu var. Bir belediye için 10 milyon büyük bir borç addedilemez. Ufkumuzu geniş tutmalıyız. Bütçemizi büyütüyoruz. 20 milyondan 40’a çıktık. CHP’li Belediyenin bıraktığı bütçe 21 milyondu. Biz bütçemizi büyütüyoruz. Ben birçok projeyi iktidara yaptırıyorum. Siyasette vaktinde iş yapmak vardır. Son sene şurayı burayı göstermelik yapmak doğru değil. Bu şehrin, hale, mezbahaneye, hamama ihtiyacı var mı yok mu?  Yollarımızın durumu belli yeni yollar açmak zorundayız. Şehrin yaşam alanlarını genişletmek durumdayız. Biran önce işe başlamak zorundayız. Bir bu kadar da hibe başlatıyoruz. Yürüyen merdivenlerle ilgili yarın müteahhit firma geliyor, inşallah bismillah diyeceğiz. Halle ilgili startı veriyoruz. Otoparkın yapı ile ilgili geçen hafta KİPTAŞ’la görüşmemiz oldu. Bunları ücretsiz yapıyoruz. Yaklaşık 14 milyon lira. Bunları bedavaya getiriyoruz. Burada 10 milyon liralık krediyi tartışıyoruz. 

 Bu çalışmaların Artvin’e hizmet noktasında, yeni alanlar yeni hizmetler getireceğine inanıyorsanız, bizim bunu dürüst kullanacağımıza inanıyorsanız desteklerinizi bekliyorum” dedi.

Konuşma ve tartışmaların ardından yapılan oylamada Artvin Belediyesinin 10 milyon liralık kredi kullanımı konusu 5 ret oyuna karşı 11 kabul oyu ile Artvin Belediye Meclisinde kabul edildi. 

 Toplantı diğer gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi. 

 

YORUMLAR
  • yorum2016-09-05 09:29:35Erik

    30 dakika içinde% 2 hızlı ve acil durum kredileri bugün alın. e-posta yoluyla daha fazla bilgi için bizimle irtibata: eolsonfinancialgroup@gmail.com

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık