Ana Sayfa Güncel Artvin Belediyesi Kurban Yakalama Timi kurdu.

Artvin Belediyesi Kurban Yakalama Timi kurdu.

Artvin'de Kurbanlığı Kaçanlar 153'ü Arasın

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2014 Çarşamba 12:49
Artvin Belediyesi Kurban Yakalama Timi kurdu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin geçtiğimiz haftalarda başlatmış olduğu Başkan Yardımcıları ve birim amirleri haftalık toplantısında alınan kararla "Kurban yakalama timi" kuruldu. Tim kaçabilecek büyükbaş kurbanlıkların kolayca yakalanması için Tim Şefi ve 1 zabıta 2 görevli personel den oluşuyor.

Kurbanlığı Kaçanlar 153'ü Arasın

Artvin Belediyesi Basın ve Halkla ilişkiler müdürlüğü personeli ayrıca Kurbanlık Hayvanları Yakalama Tim Şefi Necmi Asuman, yaptığı açıklamada, bayram öncesi ve bayramda kurbanlık hayvanı kaçan vatandaşların "Alo 153" numarasını aramasını isteyerek, ekiplerin 5 dakika içerisinde olay yerine ulaşacağını söyledi.

            Kaçan büyükbaş hayvanların ürkütülmemesi gerektiğine dikkati çeken Asuman, "Kaçan boğalar sopalarla kovalanmamalıdır. Zaten insanlardan korktuğu için kaçan hayvanların üzerine sopa ile gidilmesi hayvanları daha kızdırmakta ve yakalanmasını zorlaştırmaktadır. Kurbanlık hayvanların eziyet görmeden yakalanması için bize haber verilmeli" dedi.

            Ekiplerin kaçan kurbanlıkların eziyet görmeden yakalanması için öncelikle boğanın sakinleşmesini beklediğini vurgulayan Asuman, "Kurbanlık boğa sakinleştikten sonra bir ya da iki kişi sakin bir şekilde hayvana sevgiyle yaklaşarak onu yakalamaya çalışmaktadır. Sakinleşmeyen veya insanlara zarar veren kurbanlık boğa, uyuşturucu iğne kullanılarak sakinleştirilmekte. Bu şekilde kurbanlıklar zarar görmeden yakalanabilmekte" diye konuştu.

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğün bünyesinde bulunan Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından 2 veteriner hekim bayram süresi boyunca Artvin Belediyesinin kurmuş olduğu Kurban Yakalama timi ile koordineli görev yapacağı belirtildi.

Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından görevli Veteriner hekimler; Taner Eldemir, Serhat Karadağ

Belediye tarafından kurulan timde görev alanlar; Necmi Asuman Tim Şefi, Ayhan Altuntaş Zabıta Memuru, Dursun Aksoy Yakalama görevlisi, Osman Kuru Yakalama görevlisi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık