Ana Sayfa Yerel Siyaset Artvin CHP'den Meclis başkanına kınama

Artvin CHP'den Meclis başkanına kınama

CHP İl Örgütü Basın Açıklaması Düzenleyerek Laiklik Konusunda serf ettiği sözlerden Dolayı TBMM Başkanı İsmail Kahramanı Kınadı.

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2016 Salı 17:37
Artvin CHP'den Meclis başkanına kınama

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP İl Örgütü Basın Açıklaması Düzenleyerek Laiklik Konusunda serf ettiği sözlerden Dolayı TBMM Başkanı İsmail Kahramanı Kınadı.

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin il örgütü, laiklik konusunda sarf ettiği sözlerle toplumun birçok kesiminin tepkisini çeken TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı düzenlediği eylemle kınadı. Birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği tepki eylemi Kızılay İş Hanı önünde gerçekleşti. Belediye Meclis üyeleri, yöneticiler ve partililerin de hazır bulunduğu eylemde katılımcılar adına basın açıklaması yapan CHP Artvin İl Başkan Yardımcısı Ayhan Tekin, “TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “laiklik yeni anayasada olmamalı, yeni ve dindar bir anayasa olmalıdır’’ diyerek, gericiliğin karanlık yüzünü birkez daha sayıklama cüretini göstermiştir” dedi.

Tekin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik; ilkesinin anayasadan çıkartılması gerektiği yönündeki ifadesi yalnızca kendi görüşleri değil, eşitliğe ve bir arada yaşama kültürüne nasıl baktığının göstergesidir. Bu sözlerle amaçlanan hedef, bu ülkede yaşayan bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerine müdahale, yaşama biçimlerine baskı girişimidir!

Laiklik ilkesi yalnızca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve bu yolla din ve vicdan özgürlüğünün sağlanması değildir.

Laiklik milli egemenlik ilkesinin de temelidir. Laiklik ilkesiyle millet zamanın değişen şartlarına göre kendi kaderini belirleyecek. Hukuk kurallarının kendi egemenlik gücüyle koyma hakkını eline almıştır. Bu hak Meclis tarafından kullanılır, hükümet tarafından uygulanın yargı tarafından! Korunur. Anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddesi olan Laiklik İlkesini kaldırmaya yönelik her teşebbüs, milli egemenliği kaldırmaya ye anayasayı zorla ilga etmeye yönelik bir suç girişimidir.

Laiklik ilkesiyle kendi eline alan milletimiz egemenlik yetkisini, anayasada belirtilen kurallar çerçevesinde kullanır. İktidar seçimle iş başına gelir, TBMM görevini milletten aldığı yetkiyle yerine getirir. Çok partili hayatımız, demokrasimiz; ve demokrasimizin parçası] olan bütün haklarımızın laiklik ilkesidir. Laiklik ilkesini kaldırmak, demokrasiyi yok etmek demektir.

Laiklik, aynı zamanda cinsiyet ayrımı gözetmeksizin hangi mezhepten, hangi inanıştan, hangi düşünceden olursa olsun, bütün vatandaşların eşit olmasının garantisidir. Bu ülkede hiç kimse cinsiyeti, mezhebi inancı veya düşüncesi sebebiyle bir diğerinden üstün değildir. Bütün vatandaşlar kanun önünde eşit haklara sahiptir. Laiklik ilkesiyle devlet bütün inanışlara,' bütün mezheplere eşit mesafede olur. Bu anlamda Laiklik, bu ülkedeki bütün vatandaşların eşit, vatandaş almasının, devleti yönetme ve idaresinde görev alma hakkının teminatıdır. Laiklik ilkesi sayesinde bu ülkenin bütün vatandaşları kendi yetenek ve çalışmalarıyla bu ülkede her makama gelebilir, her işi yapabilir. Toplumsal barışımız, birlik ve bütünlüğümüz bu temel üzerine kuruludur. Laiklik İlkesini ortadan kaldırmaya yönelik her çaba aynı zamanda birlik ve bütünlüğümüzü yok etmeye yönelik bölücü bir girişimdir.

Bütün bunlarla birlikte laiklik, Mustafa Kemal Atatürk'ün, dediği gibi; asla dinsizlik almadığı gibi, sahte dindarlıkla mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıktırmak isteyenler, ilerleme ve canlılığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış fanatiklerden başka kimse olamaz.           

CHP kurucu değerlerimizi, milli egemenliğin, demokrasinin toplumsal barışın, insan eşitliğinin ve Türkiye'nin, temeli, olan laiklik ilkesini: koduma iradesine sahiptir!  Laiklik ilkesinin yok edilmesine, ya da laiklik ilkesinin sulandırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bilinmelidir ki bu yolla Cumhuriyeti ve demokrasiyi yok ederek, gayri meşru bir baskı rejimi kurmaya çalışanlar asla’ amacına ulaşamayacaktır. Ülkemizin temel değerlerine yürekten inanmış milyonlarca vatandaşımız ve Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin temel değerlerine, demokrasiye, özgürlüklerimize ve toplumsal barışımıza yönelen her saldırganı hüsrana uğratacak güce sahiptir:

İsmail Kahraman’ın yaptığı açıklamalarla milli egemenliğin, demokrasinin ve Cumhuriyet değerlerinin sembolü olan Türkiye Büyük Milli Meclisi’ni temsil etme yeteneğini kaybetmiştir. Oturduğu yüksek makam, kendisine: büyük gelmektedir. Görevi bir an önce bırakmalı ve istifa etmelidir.

CHP, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkma, hedefiyle özgürlükçü demokrasiyi kurmak için,  çalışmalarına büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Bu, ülkede demokrasiyi yok etmek ve bir baskı rejimi; kurmak isteyenler mutlaka yenilecek, Türkiye Cumhuriyeti tarihi yolculuğuna devam edecektir.”

Basın açıklamasını tamamlanmasını ardından grup, Türkiye Laiktir Laik Kalacak sloganları atarak dağıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık