Ana Sayfa Eğitim Artvin Çoruh Üniversitesini Geliştirme Vakfı kuruldu.

Artvin Çoruh Üniversitesini Geliştirme Vakfı kuruldu.

Artvin Çoruh Üniversitesini Geliştirme Vakfı kuruldu.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2014 Pazartesi 08:57
Artvin Çoruh Üniversitesini Geliştirme Vakfı kuruldu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Kemal Cirit başkanlığında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Florya Tesislerinde düzenlenen Artvin Çoruh Üniversitesi Mütevelli Heyeti Toplantısına, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Artvinli işadamlarından TEKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, ACAR Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, TÜRKERLER Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, VATAN Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Vatan, BİSSE Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı katıldı.

Mütevelli Heyeti toplantıda, Artvin Çoruh Üniversitesini Geliştirme Vakfı’nın kurulmasına karar verdi.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı konuşmada; Vakfın kuruluş amacının Artvin Çoruh Üniversitesinin vizyoner bir yapı ile devam edebilmesi ve Üniversitenin Uluslararasılaşması ve bu alanda devletin kamu hizmeti yükünü azaltmak için çalışmalarda bulunmak gerektiğini dile getirdi.

Vali Cirit; Üniversitenin fiziki ve teknolojik altyapısı ile eğitim, araştırma ve uygulama imkânlarının geliştirilmesine destek olmak, akademik ve idari personeline ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü desteği vermek, başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi ve desteklenmesini sağlamak amacıyla Vakfın kurularak Üniversitenin önünü açmak gerektiğini belirtti.

Vali Cirit ayrıca, “Geleceğimiz Eğitim ve Turizmle şekillenecek. İşadamlarımızın önemli bir kesimi turizm alanında yatırım yapmaktalar. Sadece Artvin’in değil Ülkemizin her alanda gelişimine katkı sunarak Türk turizmine, Türk ekonomisine, Basınına, Eğitimine, inşaat sektörüne katkı sunarak yollarına devam etmekte ve sağladıkları binlerce istihdam ile de Türk toplumuna hizmet etmekteler. Heyecanımıza destek olduğunuz için sizlere bir kez de buradan teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise kurulacak Vakfın Artvin’in geleceğinde büyük öneme sahip olacak Üniversitenin yol gösterici ve sorunlara çözüm bulma misyonu  ile hareket ederek sadece İlimize değil bir çok noktada bölgeye hitap eder hale geleceğini ve bu kapsamda başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere Artvin’in yetiştirdiği İşadamlarından aktif destek istediklerini ifade ederek şuana kadar yardımlarını esirgemeyen tüm işadamlarına ve ayrıca mazeretleri dolayısıyla katılamayan işadamlarının ise Vakfa kurucu üye olarak gireceklerini belirterek teşekkür etti.

Vakfın yapacağı faaliyetler kapsamında; ”Öğretim elemanlarının araştırma, inceleme ve uygulama çalışmalarını teşvik etmek, yurtiçi ve yurtdışında yetiştirilmelerine yönelik destekler vermek, akademik ve idari personele ödüller vermek, yurtiçinden ve yurtdışından nitelikli öğretim elemanlarının teminine yönelik çalışmalar yapmak ve gereken her türlü desteği vermek, Üniversitenin her türlü eğitim-öğretim altyapısı, teknolojisi ve malzemeleri ile araştırma, geliştirme ve uygulama projelerinin finansmanlarını ve projelerle ilgili diğer ihtiyaçlarını kısmen veya tamamen karşılamak, eğitim, öğretim ve sağlık hizmetleri için gerekli tesisleri inşa etmek, kurmak, kiralamak, işletmek, menkul veya gayrimenkuller almak veya bu maksatla kurulmuş tesisler ve işletmelerle işbirliğine girmek; gerekli gördüğü teknolojiyi sağlayarak üniversitenin eğitim ve öğretiminin geliştirilmesi için her türlü teşebbüslerde bulunmak, Yükseköğretime girişteki ve derslerindeki başarı düzeyleri dikkate alınarak öğrencilere burslar ve ödüller vermek, başarılı öğrencilerin barınmalarına, yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarına, araştırmalarına, eğitim ve öğrenimlerine gerekli gördüğü desteği ve yardımları sağlamak, Üniversitenin düzenleyeceği her türlü seminer, kurs, konferans, panel, sempozyum, sergi, konser, yarışma, toplantı, fuar ve benzeri etkinlikleri desteklemek, her türlü yazılı ve görsel yayınlarda bulunmak, Üniversitenin tanıtımında her türlü desteği sağlamak, Kreş, Okul öncesi, ilk ve orta öğretim düzeyinde kurumlar kurmak, inşa etmek, kiralamak, işletmek ve bunların ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak, Üniversite öğretim üyelerinin barınma ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak.” olarak belirlenirken Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet DUMAN tarafından Üniversiteyi tanıtıcı bir sunum yapılarak hedefler belirlendi.

Rektör Duman; işadamlarından Ali Nihat Gökyiğit ve İsmet Acar’a yaptırdıkları Konferans Salonu ve Borçka Acarlar Eğitim alanı ile ilgili ayrıca teşekkürlerini paylaşarak diğer işadamlarından destek temennilerini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Artvin’in sorunlarının çözümü hususlarına yakından ilgi gösterdiklerini belirterek, sadece Üniversite değil Artvin’in gelişimine katkı sunacak tüm alanlarda proje üretmek konusunda aktif çalıştıklarını dile getirdi. Vakıf konusunda da kuruluşunda ev sahipliği yaparak işadamlarının doğduğu topraklara yardımları konusunda zaten büyük hassasiyet gösterdiklerini, bu alanda da ellerini taşın altına koyacaklarını ifade etti.

Büyükşehirin birçok biriminin Artvin’le ilgili çalışma yürüttüklerini de ifade eden TOPBAŞ; örneğin içme suyu ile ilgili ciddi çalışmanın içerisinde İSKİ’nin yer alacağını belirtti.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise Üniversitenin yaşadığı sorunlara çözüm noktasında katkı sunacaklarını ve projelerine destek olmaya devam edeceklerini belirterek öğrencilerin özellikle dile getirdiği ulaşım sorunu ile ilgili sorunla da yakından ilgilenerek çözüm bulacaklarını, Marina alanını Üniversiteye tahsis ettiklerini dile getirdi.

İşadamları Ali Nihat Gökyiğit,  İsmet Acar, Kazım Türker, Mustafa Kefeli ve Nuri Vatan;  tüm işadamlarından aktif katkının içerisinde olmaları gerektiğinden bahisle Üniversitenin gelişimini önemsediklerini dile getirdiler.

Mazeretleri dolayısıyla yemeğe katılamayan işadamları Mehmet Nazif Günal, Turgay Ciner, Fikret Orman, Nurettin Çarmıklı, Nuri Özaltın ve Ümit Uzun;  kurucu üye olarak Vakıfta yer alacaklarını belirtmişlerdir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık