Ana Sayfa Güncel Artvin Defterdarlığı devam eden yatırımları açıkladı.

Artvin Defterdarlığı devam eden yatırımları açıkladı.

Artvin Defterdarlığı devam eden yatırımları açıkladı.

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 15:10
Artvin Defterdarlığı devam eden yatırımları açıkladı.

Hayati Akbaş

 

ARTVİN-Artvin Yusufeli İlçesinde inşa edilen ve yapıldığında dünyanın 3’üncü Türkiye’nin birinci en yüksek barajı özelliğine sahip olacak olan Yusufeli Barajı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

 

Artvin İl Defterdarlığı internet sitesinde Artvin’de ki büyük kamu yatırımları hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Defterdarlık kaynaklarına göre Yusufeli Barajı:

 

Yusufeli Barajı ve HES, Orta Çoruh Havzası’nda Çoruh Nehri üzerinde olup Artvin İlinin 70 km güneybatısında, Yusufeli ilçesinin 10 km, Çoruh Nehri ile Oltu Çayı’nın birleşiminin 800 m mansabındadır.

 

DSİ Genel Müdürlüğünce 13.08.2012 tarihinde ihalesi yapılan Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı Limak, Cengiz ve Kolin firmalarının oluşturmuş olduğu LCK Yusufeli Adi Ortaklığına 486.875.000 TL ihale bedeli ile ihale edilmiştir.

 

Sözleşmesi 22.11.2012 tarihinde imzalanıp; 21.12.2012 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. İşin süresi 2.340 gün olup, sözleşmeye göre iş bitim tarihi 19.05.2019 dur. Ancak temel atma merasimi sırasında yüklenici firma yapılan pazarlık neticesinde imzalanan taahhütname gereğince iş bitim tarihi 29.05.2018 olarak belirlenmiştir.

 

Çoruh Havzası üzerinde inşa edilecek en büyük baraj olan Yusufeli Barajı ve HES’in yüksekliği temelden 270 m’dir. Yusufeli Barajı çift eğrilikli ince beton kemer baraj tipinde Dünya’nın en yüksek 3., Türkiye’nin ise en yüksek barajı olacaktır.

 

Çoruh Havzası’nın anahtar projesi olan Yusufeli Barajı havzanın en büyük su depolaması olup Çoruh Havzası’ndan gelen suyun üçte biri Yusufeli baraj gölünde depolanacaktır.

 

Barajda depolanan su sayesinde, Deriner Barajı’nda 100 MW, Borçka Barajı’nda 43 MW ve Muratlı Barajı’nda 17 MW olmak üzere toplam 160 MW’lık bir kapasite artışı da sağlanacaktır.

 

Bir başka ifadeyle Yusufeli Barajı’nın yapılmaması halinde, mansapta bulunan üç barajda 160 MW’Iık bir kapasite azalması ile 467 milyon kWh yıllık enerji kaybı olacaktır.

 

Üreteceği yıllık 1 milyar 827 milyon kWh elektrik enerjisi ile Yusufeli Barajı ve HES ülkemiz yıllık enerji ihtiyacının % 0,6’sını karşılayacak ve Türkiye’nin uzun vadeli enerji hedefleri çerçevesinde önemli bir yere sahip olacaktır.

 

Çoruh Havzası’nda inşa edilecek en büyük proje olan Yusufeli Barajı, ülke ekonomisine yılda 330 milyon TL katkı temin edecektir. Barajın inşaatı boyunca ortalama 1.000 kişi istihdam edilerek yöre ekonomisine katkı sağlayacaktır. Baraj tamamen kendi öz kaynaklarımızla ve Türk mühendisleri tarafından inşa edilecektir.

 

Yusufeli Barajı ile 33 km2’lik bir baraj gölü oluşacaktır. Yusufeli İlçe Merkezinin ve ilçeye bağlı 6 köyün tamamı ile 13 köyün bir kısmı su altında kalacaktır.

 

5442 sayılı İller İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince 24.04.2008 tarihli ve 5753 sayılı “Artvin İli Yusufeli İlçesinin Merkezinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun” ile Yusufeli ilçesinin yeni yeri Yansıtıcılar–Sakut Deresi Mevkii olarak belirlenmiştir.

 

Yusufeli İlçesinin Yeniden Yerleşim çalışmalarını DSİ Genel Müdürlüğü; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte koordine edecektir.

 

Yusufeli Barajı ve HES kalıcı şantiye tesisleri inşa edilmiş olup 01 Kasım 2013 tarihinde tesislere taşınılmıştır.

 

Yusufeli Barajı ve HES İnşaatından başka Yusufeli Barajı Geçici Bağlantı Yolları İnşaatı işinde toplam uzunluğu 5.900 m olan karayolunun yapımı da devam etmektedir. Bu iş kapsamında 5 adet tünel (3.917 m) ile 3 adet köprü (231 m) bulunmaktadır.

 

Baraj inşaatının Artvin–Erzurum Karayolundan etkilenmemesi için öncelikle geçici bağlantı yollarına ağırlık verilmiş olup; tünel ve köprüler tamamlanarak 22.10.2013 tarihinde karayolu trafiğe açılmıştır.

 

Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı nedeniyle başta Yüklenici firma olan Limak ve taşeron şirketlerinde toplam 546 kişi istihdam edilmekte olup bunların 301 tanesi Artvinlidir.

 

Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yerinden geçecek olan karayolunun imar planı alanlarını daha az etkilenecek şekilde alternatiflerle ilgili çalışmalar neticelenme aşamasına gelmiş olup, Karayolları Genel Müdürlüğü ve TOKİ üst yöneticileri ile birlikte 06 Kasım 2013 tarihinde toplantı yapılmış ve yol koordinatları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından TOKİ’ye verilmiştir.

 

Proje Karakteristikleri: Yusufeli Barajı ve HES

Kullanım Maksadı: Enerji + Taşkın Koruma

İşe Başlama Tarih                               : 21.12.2012

Gövde Tipi                                         : Çift Eğrilikli İnce Beton Kemer

Temelden Gövde Yüksekliği             : 270 m

Depolama Hacmi                               : 2 milyar 130 milyon m3

Kurulu Güç                                        : 540 MW

Yıllık Enerji Üretimi                          : 1 milyar 827 milyon kWh

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık