Ana Sayfa Sağlık Artvin Devlet Hastanesi’nde Göz Lazer Cihazı Hizmet Vermeye Başladı

Artvin Devlet Hastanesi’nde Göz Lazer Cihazı Hizmet Vermeye Başladı

Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde göz tomografisi (oct) ve göz argon lazer cihazı hizmet vermeye başladı.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2015 Perşembe 21:01
Artvin Devlet Hastanesi’nde Göz Lazer Cihazı Hizmet Vermeye Başladı

Artvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ yaptığı açıklamada; “Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde planlanan Göz Tomografisi (OKT) cihazı ve Göz Argon Lazer cihazının satın alınma işlemleri tamamlanarak eksiksiz bir şekilde kurulumu gerçekleştirilmiştir. Tüm branşlarda olduğu gibi Göz Hastalıkları branşında da Artvin’imizi yataklı servisiyle, polikliniğiyle ve tıbbi cihaz alt yapısıyla eksiksiz bir noktaya getirmek ana hedefimiz ve vizyonumuzdur. Bu özellikli ve yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde Artvin’imiz bir ihtiyacından daha kurtulmuş oldu. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar İlimizdeki imkânlarla tanı ve tedavisi mümkün olmayıp, hastalarımızın çevre İllere Artvin KHBlerine neden olan tüm hastalıkları tek tek tespit ederek bunların giderilmesi konusunda yoğun mesai harcadık. Göz hastalıkları alanında da özellikle Retina hastalarının yoğun olarak cihaz eksikliğinden dolayı Artvin KHB edildiğini tespit etmiş idik. Bu altyapı eksikliğinin giderilmesi için yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi ve çok şükür bugün bu özellikli cihazların hizmete başladığını Artvin Halkına buradan müjdeliyorum, hayırlı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Cihazlar hakkında açıklama yapan Yeşildağ;  “Türkiye’de sayılı merkezlerde bulunan bu özellikli cihazlar Retina hastalıklarının tanı, teşhis ve tedavisi için olmazsa olmaz cihazlardır. Artık retina hastalarımız cihaz eksikliğinden dolayı Artvin KHB edilmeyecek Artvin’de tüm işlemleri yapılarak tanı ve tedavileri sağlanmış olacak. Bu cihaz desteğini bize verdikleri için başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Tıbbi Hizmetler Başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanları Op. Dr. İrfan Akalın Göz Tomografisi (OKT) cihazı ve Argon Lazer cihazı hakkında şu açıklamaları yaptı; “ Retina hastalıkları; özellikle tanı ve tedavisinin zor olduğu, detaylı ve kapsamlı inceleme gerektiren, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan, gözün arka sinir tabakasını etkileyen hastalıklardır. Tüm Dünya da ve toplumumuzda en sık görülen iki formu Sarı nokta hastalığı ve Diabetik retinopati dediğimiz şeker hastalığına bağlı retina hastalığıdır. Son yıllarda yapılan teknolojik gelişmeler ışığında bu hastalıkların tanı, teşhis ve takibi için Göz Tomografisi (OCT) cihazı vazgeçilmez bir cihaz halini almıştır. Retina tabakalarından yüksek çözünürlükte görüntü elde etmemizi sağlayan bu cihaz çoğu retina hastalığı için altın standart olmuştur. Yine retina hastalıklarının özellikle diabetik retinopatinin tedavisinde Argon Lazer cihazı çok önemli yeri olan vazgeçilmez bir cihazdır. Bu özellikli tıbbi cihazların eksikliği nedeniyle birçok retina hastasını günlük polikliniklerde tespit edip Artvin KHB etmekte idik. Artık bu hastalarımızın kesin tanılarını tespit etmekle beraber tedavi etme imkanlarına da bu cihazlar sayesinde kavuşmuş olduk. Polikliniğimize başvuran hastalarımızdan gerekli görülenleri aynı gün içerisinde göz tomografilerini çekip, yine gerekirse lazerlerini yapabiliyoruz. Ben özellikli bu cihazları memleketimize kazandıran başta Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun değerli yöneticileri olmak üzere, bu cihazlar için bizzat emek harcayan Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ’ a çok teşekkür ediyorum. Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık