Ana Sayfa Ekonomi Artvin Disk Genel İş Başkanı:İşsizlik artıyor

Artvin Disk Genel İş Başkanı:İşsizlik artıyor

Bilgin, “Disk –Ar Geniş Tanımlı İşsiz Sayısının 6 Milyona Yaklaştığını Açıkladı”

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2016 Cuma 07:40
Artvin Disk Genel İş Başkanı:İşsizlik artıyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Disk Şube Başkanı Selim Bilgin DİSK-Araştırma Enstitüsü’nün, TÜİK’in açıkladığı Şubat 2016 dönem sonuçlarını değerlendirdiğini açıkladı.

Disk Şube Başkanı Selim Bilgin DİSK-AR, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20’ye geniş tanımlı işsiz sayısının ise 6,5 milyona yaklaştığını söyleyerek konuyla ilişkin açıklamalarda bulundu.

DİSK Genel İş Sendikası İşsizlik ile ilgili açıklama yapan Şube Başkanı Selim Bilgin şunları söyledi:” DİSK Araştırma Enstitüsü, TÜİK tarafından açıklanan işgücü Anketi Ocak 2016 sonuçlarını değerlendirdi. Ocak 2016 döneminde resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da (umutsuzlar ve diğer) dâhil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 18,4, işsiz sayısı da 5 milyon 944 bin kişi. İşinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar (eksik ve yetersiz istihdam edilenler) ilave edildiğinde ise işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 7 milyon 603 bin kişi.

Toplum Yararına Çalışma Programıyla İşsizlik Gizleniyor Mu?

İşsizlik oranında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre göreli azalışın nedeni olarak, yasalarda "işsiz" kabul edilen yaklaşık 380 bin kişinin, TÜİK tarafından "istihdam ediliyor" olarak kabul edilmesiyle sağlandığı ifade edildi. Kayıtlı iş-sizlerin çalışma hayatından uzak kalmaması amacıyla uygulamaya sokulduğu söylenen, ancak "işçi" olarak kabul edilmesiyle ve en temel haklar tanınmadan çalıştırılan Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamındaki "işsizlerin istatistikte işçi olarak gösterilmesiyle işsizlik oranı düşük gösterildi. Bu program dâhilinde Ocak 2016 itibarıyla 381 bin civarında kişinin bulunduğu ve bu kişilerin işçi kapsamında değerlendirilmeyip en temel haklardan yoksun bırakıldığı açıklandı.

Bu çalışma, çalıştırma şeklinin oldukça ilkel b ir uygulama olduğunu söyleyen Bilgin, ülkemizde çalışma hayatı insan onuruna yakışan uluslararası uygulamaları örnek olmalıdır.  İş hayatında huzur olmazsa ülkede olmaz” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık