Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin Eğitim-Sen'den protesto

Artvin Eğitim-Sen'den protesto

Eğitim-Sen;”Sefalet ücreti değil,İnsanca yaşam istiyoruz”

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2015 Cuma 08:59
Artvin Eğitim-Sen'den protesto

Hayati Akbaş

ARTVİN-KESK’e bağlı Eğitim-Sen üyeleri Ak Parti hükümetini protesto ederek bordro yaktılar. Artvin Eğitim Sen üyeleri Kızılay iş iş hanı önünde toplanarak basın açıklamasında bulundular. Eğitimciler adına açıklama yapan Artvin Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, “ Bugün ellerimizde yoksulluğun, açlığın ve sömürünün belgesi olan bordrolarımızla alanlardayız. Bu bordrolar yıllardır biriken, her geçen gün ağırlaşan ekonomik ve sosyal sorunlarımızın belgesidir. Duyulmayan sesimiz, yok sayılan taleplerimizdir. Bu bordrolar aynı zamanda yandaş Konfederasyonun Hükümetle imzaladığı satış sözleşmesinin yansıdığı en net belgelerdir. Tüm yalanların aldatıcı hesaplamaların açığa çıktığı, gerçeğin yüzlerine çarptığı ibret vesikalarıdır.

Kamu emekçileri, iradesi yok sayılarak iktidarın beklentilerine uygun biçimde yandaş konfederasyon tarafından imzalanan Satış Sözleşmesinin ürünü olan bu bordroları reddetmektedir. AKP ve yandaş sendikası, kamu emekçilerini sadaka ile kandıramayacağını artık anlamalıdır.

 Toplu sözleşme adı altında kurulan tezgâhı deşifre etmeye devam edeceğiz, tezgâhı başlarına yıkacağız. Gizli toplantı ve hilelerle hak ve çıkarlarımızın sermayeye peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz.   Ekonomik açıdan bu sefalet belgelerinin ortaya çıkmasına neden olan 2013 TİS görüşmelerinde kamu emekçilerinin sosyal, demokratik ve özlük haklarına ilişkin hiçbir konu görüşülmeden sonlandırılmıştır. Yandaş konfederasyonun başkanı kendi bireysel ikbali için milyonlarca kamu emekçisinin hak ve çıkarlarını merdiven altı kulislerle haraç mezat satmıştır.

 Yandaş Konfederasyon 2015 yılı için % 3 + 3 gibi bir zammın altına imza atmıştır. Oysa Aralık 2014 itibariyle yıllık enflasyon oranı 8.85’dir. Şimdi de bizden 2015 yılında enflasyonun gerileyeceğine inanmamızı istiyorlar. Oysa 2014 için öngörülen enflasyon oranı %6’lar dolayında iken %8.85 oldu!

Yine biliyoruz ki, halkın gerçek enflasyonu ise yüzde 20’yi aşmış durumdadır. Hükümetin baskısı ve yönlendirmesi altındaki TÜİK’in oluşturduğu enflasyon sepetinin emekçilerin gerçek durumunu yansıtmadığının belgesi bordrolarımızdır, alım gücümüzün her gün biraz daha gerilemesidir.

Siyasi iktidar temsilcilerinin babalı oğullu, cümbür cemaat boğazlarına kadar yolsuzluğun içine battığı, talanın ve yağmanın bir virüs gibi hem iktidarı hem de mevcut sistemi içten içe çürüttüğü bu dönemde halkın, emekçilerin giderek yoksullaşması, zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul hale gelmiş olması AKP politikalarının doğal sonucudur.

Yıllardır yoksulluğa itilen emekçilerin tüm birikimlerinin bu düzende nasıl çalındığı ve kimlerin kutularından çıktığı mahkeme kararlarıyla kendilerini kurtarmaya çalışsalar da gizleyemezler.

Bu Talan Düzenini Emekçiler Durduracaktır,  Bugün burada sadece bordrolarımızı yakarak isyanımızı değil aynı zamanda AKP ve yandaşlarıyla mücadele kararlılığımızı da haykırmak için toplandık. Her yanı dökülen, yolsuzluk ve sömürü düzenini, onun saraylarını yıkacak olan emekçilerin mücadelesi olacaktır. AKP’nin zulüm, sömürü ve talan düzenine karşı eşitlik, özgürlük, barış, adalet ve insanca bir yaşam taleplerimizle işyerlerinde, sokaklarda, hayatın her alanında tüm baskılara ve zorbalıklara rağmen inadına sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. En son emeklilik ikramiyesinin 30 yıl ile sınırlandırılması haksızlığına karşı verdiğimiz fiili ve hukuki mücadeleyi nasıl kazandıysak diğer tüm hak gasplarına karşı da mücadele etmeye ve yeni kazanımlar elde etmeye devam edeceğiz.

Tüm kamu emekçilerini bu mücadelede yer almaya, adına sendika bile demenin gerçekte bir karşılığının olmadığı yandaşlardan hesap sormaya ve geleceklerine sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasını tamamlanmasının ardından eğitimciler ellerindeki bordolarını yaktılar.   

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık