Ana Sayfa Güncel Artvin Halk-Lis Atatürk'ü andı

Artvin Halk-Lis Atatürk'ü andı

Artvin Halk –Lis Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünü 77’inci yıl dönümü münasebetiyle anma etkinliği düzenledi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2015 Çarşamba 14:59
Artvin Halk-Lis Atatürk'ü andı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Halk –Lis Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünü 77’inci yıl dönümü münasebetiyle anma etkinliği düzenledi Cumhuriyet Halk Partisi İl Binasında toplanan HALK –LİS’e üye gençler ATA’larını andılar. Mustafa Kemal Atatürk konulu şiirlerin kompozisyonların okunduğu programda ortak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; “10 Kasım 1938 bir büyük insanın bir büyük devrimcinin bir büyük devlet adamının bu dünyadan ayrıldığı gündür. 10 Kasım’lar da ülke olarak hüzünlü olmanın yanı sıra Atatürk’ü anmak gibi gelecek kuşaklara Atatürk’ü taşıyacak onun fikirleri onun ışığını taşımaya devam edecek nesilleri garanti alına alacak aksiyonları da almak zorundayız. En iyi ve en doğru şekilde onu anmalı ve ondan daha da önemlisi Atatürk’ü anlamlıyız. Atatürk olmasaydı eminim ki şu anda Türkiye’nin hali (belki de Türkiye olmayacaktı) bugün üzülerek ve ürkerek izlediğimiz Orta Asya ülkeleri gibi belki daha da kötüsü İran, Afganistan gibi olacaktık. Bugün medeni ve insanca yaşayabiliyorsak ve özgürce, adam gibi, insan gibi kendi geleceğimize kendimiz karar verebiliyorsak. Neye inanıp neye inanmadığımız sadece kişinin kendisini ilgilendiriyor ve bu konuda kimseye hesap vermiyorsak yine bu durumu o büyük şahsiyet o büyük insan Atatürk’ e borçluyuz. Yaşadığı dönemde emperyalist, sömürgeci, yayılmacı güçlere karşı vermiş olduğu mücadele ve zafer ile ezilen sömürülen birçok ülkeye millete umut ve yol gösterici olmuş olan Atatürk öyle büyük bir insandı ki öldükten bunca yıl geçmesine rağmen hala insanlara, topluluklara, uluslara, ülkelere, insanlığa yol gösterebiliyor ışık olabiliyor. Eminim ki yüzlerce yıl sonra dahi aynen günümüzdeki insanları etkileyen antik felsefeciler gibi insanları etkilemeye devam edecektir.

Atatürk’ün yaşam hikâyesi bir kurgu değil bir gerçektir. Hiç kimsenin bu gerçeği değiştirme çabasının başarıya ulaşmayacağı bilinmelidir. Atatürk elinde hemen hemen hiç imkân yokken, tüm Anadolu büyük bir umutsuzluğa düşmüş iken kendisine inanan bir avuç kişi ile beraber tarihin gördüğü en büyük örgütlenmeleri gerçekleştirmiş ve bağımsız bir şekilde yaşamamızı sağlamıştır.

Kendini Türk milletinin bir ferdi sayan herkesin kalbinden Atatürk sevgisinin ne olursa olsun eksilmeyeceğini ve her 10 Kasım sabahı her vicdanlı kişinin kalbinde yepyeni bir Mustafa kemal Atatürk’ün açacağını yeşereceğini herkes bilmelidir. Atam rahat uyu bu ülke bize emanet” ifadelere yer verildi.

Basın programının sona ermesinin ardından HALK-Liseliler Atatürk anıtına karanfil bıraktılar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık