Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin Halkı,Artvine sahip çıkma nöbetine başladı.

Artvin Halkı,Artvine sahip çıkma nöbetine başladı.

Artvin Halkı ağaçların kesileceğini duyunca Cerattepe'de nöbet tutmaya başladı.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 00:37
Artvin Halkı,Artvine sahip çıkma nöbetine başladı.

Artvin diken üstünde… Cerattepe’de örnekleme adı altında yapılacak olan ağaç kesiminin duyulmasının ardından Artvin halkı bölgede nöbet tutmaya başladı. Gece gündüz demeden devriye atan, nöbet tutan Artvin halkı buraya madencileri sokmamaya kararlı. Özellikle mahkeme kararını beklemeden maden bölgesinde ağaç kesmek isteyen ve buraya Özel güvenliklerini yerleştirmeye çalışan şirkete karşı Artvin topyekün direniyor. İşin ciddiyeti arttıkça da yapılan eylem ve direnişlerin boyutu da değişiyor. Yoğun baskı sonrası ise toplantı üstüne toplantılar yapılıyor.

ACİL KRİZ TOPLANTISI YAPILDI!...

Son yapılan toplantıya Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Adalet Ve Kalkınma Partisi eski il Başkanı Ahmet Özçelik, CHP İl Başkanı Yücel Kurt, MHP İl Başkanı Nedim Özer, Saadet Partisi İl Başkanvekili temsilcisi, Artvin Esnaf Odalar birliği Şube Başkanı Demirhan Elçin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, OR KOOP Başkanı Hasan Yaşar, Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Azizağaoğlu, İşadamı Nevzat Güven, Artvin küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Rıdvan Peker, Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Temsilcisi Sami Özçelik acil bir toplantı yaparak bir araya geldiler.

SON GÜNLERDE ALINAN DUYUM ÜZERİNE ARTVİN HALKI CERATTEPE 
VE CİVARINDA ÇEŞİTLİ NOKTALARDA NÖBET TUTMAYA BAŞLADI

Son günlerde alınan duyum üzerine Artvin halkı Cerattepe ve civarında çeşitli noktalarda nöbet tutmaya başladı. Özellikle Soma’nın Yırca köyünde yapılan ve üstelik zeytin meyvesi ağacın üzerindeyken, 6 bin zeytin ağacının katliyle Türkiye’yi şoke eden olayın ardından bu kez Artvin için duyumlar alındı. Soma Yırca köyündeki katliamı Artvinlilerin de yakından tanıdığı Kolin inşaat gerçekleştirdi. Kolin ve Cerattepe’deki maden şirketi Cengiz İnşaat ve Etibakır Türkiye’nin en büyük işlerini birlikte alan dost şirketler olarak tanınıyor.

SOMA- YIRCA’DA YAŞANANLARDAN SONRA…

Yırca köyündeki zeytin katliamının ardından hemen sonra gelen mahkeme kararında yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen 6 bin zeytin ağacı kurtarılamadı. Orada üzerinde meyvesi varken acınmayan 80 yıllık zeytin ağaçları orada dururken Cerattepe’de Artvin Ladinlerinin kesilmesinden dolayı şirket yetkilileri hiç bir üzüntü duymayacağını belirten Artvin halkı;” Türkiye’yi şoke eden Yırca’daki zeytin katliamının ardından Artvin’de Cerattepe’de örnekleme adı altında ağaç kesimi yapılacağı duyumu bizi çok üzdü.

BU ARTIK ARTVİN İÇİN VARLIK VE YOKLUK MESELESİ HALİNE GELDİ

Apar topar Cerattepe’ye çıktık. İlk gün 500 kişiyle çıkıp halk olarak müdahalede bulunduk. Burası Artvin’in can damarıdır. Onun için bu kadar çok gerginiz ve onun için 25 yıldır çeyrek asırdır direniyoruz. Bu Artvin ve Artvinli için varlık ve yokluk meselesidir. Artvin heyelan alanı üzerindedir. Burası yumuşak toprak olup eğimin çok fazla olması nedeniyle sürekli aşağıya doğru bir baskı var. Bilim insanları uyarıyor, Doğa uyarıyor, Artvin halkı uyarıyor. Ama görüyoruz ki; onlar kulaklarına pamuk tıkamış. Biz bugüne kadar hep demokratik ve hukuki haklarımızı kullanarak mücadelede bulunduk. Bunu yakın zamanda Murgul’da yaptı. Bundan sonraki mücadelemizde aynı şekilde sürecek.

BİLİRKİŞİ RAPORUNU AÇIKLADI VE MAHKEMEYE SUNDU 
YIRCA KÖYÜNÜN BAŞINA GELEN BİZİM BAŞIMIZA GELMESİN

Buradaki ve Ankara’daki sayın yetkililerimize sesleniyoruz. Mahkeme karar vermeden, davalar bitmeden buraya girilmesin. 283 gerçek ve tüzel kişilikler Cerattepe maden konusunu mahkemeye taşıdı. Bilirkişi raporunu açıkladı ve mahkemeye sundu. Şirket neden mahkemenin vereceği kararı beklemiyor? Mahkeme kararını versin. Bu acele nedir? Yırca’daki gibi olmasından korkuyoruz. Çünkü sonradan öğrendik ki; Yırca’da mahkemenin kararını önceden şirketin öğrendiği veya tahmin ettiği, bu yüzden elini çabuk tutarak böylesine acımasız katliamı gerçekleştirdiği yazıldı. Artvin’e de aynı şeyi yapmalarından korkuyoruz. Onun için nöbet tutuyoruz. Bundan sonra Cerattepe daha çok gözetim altına alınacak. Çıkan her araç takip edilecek. Biz ya Artvin’i ya madeni tercih ettirilmek zorunda bırakıldık. Tabii ki tercihimiz Artvin’dir.

HERKESE BÜYÜK SORUMLULUK VE GÖREV DÜŞÜYOR

Durum bu merkeze taşınınca Artvin’de herkese görev düştü. Belediye başkanından siyasi parti il başkanlarına, Milletvekillerinden Valisine, bürokratlarından STK’lara, köylüsünden işçisine memuruna kadar herkes şapkasını çıkarıp düşünmeye başladı. Biz ne yapabiliriz? Bize ne görev düşüyor. Artvin için hep birlikte nasıl ortak bir güç oluşturabiliriz? Ankara’ya nasıl baskı kurabiliriz? Bunun için Artvin halkına düşen görev nedir? Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın Artvin’de yaşananları acilen partisi olan hükümete bildirmelidir. Gerekirse bir komisyon kurulup Ankara’ya gidilmeli. Çünkü gerçekten ne uykumuz kaldı ne sağlığımız. Sokakta hiç kimsenin yüzü gülmüyor. Çok büyük bir baskı var. Bu da insanların yüzüne yansımış durumda. Bunu hepimiz yaşıyoruz.” Şekkinde konuşuyorlar.

ARTVİN’DEKİ DURUMUN YETKİLİLER TARAFINDAN 
ANKARA’YA İLETİLMESİ KONUŞULDU

Yapılan toplantıda Artvin noktasında Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Erkan Balta’nın artık telefonlarını açıp nerede durduğunu belli etmesi, cevap vermesi ve çok aciliyet gerektiren bir konu varken ortalarda gözükmemesi ise eleştirildi. Bunun yanında AK parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin valisi Kemal Cirit, Ak parti İl Başkanı Erkan Balta’nın Artvin’deki gerginliğin, huzursuzluğun vardığı boyutu Ankara’ya iletmeleri gerektiği konuşuldu.

ARTVİN HALKI NE İSTİYOR?

1-Yirmi Beş (25) yıldır çeyrek asırdır söylediğini tekrar ediyor. Artvin Cerattepe, Kafkasör, Genya, Hatila Milli Vadisi, su havzası, Doğal ormanları ve zengin bitki örtüsüyle bu bölgede asla madenciliğin yapılamayacağını, bu bölgenin turizm, spor, kültürel faaliyetler, orman dışı ürünlerin yetiştirilebileceği özel bir bölge olarak görüyor.

2- Cerattepe Artvin’i kucağında tutan bir anne olarak tasvir ediliyor. Eğer anne zarar görürse kucağında taşıdığı Artvin’i düşürecek her şey ve herkes zarar görecek.

3- Dünyanın hiçbir yerinde aşağıda şehir olan, yukarıda maden çıkarılan bir yerin fotoğrafı, adı ve maden sahası bulunmamaktadır. Bunun anlamı Cerattepe’de yapılacak madencilik eşittir Artvin’in ölümü ve yok olmasıdır.

4- Cerattepe ve civarı coğrafya olarak çok sarp ve dik bir yapısıyla tanınıyor. Burada eğim yer uer %85’in üstüne çıkmaktadır. Bir tek ağaç kesmeniz bile heyelan riskini artıracak.

5- Burada bulunan içme suları kesinlikle büyük zarar görecek. Bütün bunlar 1990’larda Cominco Maden şirketinin yaptırdı ÇED’de yazılmıştır. Son Nihai ÇED ve Bilirkişi raporu da bunu tescil etmektedir.

6- Artvin Merkez’in bulunduğu yer konum olarak heyelanlı alandır. Bu nedenle Artvin’de yapılan evlerin en çok masrafı temelde çıkmaktadır. Temel ve istinad duvarları Artvin’de evlerin maliyetini artırmakla beraber, binaların sağlıklı ve güvenli bir şekilde burada durabilmeleri için son derece gerekli bir çalışma olduğu zaman zaman inşaatçılar tarafından dile getirilmektedir.

7- Bütün bunları bir araya getirdiğimizde Cerattepe’nin hiçbir suretle, hangi teknoloji ile, hangi yöntemle hangi tür madencilik olursa olsun madencilik alanı olamayacağı, dolayısıyla burada doğaya yapılacak en küçük müdahalenin çok büyük bir felakete neden olacağı dile getiriliyor. 
8- Bunu gerek bilim, gerek bilirkişi raporları, gerek doğa ve gerek aklı başlında olan herkes söylüyor. Sadece burada madencilikten başka hiçbir şey düşünmeyen ve buradaki tüm bu enstrümanları göremeyenler ısrar ediyor.

Sami Özçelik

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık