Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin' in İmar haritası çıkartılacak..

Artvin' in İmar haritası çıkartılacak..

Mehmet Kocatepe: Bu Şehrin Uygulama İmar Planı Yok, Bizim Acilen Bunu yapmamız Lazım

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 10:04
Artvin' in İmar haritası çıkartılacak..

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi birçok alanda gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Şehrin ilk kez uygulama imar planı tüm detayları ile hazırlanıyor ve şehrin genel anlamda jeofizik ve jeoteknik zemin etütleri İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Mekansal Planlama Dairesi Başkanlığı'ndan gelen teknik ekip tarafından hazırlanacak. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, "İller Bankası Genel Müdürlüğü'nden gelen teknik ekip ile gerçekleştirdiği toplantıda, bu şehrin uygulama İmar Planı yapılmamış ve bizim bunu çok acil yapılması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

İller Bankası'ndan heyet geldi

Artvin Belediyesi şehrin imar haritasını çıkarmak için harekete geçti. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'nin şahsi girişimleri ile İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Mekansal Planlama Dairesi Başkanlığı'ndan teknik uzmanlardan oluşan bir ekip Artvin'e gönderildi. Artvin'de İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik etüt işi keşif çalışması yapacak olan Teknik Uzmanlar Mürsel Demir ve Nazım Yeşilyurt ile İller Bankası Trabzon Bölge Müdürlüğü'nden Teknik Uzman Cemal Özlü'den oluşan ekip Artvin Belediye Başkanlığı'ndaki Fen İşleri ve İmar Müdürlüğü'ndeki teknik personel ile birlikte çalışacak ve şehrin jeofizik ve jeoteknik zemin etütlerini yapacak. Şehrin altyapıdan üst yapı çalışmalarına, yapılaşmadan imarına kadar bir çok alanda bundan böyle uygulanacak kural ve kaidelerin ortaya konulacağı çalışmalar ile birlikte şehrin uygulama imar planı da ortaya çıkmış olacak.

Başkan Kocatepe İller Bankası Teknik Ekibi ile toplantı yaptı

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Mekansal Planlama Dairesi Başkanlığı'ndan gelen teknik ekibi makamında ağırladı. İmar konusunun masaya yatırıldığı görüşmede İller Bankası'ndan gelen ekip ile Artvin Belediyesi'nin Fen İşleri, İmar ve Şehircilik Müdürü Osman Ayık ve müdürlükteki teknik personel arasında görüşmeler gerçekleştirilirken, Artvin Şehri'nin Uygulama İmar Planı'nın nasıl ve ne şekilde oluşturulması gerekliliği konuşuldu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, burada yaptığı kısa konuşmada, Artvin'in eski bir yerleşim yeri olduğunu, ancak eski bir yerleşim yeri olmasına karşın şehrin eski bir şehir olmadığını ifade etti. Şehrin imar sorununun bulunduğu ve de şehirde maalesef imar haritasının, uygulama imar planının, genel anlamda jeoteknik ve jeofizik zemin etütlerinin ise bu şehirde daha önceden çıkarılmadığını belirten Başkan Kocatepe, gelen ekipten beklentilerinin biran önce bu eksiklikleri gidermek için gerekli çalışmaların gerçekleştirilerek İmar Planı'nı yapım işinin en kısa zamanda ihaleye hazır hale getirilmesini rica etti. Başkan Kocatepe; 1992 yılında gözlemsel olarak yapılan çalışmalar neticesinde imar planının hazırlandığı, ancak şehrin ciddi bilimsel çalışmalar sonucunda çıkarılmış bir imar planının bulunmadığını ifade etti. Kocatepe; seçim öncesi verdiği sözlerin bulunduğunu, bazı mahallelerde yeniden yaşam alanları oluşturmayı arzuladığını, şehrin alt yapı ve üst yapı çalışmaları için gerek teknik gerekse de hukuksal olarak dayanaklara ihtiyaç bulunduğunu belirterek, şehrin ihtiyacı olan, kalıcı ve uzun yıllar bu ihtiyacı görecek bir İmar Planı'na bu şehrin sahip olması gerektiğini yineledi.

İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Mekansal Planlama Dairesi Başkanlığı'ndan gelen Teknik uzman Mürsel Demir ise Artvin'i gezeceklerini İmar Planına esas Jeolojik ve Jeoteknik etüt işi keşif çalışması gerçekleştireceklerini söylediler. Ayrıca; "İmar Planına esas Jeolojik ve Jeoteknik etüt işi keşif çalışması gelmiş bulunmaktayız. Artvin Belediyesi'nin teknik ekibi ile birlikte çalışarak en kısa zamanda İmar Planına esas Jeolojik ve Jeoteknik etüt işini ihaleye çıkaracağız. Turizm öncelikleri, şehrin jeolojik yapısı, eğimi ve diğer tüm detaylar ile öncelikli konular ele alınarak şehrin ihtiyacı olan imar planının çıkarılmasına çalışacağız. Sanıyoruz ki Ağustos ayı sonuna kadar bu çalışmalarımız yetişecektir. Şuana kadar yaptığımız çalışmalarda 1992 yılında gözlemsel olarak jeoteknik zemin etütlerinin gerçekleştirildiği ve o yıl çıkarılan imar planına göre de şehirde yapılaşma gerçekleştirilmiş. Şimdi sil baştan tamamıyla imar planı yenilenecek. Ve bundan böylede nazım planlar, uygulama imar planları hazırlanmış olacak. Tabi ki plan revizyonu da gerekiyor ve kısa zamanda bunu da tamamlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Toplantı da imar konusu enine boyuna masaya yatırılırken, teknik ekip çalışmalarına başlamak üzere başkanlık makamından ayrıldı. Başkan Kocatepe, teknik ekip ile çalışma yaptıkları süre içerisinde sık sık bir araya geleceklerini ve elde edilecek sonuçlardan sonra da İller Bankası Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü ile İmar Planı Hazırlama İşi'nin ihalesi işlemini konuşacaklarını söyledi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık