Ana Sayfa Güncel Artvin İşkur,Engellilere desteğe devam ediyor

Artvin İşkur,Engellilere desteğe devam ediyor

Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara destek devam ediyor

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2015 Pazartesi 18:15
Artvin İşkur,Engellilere desteğe devam ediyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara destek devam ediyor. İlimizde iki vatandaşımız bu projelere başvurup başarılı oldu ve destek almaya hak kazandı.

Engellilerin istihdam edilebilirliklerinin önündeki tüm engelleri kaldırmaya kararlı olan Türkiye İŞ Kurumu’ndan kendi işini kurmak isteyen engellilere ve engellilerin işe uyumlarını ve istihdamlarını sağlayacak projelere karşılıksız tam 36 bin hibe desteği verilmeye devam ediyor.

Engellilerin ve eski hükümlülerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile istihdamlarını temel görev olarak gören İŞKUR, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da özellikle engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik projelere destek vermeye devam ediyor. Özellikle sivil toplum kuruluşları ve işverenler engellilerin işe yerleşmesini veya işe uyumlarını arttıracak projeleri hazırlamaları halinde finansal destek verilmeye devam ediliyor. Yapılan bu tür destekler akabinde, işgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan kesimlerin başında yer alan engellilere yönelik olarak, engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan kaynak verilmiş olup; ilimizde de daha önce ki yıllarda 2 başarılı proje gerçekleştirenArtvin Ardanuç Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan Minyatür Kursu projesine 72.824,00 TL kaynak tahsis edildi.

İki Engelli Vatandaşımız Destek Almaya Hak Kazandı

İlimizde iki engelli vatandaşımız bu projelere başvurup başarılı oldu ve destek almaya hak kazandı.

İlimizde iki vatandaşımız bu projelere başvurup başarılı olmuştur. Bu kapsamda Kenan Altun 30 kovanlı fenni arıcılık projesi hazırlamış olup, hazırlamış olduğu proje ile 23.856,30 TL’lik destek almaya hak kazandı. Yine ilimiz Engelli vatandaşlarımızdan Özer Polat hazırlamış olduğu Arıcılık Malzemeleri Satış Yeri projesi ile 35.600,00 TL’lik destek almaya hak kazandı.

Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Genel Müdürlük tarafından kabul edilen bir Engelli Kursu ve iki Kendi İşini kuran Engellilere Destek projeleri ile ilimize toplam 132.280,30 TL destek verilmiş oldu.

İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler ruhsatlar gibi masraflar için kuruluş işlemleri desteği adı altında en fazla 2.000 TL, kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma) en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde işletme gideri desteği adı altında yıllık toplamda en fazla 4.000 TL, İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için kuruluş desteği adı altında en fazla 30.000TL olarak toplam 36.000 TL hibe veriliyor.

Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 3 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır. Genel Müdürlük tarafından kabul edilen bir Engelli Kursu ve iki Kendi İşini kuran Engellilere Destek projeleri ile ilimize toplam 132.280,30 TL destek verilmiş oldu. Proje sunabilmek için; Engelliler ikamet ettikleri il içinde uygulamak üzere proje sunabilirler. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler desteklenmeyecektir. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecektir. Ayrıca engellinin bir iş yerinde iş bulmasını, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojisi ile ilgili projeler, engelli bireylerin işe kabulü için hazırlanmasını, işe yerleşmesini, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasını temin edecek projeler, Engellinin toplumsal entegrasyonuna ve rehabilitasyonuna hizmet eden, istihdam edilebilirliklerini arttırmayı amaçlayan mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere de finansal destek sunulabilecektir. Başvuru yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar www.iskur.gov.tr adresimizdeki Başvuru Rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projelerin, 12 Eylül 2014 tarihi akşamına kadar Artvin Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüğü’ne istenilen bilgi ve belgelerle birlikte elden veya posta ile teslim edip başvurabilirsiniz.

Başvurular önce İlimiz İstihdam Kurulu Toplantısının görüşüne sunulduktan sonra Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonda karara bağlanıp kabul edilmeleri halinde projeniz desteklenecektir.” İfadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık