Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin Serviks Kanseri taramasında ilk 7'de

Artvin Serviks Kanseri taramasında ilk 7'de

İl Sağlık Müdürlüğü, ilimiz Artvin’in Serviks Kanseri Taramasında İlk 7’de Olduğu Duyurdu.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2018 Pazartesi 08:08
Artvin Serviks Kanseri taramasında ilk 7'de

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Sağlık Müdürlüğü, Artvin’in Serviks Kanseri taramasında ilk 7’de olduğunu duyurdu. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere Bakanlığımız tarafından yürütülen Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında üç kanser türü taranmaktadır. Bu kapsamda rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş aralığındaki kadınlarımızın Pap-Smear veya HPV/DNA testi yaptırması, meme kanseri için 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınların mamografi çektirmesi ve bağırsak kanseri için de 50-70 yaş aralığındaki tüm erkek ve kadınların gaitada gizli kan testi yaptırması gerekmektedir.

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de kanser taramaları Aile Hekimliği ve KETEM’ de ücretsiz olarak yapılmaya devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından, her ay düzenli olarak illerin kanser tarama sayıları, kalite kriterlerine göre değerlendirip hedef nüfus oranlarına göre başarı sıralaması yapılmaktadır.

Kanser Daire Başkanlığı tarafından yapılan bu değerlendirmede ilimiz serviks kanseri taramasında 2018 Ocak-Mayıs döneminde hedef nüfusunun % 4,7 sini tarayarak Türkiye’de 7. sırada yer almıştır. Aynı dönemde Türkiye tarama ortalaması ise % 2,81 olarak gerçekleşmiştir.

Bu çerçevede “Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork” diyerek hedef yaş grubundaki tüm halkımızı kanser taramalarını yaptırmaya davet ediyoruz” denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık