Ana Sayfa Yerel Siyaset Artvin SP'den Elektrik Faturalarına tepki.

Artvin SP'den Elektrik Faturalarına tepki.

SP’den Yüksek gelen Elektrik Faturaları İle İlgili Basın Açıklaması

Giriş Tarihi: 1 Mart 2015 Pazar 09:39
Artvin SP'den Elektrik Faturalarına tepki.

Hayati Akbaş

 

ARTVİN-Saadet Partisi Artvin Gençlik Kolları İl Başkanı Erdem Özbaş tarafından son günlerde yüksek meblağda gelen elektrik faturaları hakkında basın açıklaması yaptı.

Özbaş yaptığı basın açıklamasında; “Hükümetin özelleştirme furyasından elektrik dağıtımı da nasibini almış, elektrik dağıtımı özel şirketlere devredilmiştir. Maalesef hükümet halkın menfaatlerini değil, şirketlerin menfaatlerini önceleyen yaklaşımı ile elektrik tüketicilerinin mağduriyetine sebebiyet vermişlerdir.  Özelleştirmelerin ardından firmalar tüm maddi sorumluluklarını faturalara yansıtmışlar, hak etmedikleri kalemlerden haksız gelir elde etmişlerdir.

Elektrik kayıp kaçak bedeli adı altında haksız kazanç elde edilmesine tepki gösteren tüketici hakları derneklerinin yasal başvuruları ilgili mahkemelerce kabul edilmiş ve kayıp kaçak bedelinin geri iadesi kararı verilmiştir. Buna karşın hükümet cenahından gelen açıklamalar halktan değil rantiyeci kesimden taraf olduklarını teyit etmiştir. En son sayın enerji bakanının açıklamalarında kayıp kaçak bedelinin gelir kalemi olduğu ve yasal düzenleme yapacaklarını açıklamaları çok vahimdir. Bu yaklaşımları yasal olmayan haksız kazancın yasal düzenleme ile legalleştirileceği ve haksızlığın yasal güvence altına alınacağı anlamına gelmektedir.

Halkımız yıllardan beri vergileri ile kurulan ve tüketimine ödeme yaptığı elektriğin sistem kullanım bedeli, sayaç okuma bedeli, hat bakım bedeli ve sistem kurulum bedeli gibi kalemler ile zaten kurulmuş ve zamanında vergileri ile gerçekleştirilmiş hizmetlere defalarca ödeme yapmak zorunda bırakılmaktadırlar. Kaldı ki özelleştirmeden sonra aynı kalemlerden özel şirketlerin de tahsilât yapmaları kesinlikle akıl dışıdır. Zira dağıtım firmaları yeni hat kurmamış, sistemi yeniden kurmamış hazır olan yapıda aracılık yapmak sureti ile gelir elde etmektedirler. Özellikle ocak ayı faturalarında geçen aya nazaran % 50’ye yakın fiyat artışı gözlenmiştir. Hesaplamalarda yapılan basit bir hile ile halktan haksız gelir elde eden dağıtım firmalarını ve bu duruma destek veren siyasi iradeyi insafa ve kanunlara uymaya davet ediyoruz.

Adalet mülkün temelidir ve yapılan adaletsizlikler mülkün altına döşenen dinamit hükmündedir. Haksızlıkların, hırsızlıkların yasal zemin oluşturularak meşrulaştırılması yapılan yanlışı yanlış olmaktan çıkarmamaktadır. Halkımızın bu ve benzeri yöntemlerle haksız kayıplara uğratılması artık durdurulmalıdır. Halkımızdan talebimiz bu noktada sessiz kalmamaları, haksızlıklara karşı susarak zulmün bir parçası olmaktan kurtulmalarıdır. İnsanımız halktan gözüküp halk için kılını kıpırdatmayan, her şeye rant penceresinden bakan anlayışlara tepkisini yaklaşan seçimlerde göstermelidir. Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak bu haksızlıklara karşı duyarsız kalamazdık ve kalmadık.

Bu vesile ile haksız vergilerin olmadığı, halka hizmet Hakka hizmettir düsturu ile hareket eden, sizin en hayırlınız insanlara en faydalı olanınızdır hadis-i şerifini rehber edinmiş kadrolar ile yola çıkan Saadet Partisi’nde toplanmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık