Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin Ticaret Odası'ndan Etiketsiz Bal Üretenlere İdari İşlem.

Artvin Ticaret Odası'ndan Etiketsiz Bal Üretenlere İdari İşlem.

Etiketsiz Bal Üretenlere ve Satanlara İdari İşlem Uygulanacak.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2015 Cuma 09:09
Artvin Ticaret Odası'ndan Etiketsiz Bal Üretenlere İdari İşlem.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından, üretici üyelerin ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla duyuru metni yayımlandı.

ATSO Basın Halkla İlişkiler kanalıyla yayımlanan duyuruda; Piyasaya sunulan balların, yetkili paketleme ve etiketleme tesislerinde hazırlanması gerektiği, kanuna aykırı şekilde piyasaya sunulan ürünlerin tespit edilmesi halinde, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından idari işlem uygulanacağı belirtildi.  

Duyuru Metni

İlimizin önemli tarımsal faaliyetlerinden olan Arıcılık Sektöründe iştigal eden üreticilerin, ürünlerini sağlıklı ve güvenilir olarak piyasaya sunmaları gerekmektedir. Bununla ilgili olarak üretim aşamasından tüketime kadar; toptancıların, perakendecilerin ve üreticilerin ayrı ayrı sorumlulukları bulunmaktadır.

Bu bağlamda;

Gıdanın güvenilirliğini sağlayan yasal mevzuat olarak ilgili Bakanlık tarafından hazırlanan; “5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” gereği ve alt mevzuatları kapsamında, ürünlerin etiketli ve ambalajlı olarak piyasaya sürülmesi gerekmektedir.

Kanuna uygun şekilde piyasaya sürülmeyen ürünlere yapılan piyasa denetimlerinde tespit edilmeleri durumunda, mevzuata uymayanlar hakkında idari işlem yapılacağı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bildirilmiştir.

İlimizde bu amaca uygun ilgili Bakanlık tarafından belgelendirilmiş; 5996 Sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren bal üretim (ambalajlama ve etiketleme) tesisleri bulunmaktadır. İlimizde faaliyette olan Bal Üreticileri bu tesislerden faydalanarak ürettikleri balları ambalajlayıp etiketleme yapabilmektedirler.

Yetkili Tesisler

Aydın Arıcılık Ltd. Şti. : Yeniyol Mh. : Borçka

S.S. Kabaca Köyü Tar. Kal. Koop. :  Murgul

Balımkız Arıcılık – Çarşı Mh. : Artvin

Artvin Arı Yet. Brlğ. : Musazade Mh. – Arhavi

Yusufeli Bal Ür. Brlğ. : Balcı Arıcılık İnş. Ltd. Şti.: Yeniyol Mh. – Borçka

Karadeniz Arıcılık: Kale Mh. Hasan Kale Mevkii – Arhavi

Kantaroğlu Arıcılık: Balalan Köyü – Yusufeli

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık