Ana Sayfa Çevre Artvin Ticaret Odası'ndan,Maden toplantısı

Artvin Ticaret Odası'ndan,Maden toplantısı

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Cerattepe Madeni ile ilgili bir toplantı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2014 Salı 14:15
Artvin Ticaret Odası'ndan,Maden toplantısı

Hayati Akbaş

 

ARTVİN-Artvin merkez Cerattepe mevkiinde, maden işletme sahası ile burada çıkarılması öngörülen maden konusunda, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı düzenledi. Toplantıya çeşitli kurum ve meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya; Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt, Müd. V. Türkan Durgun, Esnaf Odaları Başkanı Demirhan Elçin, AÇÜ Çevre Müh. Bölümü’nden Yrd. Doç Dr. Ayla Bilgin, Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal, CHP İl Başkanı Yücel Kurt, CHP Mrkz. İlç. temsilen Mahmut Yılmaz, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Artvin Barosu Adına Av. Bedrettin Kalın, MHP İl Sekreteri Selahattin Çolakoğlu, AFGAD Ynt. Kur. Bşk. Yaşar KARS, Mak. Müh. Od. Bşk. Zeki Dinçer, TMMOB İl Koor. Sekreteri Hakan Yavuz, İnş. Müh. Od. İl Tem. Fatih Tahtalı; ATSO’dan Meclis Başkanı Naci Akın, Bşk Yrd. Turgut Kılıç, Ynt. Kur. Başkanı Kurtul Özel ve Bşk. Yrd. Sadettin Dağ ile Gazeteci Sami Özçelik katıldı. Toplantıya İş dünyasından Necati Altun, Nevzat Güven, Ahmet Özçelik ile İlimiz eşrafından Erol Çağal iştirak etti.  

 

Toplantının açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel yaptı. Başkan Özel, gerçekleştirilen toplantının amacının,  bugüne kadar yapılan çalışmalara katkı vererek,  İlin sosyo-ekonomik geleceğine etki edecek bu hayati konu hakkında,  güncel raporların ve değerlendirme toplantılarının düzenlenmesinde daha aktif bir rol oynamak olduğunu söyledi. Kurtul Özel;  Bu anlamda ilk etapta bazı kurum ve kuruluşları davet ederek yoğunlaştırılmış bir toplantı hedeflediklerini, toplantı sonucunda çıkacak kararlar doğrultusunda, sonraki çalışmalardaki katılımcı profilinin daha geniş kapsamlı olacağını belirtti. Burada amaçlarının bir misyon üstlenmek olmadığını da ifade eden Başkan Özel; gayelerinin bu önemli konunun Artvin’in lehine nihayetlenmesine katkı vermek olduğunu, bir İlin gelişimine yön vermek için güçlü beraberliklerin oluşturulması gerektiğini, “Kayseri, Denizli ve diğer bazı İllerin bunu başardığını, Artvin’in de bunu başarabileceğini” söyledi.

 

Toplantıda önemli açıklamalar yapan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; yapılan bu toplantıyı önemsediğini belirterek, maden konusu başta olmak üzere Artvin’i ilgilendiren her konuda titizlikle çalıştıklarını ifade etti. Ticaret ve Sanayi Odasının bu girişiminin yanında olacaklarını da ifade eden Başkan Kocatepe, maden konusunda süreci yakından takip ettiklerini, yasal boyutta kurumsal olarak kendilerine gelen her konuyu samimiyetle incelediklerini söyledi. Gerçekleştirilen toplantının daha geniş katılımlı olarak gerçekleştirilmesini de öneren Başkan Mehmet Kocatepe, bu konuda hangi kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin müdahil olabileceği hususundaki düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Bu öneriyle beraber bir sonraki toplantıda hangi kurum ve kuruluşların davet edileceği taslak olarak belirlendi.

 

Başkan Kocatepe’nin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt, maden konusu hakkındaki son gelişmeleri özetleyerek katılımcılara aktardı. TMMOB İl Koor. Sekreteri Hakan Yavuz ise söz alarak, yapılan çalışmalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olacaklarını belirterek,  genel merkezlerinin bu konuda karar aldığını ve yakın bir zamanda Artvin’de maden konusunda kapsamlı bir teknik çalışmanın gerçekleştirileceğini söyledi. Toplantıya Artvin Barosu’nu temsilen katılan Av Bedrettin Kalın ise yapılan toplantının memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, katılımcılara başlangıçtan bugüne gelinen hukuksal süreci özetledi. 2012 yılından sonra yeni bir sürecin başladığını ifade eden Av. Bedrettin Kalın, son olarak bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğunu ve kararı beklediklerini belirtti. Açık işletme başvurusundan sonra bu işin daha da ciddiyet kazandığını kaydeden Av. Kalın, böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda Artvin’i çok kötü sonuçların beklediğini söyledi. Toplantıda yeni bir rapor hazırlanması için teknik bir heyetin oluşturulması da gündeme geldi. Konuyla ilgili söz alan AÇÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğrt. Gör. Yrd. Doç. Dr. Ayla Bilgin, bu konuda objektif değerlendirme yapacak bir heyetin oluşturulması gerektiğini söyleyerek, tek bir ana teknik raporun ortaya koyulması gerektiğine inandığını ifade etti.

 

Toplantıya katılan iş adamlarından Nevzat Güven ve Ahmet Özçelik’te söz alarak görüşlerini katılımcılarla paylaştılar. Eski AKP İl Başkanlarından Ahmet Özçelik, maden konusunun İlimiz ve gelecek nesiller için hayati önem taşıdığını, bu anlamda burada yaşayan ve yaşamayı düşünen herkesin bu işe sahip çıkması gerektiğini söyleyerek; “kim ne rapor hazırlayacaksa hazırlasın, biz kimseyle savaşmak istemiyoruz, bu iş bitsin artık” dedi. Nevzat Güven ise Artvin’de bu konunun hiçbir şekilde bir yere angaje edilmemesi gerektiğini, maden konusunu siyasete, ticarete ve çıkara dönüştürmenin Artvin’e yapılacak en büyük kötülük olacağını ve maden konusunun siyaset üstü bir durum olduğunu ifade ederek, kendisinin dün olduğu gibi bugünde bunun karşısında olduğunu belirtti.

 

Konuşmaların ardından katılımcıların görüşleri doğrultusunda, oluşturulacak teknik heyet ve bir sonraki toplantıya katılacak kurum ve kuruluşlar belirlendi. Toplantı sohbet havasında sona erdi.

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık