Ana Sayfa Güncel Artvin TMMOB İş Güvenlik önlemleri ertelenemez

Artvin TMMOB İş Güvenlik önlemleri ertelenemez

TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, İş Güvenliği Önlemlerinin ertelenemeyeceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 15:01
Artvin TMMOB İş Güvenlik önlemleri ertelenemez

Hayati Akbaş

ARTVİN-TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, İş Güvenliği Önlemlerinin ertelenemeyeceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Yavuz yaptığı açıklamada; “"Geçici Hükümet" tarafından 4 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete`de yayınlanan madenlere ait kararname ile "grizu gazı ve/veya yanıcı gazlar veya tozlar nedeniyle muhtemel patlayıcı ortama sahip yeraltı kömür ocakları ile bu tip madenlerin yerüstü tesislerinde bulunan teçhizat ve koruyucu sistemlerden, "Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik (94/9/AT)"te belirtilen 1. Grup Teçhizat kategorisine uygun olarak sertifikalandırılmamış olanlar en geç 31/12/2019 tarihine kadar anılan Yönetmelik hükümlerine uygun teçhizat ve koruyucu sistemlerle değiştirilir" düzenlemesi yapılmıştır. Bu düzenleme ile yeraltı kömür ocaklarında faciaların önemli nedenlerinden biri olan grizu ve toz patlamalarına karşı mevzuat işverenlerin talebi üzerine dört yıl süre ile ertelenmiştir.

Ancak yeraltı kömür ocaklarında yapılan denetimler sonucunda kapatılan 66 işyerinde kapatma nedenlerinden en az biri kararname ile yürürlükten dört yıl süre ile askıya alınmış olan ATEX standartlarına ilişkin yönetmelik hükümleridir. Mühendislik bilim ve teknolojisini yok sayarak maden mühendislerini mahkemelerde sorumlu kılacak olan bu düzenleme Maden Mühendisleri Odası olarak bizleri endişelendirmektedir.

Buradan bir kez daha ifade ediyoruz ki, istifa etmiş bir hükümetin çalışma yaşamını ve dolayısıyla insan hayatını ilgilendiren böylesine önemli bir konuda geçmişi ve geleceği düşünmeden, mühendislik bilim ve tekniğini hiçe sayarak, pervasızca aldığı bu karar yeni "Soma"ların habercisidir. Daha acılarımız dinmeden, Soma`da yaşadığımız faciadan ders almadan, güvenlik standartlarını yükseltmek yerine daha da aşağılara çeken böyle bir uygulamaya imza atmak "geçici hükümetin" kime ve neye hizmet ettiğini ortaya koymaktadır.

Maden Mühendisleri Odası olarak yaşanacak facialarda maden mühendisleri yerine bu kararnameye imza atanların sorumlu olacağını bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık