Ana Sayfa Güncel Artvin TSO'dan Rusya'nın Trabzon Başkonsolosuna Ziyaret

Artvin TSO'dan Rusya'nın Trabzon Başkonsolosuna Ziyaret

Artvin Ticaret Ve Sanayi Odasından Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosuna Ziyaret

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2015 Cuma 10:13
Artvin TSO'dan Rusya'nın Trabzon Başkonsolosuna Ziyaret

Hayati Akbaş

ARTVİN-ATSO Başkanı Kurtul Özel, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Taner Köse ve ATSO Meclis Üyesi Zeki Alkan Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov'u ziyaret etti.

ATSO Başkanı Özel konuşmasına Rusya ile Türkiye arasında ki ticaretin başlangıcının 95.yılını kutlamakla başladı. Başkan Özel; ''Rusya ile uzun yıllara dayanan dostluk ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin daha da artması için Artvin olarak gerekli çalışmayı yapıyoruz ticaretimizi nasıl artırabiliriz. İki tarafa da nasıl kolaylıklar sağlanabilir Demiryolu ağını geliştirme ve bağlantı sağlanma konusunda da TOBB'un çalışmalarının olduğunu Artvin Ticaret ve Sanayi Odası'nın Büyük Anadolu Lojistik Projesi (BALO) ile ortaklığının olduğunu ve bu sayede sanayicinin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini belirtti. Bugüne kadar Anadolu sanayicisi, ürünlerini ulaşım sorunları ve sistem olmaması nedeniyle Demiryolundan Avrupa’ya ulaştıramıyordu.

Özellikle nakliye masrafları, Anadolu’daki sanayicimizin rekabet gücünü engelliyordu. Bu sayede nakliye maliyetlerini düşürerek ihracatın artırılmasının hedeflendi ve bu ağın Rusya ile de kurulabileceği yönünde çalışmalar başlatılabildi. Ayrıca Muratlı kapısının açılması gerekiyor” diye konuştu. Ayrıca Özel konuşmasında bu yönde ATSO' nun çalışmaları ve süreci yavaşlatıcı sebepler, Muratlı Kapısının da Türk-Rus ticaretinde önemli bir ayak olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Özel'in konuşmasının ardından Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov, Başkan Özel'i Dış Ticaretle ilgili her toplantıda gördüğünü ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkonsolos, Artvin'in isminin Türkiye-Rusya ticaretinde her zaman önde olduğunu Deriner Barajından kaynaklandığını belirterek konuşmasına '' Deriner barajı ikili ilişkilerimizde ki en güzel örneklerimizden biridir. Yalnız Deriner Barajı bitmiş bir projedir. Biz Artvin ile bitmiş projelerden ziyade devam eden projelerimizi ve ortaklıklarımızı konuşmak istiyoruz. Bu konuda her türlü çalışmayı yapmaktan kaçınmayacaklarını ve Muratlı kapısının da bu gelişme konusunda çok önemlidir” şeklinde devam etti. 

Türk-Rus ilişkileri ve ticaretinin yanı sıra doğal ve tarihi güzelliklerin de konuşulduğu ziyaret karşılıklı iyi niyet temennileriyle ve çok yakın zamanda tekrar bir araya gelmek sözüyle noktalandı.

Başkan Özel ziyaretin ardından ziyaretin çok olumlu geçtiğini ve yakın zamanda Rusya'ya iş ve inceleme gezisi düzenleyerek Artvinli iş adamlarına bölgeyi gezmek ve tanımak fırsatı verilmesi gerektiğini ve bu konuda çalışmalara başlanacağını belirtti. Ziyaret sonunda Başkan Kurtul Özel Artvin'i anlatan özel taş baskı tablo vererek ziyaret son buldu. Daha sonra Başkan özel ve heyeti Trabzon Sanayi Odası ve ABİGEM ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra programlarını sonlandırdılar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık