Ana Sayfa Güncel Artvin'de Arıcıların sorunları konuşuldu

Artvin'de Arıcıların sorunları konuşuldu

Kafkas Arısının korunması ve yeni izole bölgelerin oluşturulmasına yönelik bir toplantı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2014 Salı 12:48
Artvin'de Arıcıların sorunları konuşuldu

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de arıcılık, arıcıların sorunları ve çözüm önerileri, Kafkas Arısının korunması ve yeni izole bölgelerin oluşturulmasına yönelik bir toplantı düzenlendi.

         Toplantıya Hayvancılık Genel Müdürlüğü Kanatlılar ve Küçükevciller Daire Başkanı Hakan Öztürk, İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Arıcılar Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Güler, 100. Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Cengiz Erkan , Bakanlık Teknik Personelleri, Ardahan Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürü Sadık Doğan, Orköy Şube Müdürü Fuat Bilgin, Artvin Arıcılar Birlik Başkanı A.Necmi Yazıcı, Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep Yer, Orman Kooperatifleri Birliği Başkanı Hasan Yaşar, İl Müdür Yardımcısı Hakan Keskin, Şube Müdürleri Mikail Kaya, Alaeddin Zeren, Volkan İskender, Tuncay Yılmaz ve diğer teknik personeller ile ANG. Vakfı temsilcileri ve arı yetiştiricileri katıldılar.

         Toplantıda bir konuşma yapan İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, "İlimizin Ardahan İli ile birlikte Kafkas Arı Irkının Gen Merkezi merkezidir. Bu nedenle, yapılan toplantıyı çok önemsiyorum ve anlamlı buluyorum. Toplantının İlimiz arıcılığı için hayırlı olmasını dilerim" dedi.   

        Arıcıların sorunlarının da tartışılıp-konuşulduğu ve 2 gün süren toplantılarda sorunların rapor edildiği, yeni bir izole bölge oluşturulması için teklif edilen Şavşat Meydancık bölgesinde, Meydancık, Balıklı, Taşköprü, Mısırlı köyleri ile Papart vadisinde  incelemelerde bulunuldu.

         Üniversitelerden davetli olarak katılan konu uzmanı hocalar ve Bakanlık teknik personelleri ile toplantıya katılan hazirun tarafından, bölgenin coğrafi yapısı, ulaşım yolları ve yol ağı bağlantıları, bitki çeşitliliği ve flora yapısı, arılı kovanlardaki arıların ırk özellikleri, bölgedeki arılı kovan varlığı yerinde görülerek incelendi, tartışıldı ve Bakanlığımıza sunulacak rapora esas teşkil etmek üzere not edildi.

       

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık