Ana Sayfa Güncel Artvin'de "Atatürk ve Cumhuriyet ' Paneli düzenlendi.

Artvin'de "Atatürk ve Cumhuriyet ' Paneli düzenlendi.

Prof. Dr. Coşkun Özdermir’den “Atatürk ve Cumhuriyet” Konulu Panel

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2015 Çarşamba 15:48
Artvin'de

Hayati Akbaş

ARTVİN-Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yıl dönümü münasebetiyle ilimize gelen Prof. Dr. Coşkun Özdemir, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu panel gerçekleştirdi.  

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’in ölümün 77’inci yıl dönümü münasebetiyle ilimize gelen 86 yaşındaki Prof. Dr. Coşkun Özdemir, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu panelde Artvin halkıyla bir araya geldi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi yönetimin daveti üzerine ilimize gelen Özdemir burada Atatürk’le ilgili hatıralarını anlattı. Ahmet Hamdı Tanpınar Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Vatan Partisi İl Başkanı Temel Demirci, Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Biber, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Kızılay Şube Başkanı Seracettin Yazan, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Küçük sanayi Sitesi Başkanı Rıdvan Peker,  Kamu Sel İl Temsilcisi Türk Eğitim Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak, Eğitim iş Şube Başkanı Sinan Arslan,  Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan,  CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Halkevleri Şube Başkanı Yasin Öztürk, CUMOK Artvin Temsilcisi Fuat Özbey, Kahvecioğlu Vakıfı kurucusu Sıtkı Kahvecioğlu, Belediye Meclis Üyeleri Suat Kesen, Tahsin Arslan,  Cemal Bekçi, Sinan Saraç ve çok sayıda Artvinli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye ilk olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Biber çıkarak ilk konuşmayı gerçekleştirdi. Biber konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ biliyoruz ki Cumhuriyet kurulduktan sonra, milli kurtuluş savaşı verildikten sonra, hem işte hem dışta Atatürk Düşmanları hiç eksik olmadı. İçte çıkarları bozulanlar dışarıda da çıkarları bozulanlar planlar, yapanların oyunları bozulduğu için. Şunun altını çizerek söylemek istiyorum, emperyalizmin oyununu Mustafa Kemal Atatürk iki defa bozmuştur. Onların planlarını iki defa bozmuştur. Bunu hiç hazmedemediler. Birisi tam Çanakkale’de geldiler, bir paylaşım savaşıydı o savaş. Orda geçit vermeyen bir insan Mustafa Kemal Atatürk’tü.  Geçemedikleri için Sovyetlerde devrim oldu. Hiç istemedikleri bir şey. Diğer bir şey ise, o zamanki büyük Britanya İmparatorluğu İngiltere taşeron vasıtasıyla Anadolu’yu paylaşıyordu. Ama yine Mustafa Kemal o toplumun önüne düştü toparladı. O morali bozuk, o imkânsızlıklar içersin de, bir toplumu hayatı geçit yok dedi. Yalnız yok etmek istedikleri Tük milleti miydi? Hayır. Atatürk bir şey daha yaptı. Tüm mazlum milletlere örnek oldu. Özelikle İslam âleminde Atatürk’ün vermiş olduğu o milli kurtuluş savaşından sonra. O ülkelerde de yeni gelişmeler oldu.   Ama onlar bir Atatürk değildi. Ülkede kurduğu Cumhuriyetle saygın bir devlet olarak yerini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti 1932 yılında milletler Cemiyetine üye olmalısınız dediklerinde davet beklemiştir. Ve Milletler Cemiyetinden davet almıştır ve davet üzerine girmiştir. Bir saygın devlet onurlu devlet böyle olur onu yaratmıştır. Ve bu insanın ölümün 77’inci yılında ne kadar ansak azdır. Ama ben bir şey söylüyorum bunu inanarak söylüyorum Atatürk’ü tabi anacağız ama Atatürk’ü anmak değil anlamak lazım” dedi. Daha sonra kürsüye 86 yaşındaki Prof. Dr. Coşkun Özdemir çıktı.

Artvin’e daha önceden de geldiğini ifade eden Prof. Dr. Coşkun Özdemir, buraya gelince geçmişe dönük yeniden anılarım canlandı dedi. Burada çok güzel dostlarla birlikte oldum diyen Özdemir, burada iki gün geçirdim bir ara Cerattepe’ye çıktık. Cerattepe’yi duymuşluğum vardı ama görmek istedim. Orda büyük bir savaş veriliyor. Orda nöbet tutanlarla karşılaştım. Çok saygı değer mücadele bu, buna her kendini bilenin destek vermesi lazım.  Ardından Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykeli’ni görme fırsatım oldu. Bu eseri ülkemize kazandıran Sıtkı Kahvecioğlu’nu tanımak şerifine nail oldum.  

Atatürk’le ilgili anılarını anlatarak konuşmasına başlayan Özdemir, öğrendikçe Mustafa Kemal’in yalnız başına, yaptığını anladım. Devrim Mustafa Kemal’in eseridir. Bu gerçekleri görmemiz lazım. Cumhuriyet’in ilanını kendi, başına karar vererek yapabilmiştir. İstiklal Savaşı’nın kahramanları, Atatürk’ün silah arkadaşları Cumhuriyet’in ilanından birkaç ay önce onu sorguya çekmişlerdir, Mustafa Kemal senin Cumhuriyet’i ilan edeceğini söylüyorlar doğrumu diye. Ve Mustafa Kemal o eşsiz stratejik onları bir şekilde atlatarak ve 29 Ekim’in akşamında ona en çok inanan insan İnönü’yle birlikte gereken hazırlıkları yaparak Cumhuriyet’i ilan etmiştir. Saltanatın kaldırılışı da öyledir. Saltanatın kaldırılışı 1 Kasım 1922’i bizim seçim günümüz idi, enteresan bir rastlantı. Saltanatın Kaldırılışında da yalnız başınadır çünkü Rauf Orbay, saltanatın kaldırılmasının lokmaları geçmiştir boğazımdan ben onun kaldırılmasına razı olmam demiştir. Çünkü bu büyük askerler bu büyük kahramanlar muhafazakâr insanlardır. Mustafa Kemal Saltanatın kaldırılmasında da cumhuriyetin ilanında da devrimlerin yapılmasında da ona inanlarla birlikte yalnız bir insandır. Ve Cumhuriyet’in 15 yılda başardıkları gerçek bir mucizedir. Bunu görmeyen görmek istemeyen ve inkar edenler var. Yüzde ona yakın bir kalkınma gerçekleşiyor. Sanayileşme gerçekleşiyor. Sümerbank, Nazilli fabrikası, Karabük, Kırıkkale saymakla tükenmez. Demir yolları ile ördük diye bir söylem var biliyorsunuz neyi ördünüz diye soranlarda var.  İki bin kilometre yapılıyor büyük bir şey bu. Emsalsiz bir kalkınma gerçekleşiyor” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Coşkun Özdemir, daha sonra slayt sunum eşliğinde konferansına devam etti.  Konuşmasını tamamlayan ünlü profesör saha sonra kitaplarını imza günüyle devam etti.

 

 

           

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık