Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin’de Brusella Hastalığı ile mücadele devam ediyor.

Artvin’de Brusella Hastalığı ile mücadele devam ediyor.

Artvin’de Brusella Hastalığı ile mücadele devam ediyor.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2014 Pazartesi 08:09
Artvin’de Brusella Hastalığı ile mücadele devam ediyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Son yıllarda Ülkemizde yaygın olarak görülmekte olan ve İlimizde de seyreden,   Brusella hastalığı ile mücadele ve eğitim çalışmaları sonuç vermeye başladı. Gerek hasta hayvan sayısındaki azalma ve gerekse insan vaka sayısındaki azalma bunu göstermektedir.

          Hastalık çıkan mihrak bölgelerimizde, daha önce aşılanmayan dişi sığırlar (gebeler hariç) ile suni tohumlamadan doğan tüm dişi buzağıların aşılanması çalışmaları devam etmektedir. Suni tohumlamadan doğan dişi buzağıların desteklemeden faydalanabilmesi için,  brusella aşısı ile mutlaka aşılanması gerekmektedir. Göz aşısı şeklinde yapılan aşılama çalışmalarında,  yetiştiricilerimizin gelen ekiplere yardımcı olmaları ve gerekli kolaylığı sağlamaları, aşılamada başarının sağlanmasında önem gösteriyor.

         Ayrıca şüpheli yavru atma vakalarının, brusella şüphesiyle en yakın İl/İlçe Müdürlüklerine bildirilmesi, çıplak elle atık ve yavru sularına dokunulmaması yetiştirici sağlığı açısından önem arz etmektedir.

          Aşının canlı aşı olması ve çıplak deriye teması halinde, aşıdan da insanlara brusella hastalığı geçebilmekte olup, gerek uygulayıcı veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenlerinin koruyucu eldiven ve gözlük takmaları, yetiştiricilerinde hayvanları tutarken dikkatli olmaları gerektiği açıklandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık