Ana Sayfa Güncel Artvin'de gözaltılar.

Artvin'de gözaltılar.

Birleşik Haziran Hareketi’nin 13 Şubat 2015 tarihinde Türkiye genelinde yapılacak olan “Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Boykot” çağrısı ilanlarını dağıtan aralarında Birleşik Haziran Hareketi Artvin Temsilcisi Sercan Dede’nin de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2015 Perşembe 19:26
Artvin'de gözaltılar.

 Artvin çok katlı Otopark önünde açtıkları stantta saat 12.00’debildiri dağıtmaya başladılar. Yaklaşık 45 dakika sonra ise çevik kuvvetin müdahalesiyle 8 kişi gözaltına alındı.

Haberin duyulmasıyla önce Artvin Çarşı Polis Merkezi önüne gelen Artvin halkı Yenimahalle’ye götürüldüklerini öğrenince oraya gitti. Yenimahalle Polis Karakolu önünde çok soğuk hava şartlarına rağmen gözaltına alınanların yakınları ve STK başkanları oradan ayrılmadılar. 

ADD Artvin Şube Başkanı Ahmet Biber, CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, CHP Artvin Eski İlçe Başkanı Seçkin Kurt, , Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Yasin Öztürk. Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Atlılar, ESOB Başkanı Demirhan Elçin, TMMOB Artvin İl temsilcisi Hakan Yavuz, gazeteciler ve gözaltına alınan kişilerin yakınları bekledi.

12.45’TE GÖZALTINA ALINDILAR


Olay öğlen saatlerinde 12.450sırlaarında gelişti. Göz altına alınan Birleşik Haziran Hareketi Artvin Temsilcisi Sercan Dede, Serdar Önay, Merve Zehra Öztürk, Emre Sumenoğlu, Kamil Güven, Onur Dede, Çağatay Güngör ve Mehmet Fatih Coşkun Çevik Kuvvet tarafından afişlerle birlikte gözaltına alındı.

 
Yenimahalle Polis Merkezi’ne götürülen kişiler, buradan sağlık raporu için Artvin Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hastanede alınan raporların ardından Artvin Cumhuriyet Savcılığı’na götürülen kişiler burada savcıya ifade verilecek.

7 Şubat 2015 Cumartesi günü yine aynı nedenden ötürü 4 kişi gözaltına alınmış, savcılığın tutuklama talebiyle nöbetçi Mahkemeye sevk edilmiş, Nöbetçi Mahkeme suç unsurunun bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı vermişti. Yine aynı neden dolayı 4 gün sonra bu kez stant izni için başvurulmasına rağmen yine gözaltının yaşanması bazı sivil toplum kuruluşları ve CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt’un tepkisine neden oldu.


CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Artvin İl Emniyet Müdürü, Alaattin Akbaş ile yaklaşık 20 dakika makamında görüştü. Başkan Yücel Kurt; görüşme sonrası “ Ben Sayın Emniyet Müdürümüze Artvin’deki huzurdan, birlik beraberlikten bahsettim. Müdür bey Artvin’e yeni atandı. Artvin’i anlattım. Kendisine başarılar diliyorum. Şimdi benim anlamadığım bir şey var. 

Bu bildiriler Türkiye’nin her yerine ilçelerine dağıtılıyor. Artvin’in ilçelerinde dağıtılıyor, bir tek Artvin Merkez’de sorun oluyor. İşte bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bu gayet hukuki ve demokratik bir haktır. İşte ileri demokrasi diye diye gelinen noktaya bakın. 

DÖRT GÜN ÖNCE DE BENZER OLAY YAŞANMIŞTI!

Bundan 4 gün öncede aynı olaylar yaşanmış, savcık tutuklama istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk etmiş, herkesi şoke etmişti. Neyse ki Nöbetçi hâkimlik beraat kararı vermişti. Artvin halkı devletine, kanunlara saygılıdır. Ama bu şekilde müdahalelere de sessiz kalmaz. Biz bu konuda STK’larla birlikte Artvin Valisi Sayın Kemal Cirit’le görüşeceğiz.”dedi.

ARTVİN ÖZGÜR-SAMİ ÖZÇELİK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık