Ana Sayfa Çevre Artvin'de HES'ler için ağaç kesimi başladı.

Artvin'de HES'ler için ağaç kesimi başladı.

Artvin'de HES'lere ait Elektrik İletim Hatları için yapılan Ağaç Kesimine Köylüler Tepkili

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2016 Cuma 08:03
Artvin'de HES'ler için ağaç kesimi başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Sümbüllü Köyü'nde elektrik iletim hattı için ağaçların kesilmesine köylüler karşı çıktı. 'Yasak orman' deyip korumaya çalıştıkları alanla ilgili hukuki süreç devam ediyor.

Artvin'de Elektrik İletim Hattı İçin Ağaç Kesimine Köylüler Tepkili

Artvin merkeze bağlı Sümbüllü Köyü'nün üzerinden geçirilen elektrik iletim hattı için doğal yaşlı ormanlardan ağaç kesilmesi, tepkilere neden oldu.

Orman Müdürlüğünün İzni İle Kesim Kararı Alındı

Artvin'deki barajlarda üretilen elektrik için iletim hattı çekilmesi amacıyla 2011 yılında proje hazırlandı. Merkeze 8 kilometre uzaklıktaki Sümbüllü Köyü'nün 25 metre üzerinden geçirilen iletim hattı için doğal yaşlı ormanların bulunduğu alanda Artvin Orman Bölge Müdürlüğü'nün izni ile ağaç kesimine karar verildi.

Köylüler 'Yasak Orman' İçin Mahkemeye Gitti

Ancak yıllardır, 'Yasak orman' ilan ederek korudukları doğal yaşlı ormanlardan ağaç kesimine karşı çıkan Sümbüllü Köyü sakinleri, 'kesim izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali' istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, 2013 yılında 'yürütmeyi durdurma ' kararı verdi.

700 Dolayında Ağaç Kesildi İddiası

Karara karşı yapılan itirazlarla ilgili hukuki süreç devam ederken bölgede önceki hafta ağaç kesimine başlandı. Orman üzerinden geçecek elektrik iletim hattı için 60 metre genişliğindeki alanda, iddialara göre 700'e yakın ağaç kesildi. Ağaç kesimine Jandarma ekipleri de güvenlik önlemi alarak eşlik etti.

"Hat İçin Alternatif Alanlar Vardı"

Ünlü sanatçı Cüneyt Arkın'a benzerliği nedeniyle Sümbüllü Köyü'nde, 'Kara Murat' lakabıyla tanınan Cengiz Nişancı, 'Yasak orman' ilan ederek korudukları yaşlı ormandan ağaç kesmediklerini belirterek, elektrik iletim hattı için ağaç kesilmesine tepki gösterdi.

Cengiz Nişancı, "Devlet yaptıkları ile ülke insanını mutu etmeli. Bu hat için alternatif bölgeleri de yetkilere izah ettik. Eğimi az ve köyden uzak mesafede alanlar vardı. Bu alanda diretilmesine anlam veremiyoruz. Hukuk savaşımız sonunu kadar devam edecek" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık