Ana Sayfa Çevre Artvin'de İl Su Yönetim Koordinasyon Kurul toplantısı yapıldı.

Artvin'de İl Su Yönetim Koordinasyon Kurul toplantısı yapıldı.

Artvin’de su yönetimi, taşkınların önlenmesi, taşkın koruma tesisleri ile dere ve akarsu yataklarına yapılacak müdahalelerin önlenmesi amacıyla " 1. İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu” toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2015 Pazar 09:46
Artvin'de İl Su Yönetim Koordinasyon Kurul toplantısı yapıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de su yönetimi, taşkınların önlenmesi, taşkın koruma tesisleri ile dere ve akarsu yataklarına yapılacak müdahalelerin önlenmesi amacıyla " 1. İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu” toplantısı yapıldı.

Vali Kemal Cirit başkanlığında DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya ilçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ile ilgili kurum yetkilileri katıldı. 

Toplantıda  Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Havza Yönetim Heyetlerinin Teşekkülü, Görevleri, Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Tebliğ gereğince İl Taşkın Koordinasyon Kurullarının lağvedilerek yerine İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu'nun kurulduğunu ve bu kurulun Şubat, Mayıs ve Ekim ayları olmak üzere yılda 3 kez toplanacağı belirtildi.  

DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan ise slâyt sunumu eşliğinde kurumlarının yaptığı taşkın koruma tedbirleri hakkında bilgi verdi. 

İl genelinde 44 adet aktif derenin bulunduğunu belirten Dinçer, “2015 yılında küçük su işleri kapsamında taşkın kontrolü çalışmalarında toplam 15 milyon 500 bin liralık yatırım yaptık. Taşkın kontrolü çalışmaları kapsamında il genelinde 106 adet istikşaf raporu hazırlandı ve 97 adet taşkın kontrol tesisi inşa edildi. İnşa edilen tesisler ile 707 hektar tarım arazisi ve 100 adet yerleşim yeri taşkın zararlarından korunmuştur.” dedi. 

Akım Gözlem İstasyonları (AGİ) ile nehirlerin debilerinin takip edildiğini ifade eden Dinçer, münferit makineli çalışmalar ile taşkın öncesi önlemler alındığını kaydetti. 

Yaklaşık üç saat süren toplantı, taşkın koruma konusunda alınması gereken tedbirlerin görüşülmesiyle sona erdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık