Ana Sayfa Güncel Artvin'de karla mücadele devam ediyor..

Artvin'de karla mücadele devam ediyor..

İl genelinde 84 köy yolu kapalı, kapalı köy yolarının açılmasına çalışılıyor.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2014 Çarşamba 17:51
Artvin'de karla mücadele devam ediyor..

Hayati Akbaş  

ARTVİN-Artvin’e erken gelen kış, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. İki gündür devam eden yağışta şehir merkezine yağan kar şiddetini arttırdı. Yüksek kesimlerde etkisini bir hayli arttıran yağış Artvin Merkez ve ilçelerinde 84 köy yolunu ulaşıma kapadı. Şehir merkezinde kar kalınlığı 20 santimetre olurken yüksek kesimlerde kar kalınlığı bir metreyi aşmış durumda.  Yağan kar nedeniyle il merkezi ve ilçelerinde 84 köy yolu ile ulaşım sağlanamıyor. 04 Kasım 2014 Salı günü (Dün) sabah itibariyle; Merkezde 12, Ardanuç’ta 40, Murgul’da 2, Şavşat’ta 18, Yusufeli’nde 6, Şavşat’ta köy yolu ile ulaşım sağlanamıyor. Artvin İl Özel İdaresi ekipleri il merkezi ve ilçelerde kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Artvin Merkez ve ilçelerde ise belediyeler ilçe merkezlerinde yağan kardan dolayı tıkanan yolları açmaya çalışırken, özellikle il merkezinin yüksek mahallelerinde yoğun kar çalışmaları zorluyor.

Karla mücadele erken başladı

Artvin’e erken gelen kış, hayatı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Yağan kar nedeniyle iller arası karayolları ile ilçeler arası yollarımızda sorunlar yaşanırken özellikle yüksek kesimlerde bulunan köylerimizin birçoğunun yolu kapalı durumda. İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre il genelinde şuana kadar 84 adet köy yolu ulaşıma kapalı. İl Genelinde 40 köy yolunun toplam uzunluğu ise 800 kilometre.

Kara kış ilimize kendini erkenden ve şiddetli hissettirdi. Artvin Merkez başta olmak üzere ilimizin birçok ilçesinde yoğun kar yağışı gözlendi. Yaklaşık iki gün süren kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Artvin-Ardahan Karayolu Sahara geçidi yer yer trafiğe kapatılırken, Artvin-Rize-Trabzon karayolu üzerindeki Hopa Dağı Cankurtaran geçidinde de trafik zaman zaman kontrollü olarak ulaşıma açık tutulabildi. Sahara geçidinde tipi ulaşıma engel oldu.

Belediyenin kış mesaisi erken başladı

Artvin şehir merkezinde Artvin Belediyesi’nin karla mücadelesi erken başladı. Kar yağışının beklenenden erken gelmesi özellikle şehrin tümünde hayatı olumsuz etkiledi. Pazardan Salı akşamına kadar süren kar yağışı Merkez ilçenin büyük bir bölümünü adeta beyaza kapladı.  Artvin Belediyesi’nin makinelere kar yağışı başlar başlamaz yol açma çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Artvin’de ani bastıran kar yüksek kesimlerde etkili olduğu kadar merkez mahallelerde de etkisi göstererek yaklaşık 100 cm kalınlığı geçti.

Meteorolojinin günler öncesinden yaptığı uyarıları dikkate alan Artvin Belediye Başkanlığı kar yağışına hazırlıklı yakalandı. 2 Kasım 2014 Pazar günü başlayan ve 4 Kasım 2014 Salı akşamına kadar aralıklarla zaman zaman şiddetli yağan kar tüm mahallelerde yolların kapanmasına neden oldu. Kar yağışı ile birlikte yol açma çalışmaları yapan Artvin Belediyesi, Kafkasör, Atmaca mevkii, Çamlık Mahallesi, Balcıoğlu mahallesi ve Yeni mahalle de yoğun bir mesai harcadı. Bu mahallelerde kar kalınlığı 60 santimetreyi geçtiği için kar temizleme çalışmaları da güçlükle yürütülebildi.  Artvin’de etkili olan kar yağışı nedeniyle Merkez Mahallelerde ve mezralarında belediye ekipleri tarafından kar temizleme çalışmaları sürdürülüyor.

Artvin merkez mahallerinde ve Kafkasör yolu güzergâhında ki mezralarda kar temizleme çalışması başlatan Artvin Belediyesi, yurttaşların olumsuz etkilenmemesi için aralıksız çalışıyor. Kar kalınlığının 55-60 santimetreye ulaştığı bölgelerde belediye ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren 1 Greyder ve 3 Kepçe ile yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, meteorolojinin uyarılarını dikkate aldıklarını kar yağışı sonucu meydana gelecek sorunları göz önünde bulundurarak gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. 3 gündür aralıksız mesai yaptıklarını belirten Yazan, halkın kar yağışından olumsuz etkilenmemesi için Artvin Belediyesi 24 saat çalıştığını ifade etti.

Kar taşımalı öğrencilerin eğitimine engel oldu

Kar yağışının hafta sonu başlaması ancak 3 gün sürmesi çocukları mutlu etti. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl beklenenden erken gelen kar, çocukların yüzlerini güldürdü. Kar yağışı özellikle taşımalı öğrencilerin eğitimine aksatırken, diğer öğrencilerin eğitiminde ise sorun yaşanmadı. Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, taşımalı eğitimle eğitim gören öğrencilerin evlerine dönüşte sorun yaşamamaları için 4 Kasım 2014 Salı günü taşımalı eğitim gören öğrencileri öğlen arasında evlerine gönderdiklerini ve diğer öğrencilerin ise eğitime devam ettiğini açıkladı. Eğitime ara veren öğrencilerin eğitimlerinin telafisinin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini belirten Yanmaz, kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesinin şu aşamada uygun bulunmadığını da ifade etti.

Cankurtaran geçit veriyor

Hopa ve Arhavi de kapalı köy yolu bulunmazken, Cankurtaran ve Sahara geçitleri trafiğe açık, Borçka Camili bölgesi ise yoğun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı. Bu bölgede de çalışmalar devam ediyor. Sahil tarafında kar yağışının etkisinin az olması Cankurtaran’da trafiğin kontrollü verilmesini sağlıyor. Özellikle geçidin Borçka tarafında yağış etkisini gösterirken, sahil tarafında ise kar yağışının etkisi azalmış durumda. Buna rağmen yetkililer yine de sürücülerin araçların zincirlerini yanlarında bulundurmaları konusunda uyarıyor.

Kar Lastiği Uyarısı

Artvin İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı bu yıl erken gelen kar nedeniyle kış lastiği uyarılarını da erkene almış oldular. Artvin Merkez ve ilçelerde uygulamalar yapan Jandarma ve Polis sürücüleri kış lastiklerini takmaları konusunda uyarıyor. Lastikçiler bu yıl kış lastikleri için erken mesaiye başlarken, araç sürücüleri de hazırlıksız yakalanmalarına karşın lastikçilerin önünde kuyrukta bekleyerek kış lastiklerini taktırıyorlar. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık