Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin'de kütüphaneli duraklar hizmete girdi.

Artvin'de kütüphaneli duraklar hizmete girdi.

Artvin Belediyesi, ‘Her Şey Artvin İçin’ sloganı ile gerçekleştirdiği 3 adet kütüphaneli dolmuş durağanının kitapları konularak açılışı yapıldı.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2015 Perşembe 19:48
Artvin'de kütüphaneli duraklar hizmete girdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi, ‘Her Şey Artvin İçin’ sloganı ile gerçekleştirdiği 3 adet kütüphaneli dolmuş durağanının kitapları konularak açılışı yapıldı.

Artvin Belediyesi önemli bir sosyal projeyi daha hayata geçirdi. Vatandaşların şehir içi seyahatleri sırasında duraklarda beklerken boş zamanlarını değerlendirip kitap okumaları için ‘Kütüphaneli Durak’ uygulamasını başlattı.

Yeni Mahalle, Orta Mahalle ve Çayağzı Mahallesinde ki Kütüphaneli dolmuş duraklarının açılışını Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan, Aydemir Akköy, Zafer İnce ve Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte yaptı.

“Artvin’e Okumak Yakışır”

Durak açılışların da konuşan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’in eğitimli insan potansiyeli bakımından ülkemizin geçmişten bugüne en önemli kentlerinden birisi olduğunu kaydetti. Kütüphaneli Duraklar Projesinin okumayı seven Artvin halkına yakışır bir proje olduğunu belirten Kocatepe; “Yenilediğimiz duraklarımıza güzel bir proje uygulayalım diye düşündük. Türkiye’de birkaç şehirde daha olan kütüphaneli durak projesini hayata geçirelim dedik. Belediye meclis üyelerimizle istişare ettik. Dedik ki evlerimizde okuduğumuz, Artvin’i tanıtan kitaplar koyalım. Öyle ki bu kütüphanede, durakta oturan herkes gelsin kendi evinin kütüphanesiymiş gibi varsın istediği kitabi alsın okusun, istediği kitabı bıraksın. Kendiliğinden kütüphane işletmeciliği yapalım. Çok fazla ideolojik takıntlı kitaplar olmasa güzel olur. Çünkü farklı bir amaca hizmet etmek istemiyoruz. Arzu eden burada beklerken 5-10 dakika vaktini hayırlı bir şekilde geçirsin istiyoruz. Okumak şart. Biz ne zaman ki okumayı bırakıp seyretmeye dönüştük, teknoloji ve dünyayı seyretmeye başladık. İnşallah yeniden okumaya başlıyoruz bu bize hem bilimde hem kültürde, hem teknoloji de öncü Türkiye’nin,  lider bir Türkiye’nin önünü açar diye düşünüyoruz” dedi.

Şimdilik üç kütüphaneli durak olduğunu kaydeden Kocatepe zaman içersinde Artvin’de ki tüm durakları kütüphaneli durak haline getirmeyi planladıklarını kaydetti. Kocatepe kütüphanede Artvin’i tanıtan kitaplarla genel kültür kitaplarının ağırlı olduğunu belirterek Artvin’de ki öğrencilerin bu kütüphanelerden faydalanmasını istedi.

Kocatepe, Artvin Şehir Girişindeki Kütüphaneli Durağı Üniversite Öğrencileriyle Birlikte Açtı

Açılış sonrası durakta dolmuş bekleyen üniversite öğrencilerinin mini kütüphaneden kitapları alarak okudukları gözlemlenirken öğrenciler yaptıkları açıklamalarda geldikleri illerde böyle bir uygulamanın olmadığını belirterek “Bu kütüphaneli duraklar sayesinde Artvin’de duraklarda beklerken sıkılmıyoruz. Zaman daha eğlenceli geçiyor. Kendimiz kitap getirebiliyoruz. Burada ki kitapları alıp okuyabiliyoruz” diyerek uygulamanın hayata geçirilmesinde emeği geçenler teşekkür ettiler.

Aracınız Gelene Kadar Lütfen Benimle İlgilenir misiniz? Çağrısının olduğu Kütüphaneli Dolmuş duraklarında ki kitapların kullanım talimatı şu şekilde; “Artvin Belediyesi tarafından hayata geçirilen kütüphaneli duraklarda; vatandaşlarımızın dolmuş beklerken boş zaman geçirmemek adına kitap okumalarına katkı sağlamak amaçlı, durakta bulunan kütüphanemizde kitap alıp okuyabilirler. Bu doğrultuda halkımızın kütüphanede bulunan kitapları korumasını,  dilediği kitabı ödünç alıp geriye getirmesini rica ediyoruz. Talimatlar; raflardan alınan kitapları tekrar aynı yerlerine koyalım. Kütüphanemizden ödünç kitap aldığımız kitapları en geç 15 gün sonra geri teslim edelim. Kitapların yırtılmamasına özen gösterelim.  Kütüphaneyi ve durağı temiz tutmaya özen gösterelim. Kütüphane dolabının kapaklarını kapalı tutalım. Kütüphane hepimizindir; bu konuya ve talimatlara duyarlı olalım. Kütüphanemize kitap bağışında bulunmak için belediyemiz basın yayın birimi ile görüşebilirsiniz.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık