Ana Sayfa Yerel Gündem Artvin'deki çelik ağlar heyelanları engelliyor

Artvin'deki çelik ağlar heyelanları engelliyor

Hastane Kavşağı’ndaki Çelik Ağlar Hayat Kurtarıyor

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2015 Pazartesi 06:09
Artvin'deki çelik ağlar heyelanları engelliyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Merkez’de etkili olan sağanak yağış sel ve heyelanlara neden oldu. Artvin Merkez Hastane Kavşağı’na Artvin Belediyesi tarafından döşenen çelik ağlar ise hayat kurtardı.

Artvin ve ilçelerinde iki gündür etkili olan sağanak yağış il merkezinde de menfezlerin kapanmasına neden oldu. Kapanan menfezleri sabahın erken saatlerinde açmaya başlayan belediye ekipleri çarşı mahallesinde caddeleri su baskınlarından korumuş oldu.

Çelik Ağ Heyelan Gelmesini Önledi

Artvin Devlet Hastanesi karşısında ki 5 bin metre karelik yamaç araziye geçen yıl çekilen çelik ağ heyelanın gelmesini önleyerek yola taşların düşmesine de engel oldu.

2 gündür yağan yağmurlar birçok bölgede küçük çaplı heyelanların gelmesine neden olurken Artvin Devlet Hastanesi karşısında yolda ki yamaç araziye çekilmiş olan çelik ağlar kopan taşların ağa takılıp yola düşmesini engelleyince büyük bir faciayı da önlemiş oldu. Artvin halkı tarafından özellikle Hastane Kavşağı’nda örülmesi talep edilen ve yıllarca Artvin Belediyesi’nin imkânsızlıkları nedeniyle döşenemeyen çelik ağlar, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin göreve gelmesiyle birlikte kısa sürede döşenmişti. Döşenen bu çelik ağlar, yağan onca yağmurda taş ve kaya parçalarının yollara düşmesini engellemişti. Artvin’de 11 Kasım’dan buyana yağan aşırı yağmurlarda şehrin birçok noktasında küçük ve büyük çapta heyelanlar meydana gelirken özellikle çelik ağların örüldüğü Hastane Kavşağında en ufacık bir heyelanın olmaması ve yollara taş ve kaya parçalarının düşmemiş olması yapılan yatırımın ne denli önemli olduğunu ortaya koydu. Artvin halkı, Artvin Belediyesi’nin yaptığı bu hizmetin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek Artvin Belediyesi’ni bu önemli hizmetten dolayı teşekkür ettiler. Öte yandan çelik kafeslerin içerisinde biriken taş ve kaya parçaları, çelik ağlar örülmemiş olsa yaşanabilecek üzücü olayların boyutlarını da ortaya koymuş oldu.

Menfezler tıkandı, sel suları yollara taştı, Belediye yoğun mesai harcadı

İki gündür aralıksız yağan yağmur sonucunda Kafkasör yolu Katrevan mevkiinde heyelanın gelmesiyle birlikte menfezi kapanınca sel suları ana yola taştı.

Belediye ekipleri suyu kanala almak için çalışmalarını sürdürüyor. Olay yerinde açıklama yapan Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, "Akşamdan beri yağan yağmurlar menfezlerimizi kapatmış. İl merkezimiz de kapanan menfezlerimiz dışında çok ciddi sorunlarımız yok. Ekiplerimizle birlikte menfez açma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kafkasör yolumuzu da kontrollü olarak trafiğe açtık" dedi.

Artvin Belediyesi yoğun yağmur karşısında yoğun mesaisine devam ederken, meydana gelen olumsuzluklara Artvin Belediyesi ekipleri anında müdahale ediyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık