Ana Sayfa Güncel Artvin'in Zemin Etüd projesi yapılıyor.

Artvin'in Zemin Etüd projesi yapılıyor.

Artvin tarihinde bir ilk, şehrin zemin etüdü yapılmaya başlandı

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 18:26
Artvin'in Zemin Etüd projesi yapılıyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Artvin’in şehirleşmesinde yaşanan sorunların çözümü için gerekli görülen jeofizik zemin etüdü hazırlama işi İller Bankası tarafından ihale edildi. İhaleyi alan yüklenici firma İller Bankası görevlileri ile birlikte Artvin Belediyesi’ne gelerek çalışmalara başladı.  

Yüklenici firma çalışmalarına başladı

Artvin Belediyesi şehrin imar haritasını çıkarmak için harekete geçti. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin şahsi girişimleri ile İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Mekânsal Planlama Dairesi Başkanlığı’ndan teknik uzmanlardan oluşan bir ekip Mayıs ayında Artvin’e gelmişti. Artvin’de İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik etüt işi keşif çalışmalarını tamamlayarak projeyi ihale aşamasına getiren ve daha sonra da geçtiğimiz ay projeyi ihale eden İller Bankası heyeti şimdi de ihaleyi alan firma ile birlikte Artvin’e gelerek çalışmaları başlattı. Bu çalışmaların ardından zemin etüdü proje çalışmalarına başlanırken, İller Bankası heyeti ile Artvin Belediyesi teknik ekibi ile toplantı yaptı. Toplantıya Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’de katıldı. Toplantıda zemin etüdü proje çalışmalarının nasıl gerçekleştirileceği masaya yatırıldı.

Başkan Kocatepe: Şehrin İmar Haritasını çıkaracağız

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, zemin etüdü çalışmalarının başlaması dolayısıyla Artvin’e gelen İller Bankası heyeti ile işini alan ARE Jeoteknik Müh. Müş. İnş. Taah. Ltd. Şti. yetkilileri ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Göreve geldikleri günden itibaren şehrin önemli sorunlarını çözme noktasında irade koyduklarını hatırlatan Başkan Kocatepe, şehrin çok önemli bir sorununu daha çözmek için önemli bir aşamaya geldiklerini açıkladı. Artvin’in daha önce yapılmamış olan jeolojik zemin etüdü çalışmalarını başlattıklarını belirten Başkan Kocatepe; “ Bilindiği gibi ilimizde şehrin zemin etüdü konusunda ciddi bir sorun yaşanmaktaydı. Sorundan da öte maalesef zemin etüdü çalışması şimdiye kadar hiç yapılmamış idi. İşin erbabı bilir ki; bir şehirde alt yapı diyecekseniz, bir şehirde inşaat, imar diyecekseniz, bunun başlangıcı o şehirde jeolojik zemin etüdü çalışması yapılmasıdır. Belediye Başkanlığına geldiğimizden hemen sonra bu konuyla ilgili İller Bankası Genel Müdürlüğü ile irtibata geçtik ve 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle de yaklaşık 500 bin TL muamman bedelle ihaleye çıkılmıştı” dedi.

Artvin’in ilk kez zemin etüdü çıkarılacak

Artvin’in ilk kez zemin etüdü çalışmasını gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Kocatepe; “ İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Artvin’in tarihinde ilk defa bir zemin etüdü çalışmasını ihale etmiş durumdayız. Bugün itibariyle de yer teslimi yapmış bulunuyoruz.  İller Bankasından ve Yüklenici firmadan yetkililer geldi. Yüzlerce noktadan onlarca bölgeden çeşitli yöntemlerle bu şehrin zeminini tetkik edecekler ve hemen bunun arkasından da 5 binlik ve binlik planları hazırlayacaklar. Arkasından da Nazım İmar planımızı yenileyerek Artvin’imizin bundan sonra ki gelişiminde teknik olarak ta destekleyip imarıyla, alt yapısıyla, kat irtifakıyla hepsiyle yakından ilgili olan zemin etüdüne sahip olacağız. Bugün itibariyle işe başlatmış bulunuyoruz ”dedi.

Projelerimiz gelecek elli yıllık

Başkan Kocatepe, bu çalışmalarda sadece günümüzü değil gelecek elli yılı düşünerek zemin etüdü çalışmalarının gerçekleştirileceğini ve şehrin yerleşim alanının da genişletilmiş halinin düşünülerek çalışmaların gerçekleştirileceğini açıkladı. Başkan Kocatepe; “Zemin etüdü çalışmalarında alan olarak şehrimizi genişlettik. Biz bu çalışmayı gelecek 50 yıllık bir Artvin projeksiyonu çerçevesinde değerlendirdik. Sadece imarı değil, içme suyunu da, alt yapıyı da hepsini de en az gelecek 50 yılı değerlendirerek yapıyoruz. Bundan dolayı alan olarak yakın köylerimiz olan Nacviya, Mamazimda, Seyitler köyü ve turizm alanı olarak ilan edilen Kafkasör Yaylamızı dâhil ettik. Çok geniş bir daire çizip ilimizin gelecek 50 yılında bu bölgelere açılımı sağlamayı planlıyoruz.

Gelecek 50 yılda 53 bin 200 nüfuslu ki; bunun 47 bin 200’ü şehir merkezinde 6 bini belirtmiş olduğumuz köylerde yaşayacak şekilde planladık. Zemin etüt çalışmaları 90 gün içerisinde jeolojik, fizyolojik ve daha birçok konunun uzmanı ilgili firma bünyesinde çalışmasını yapacak ve bize “ Hangi mahallemizde zeminin nasıl olduğunu nereye ne kadar inşaat yapılması gerektirdiğini” bize rapor olarak sunacaklar. Bundan sonra gözlemsel zemin etüdü kavramı Artvin’de tanımlıyoruz. Bu şehir yıllık birkaç santim kayıyordu. Tesadüfen kat irtifakı verildi. Burada üç kat mıydı beş kat mıydı? Bu şehir kişilerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar bizim için değerlidir. İnsan hayatı son derece önemli. Ülkemizde yaşanan doğal afetler facialar bizi bu konuda daha temkinli daha dikkatli ve şehre karşı daha büyük bir sorumluluk içerisinde davranmaya itiyor.  Bundan dolayı arkadaşlarımızla da yaptığımız toplantıda hassasiyetlerimizi ve şehrin zeminiyle ilgili bizim sahip olduğumuz bilgileri, şehrin açılmayı düşündüğümüz bölgelerini ve alt yapıyı yapmayı düşündüğümüz bölgeleri biran önce yapmalarını ve Artvin’in artık sosyal faaliyetler, sosyal çalışmalar ve projelerinin yanında teknik ve inşaat açısından da yatırım döneminin ilkbahar itibariyle başlaması gerektiğini söyledik. Artvin’imizde bir ilktir. Hemşerilerimize memleketimize hayırlı olsun esas büyük yatırımlar zemin etüdünden sonra 5 binlik, binlik planlar ve nihayet imar planından sonra inşallah yatırımlarda 2015 yılının ilk yarısında başlamış olur. Cuma günü itibariyle yer teslim işlemleri tamamlanıp önümüzdeki hafta 134 ayrı noktada sondaj yaparak jeolojik, jeoteknik, jeofizik ve sismik çalışmalarıyla zeminin dinamik ve elastiki uygunluk çalışmalarını yapacaklar. 90 gün sürecek çalışmanın sonunda yerleşime uygunluk haritaları ve jeoteknik etüt raporları hazırlanarak belediyemize teslim edilecektir” şeklinde açıklamalarını tamamladı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık