Ana Sayfa Çevre Askeri darbeyi Ruslar'mı engelledi ?

Askeri darbeyi Ruslar'mı engelledi ?

Obama’nın Türkiye’deki askeri darbesine Putin “Şah-Mat” Çekti

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2016 Cumartesi 01:58
Askeri darbeyi Ruslar'mı engelledi ?

15 Temmuz askeri darbe girişimine ilişkin sürekli yeni bilgiler açığa çıkıyor. Ancak gerçekler tam olarak aydınlanmış değil. Şimdiye kadar söylenenlerden farklı bilgiler ve değerlendirmeler içeren aşağıdaki yazıyı tercüme ettik. İhtiyatlı bir şekilde okunmasını öneririz.

 

NATO ile uyum içinde ABD ordusu tarafından Türkiye’de hayata geçirilen askeri darbe girişimi Ortadoğu’da öngörülmeyen bir düzeyde hızlı bir değişime yol açacaktı. Askeri darbe planı baştan kusurlu olduğundan başarısızlığa mahkûmdu. Sonuç olarak komplocu CIA, MI6 ve Mossad Türkiye’yi Anglo-Siyonist Akstan (ASA) uzaklaştırmayı ve Şangay İşbirliği Örgütüne( ŞİÖ) ve BRIC (Brasil, Russia, India, China, South Africa) ülkelerine yaklaştırmayı başardı. Putin bir süredir ne olup bittiğini biliyordu, komplocu ordulara karşı Türkleri tam olarak koruyacak ve onları istediği bir zaman diliminde uyaracak, yeterince bilgi topladı ve ellerine teslim etti.

Bu eşsiz jeopolitik gelişme muhtemelen ASA’dan yana olan dünya güç dengesini ŞİÖ lehine çevirecektir. Ortadoğu’da son derece stratejik bir konumdaki Türkiye’nin özellikle büyüklüğü, konumu, “Doğu kapısı” gibi görevi nedeniyle bölge satranç tahtasını etkili bir şekilde denetlemesine izin veriyor. Yakın zamanda ortaya çıkan büyük insan göçü felaketi bu uluslararası dinamiği önemli ölçüde gözler önüne serdi.
Askeri darbeyi İncirlik hava üssünden yönetmeye karar veren ABD’nin, bütün Ortadoğu’yu kontrol etme ve “Büyük İsrail” projesini tamamlama isteği, bu savaşan kışkırtıcı rejimler için bir felakete yol açtı. Amerikan dış politikası ve CIA’nın karşı karşıya kaldığı bu mutlak fiyasko ile beraber “askeri darbeye karşı” ikili oynayan ajanlarca ABD zarara uğratıldı.

Sonuçta, darbe sadece Türk halkı tarafından bastırılmakla kalmadı, aynı zamanda anglo-siyonist komplocular Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, başarısız askeri darbe sonrası iktidarı tekrar ele alıp, büyük bir ev temizliği için harika bir gerekçe sağlamış oldular. Ayrıca darbenin «CIA & Company » etiketli olduğunu, Amerika’nın İncirlik hava üssündeki üst rütbeli Türk subaylarını kullanılmasının aptallığı herkese gösterdi.

Deneyimsizlere Türkiye’nin NATO için ne kadar hayati olduğunu ve özellikle de Büyük İsrail projesinin ilerlemesinde gerekli olduğunu fark ettirdi. Bu başarısız askeri darbe girişiminin her şey yerli yerine oturduğunda, Batı için kısa ve uzun erimli sonuçları, derin yansımaları olacak. Ve bu muazzam olacak!

Bu Darbe Niçin?

Batılılar için İLERLEME ya da ÖLME doğrultusunda öldürücü bir darbeydi, bu girişim.
Erdoğan iktidarda olduğu sürece Yeni Dünya Düzeni’ne ilişkin gündemleri doğrultusunda dünya iktidarına doğru ilerlemeleri olanaksızdı, bunu biliyorlardı. Başkanlığa yerleşmesini güç de olsa katlandılar, ondaki Orta Asya Türki ülkelerin hepsini hatta Ortadoğu Araplarının bir kısmını da kapsayan bir Türk Halifeliği arzusunun da bilincindeydiler. Bundan dolayı aceleye getirilen askeri darbe girişimi “ya HEP ya Hİǔ çabasıydı, şimdi tüm Ortadoğu planını baştan ele alma zorunluğuyla karşı karşıyalar.

Putin planın ne kadar umutsuz olduğunun farkındaydı, ABD’nin ihanetinin Türkiye’yi Rusya’ya, ŞİÖ ve BRİCS’e doğru geri getireceğini bilerek, kesin bir kararla, tam olarak Erdoğan’ın yanında yer aldı. Kremlin Türkiye’nin NATO ile ilişkilerinde olduğu gibi AB ile de bir gelecek görmediğini, onlarla uzlaşamayacağını biliyordu. Rusya darbe sonrası temizlikte Türkiye’yi açıkça destekledi ve jeopolitik tüm serpintilerden büyük ölçüde yararlanabilecek pozisyona geldi.

Birçok ülke darbe bekliyordu. Sadece Rusya etkin oldu.

Türkiye’de askeri darbe için Ağustos ayı öngörülmüştü, çünkü bu ayda yapılması “planlandı”, Yunanistan hükümeti de bu ay içinde krize girecekti ve o da iktidarını kaybedecekti. Böylelikle tüm Balkanlar tehlikeli bir istikrarsızlığa sürüklenecek, ABD’ye boyun eğen kukla hükümetlerin kurulması ve ABD liderliğinde Avrupa’nın yeni bir demir perde etrafında bütünleştirilmesi sağlanacaktı.

J günü ve harika bir tesadüf eseri ASA’nın tüm televizyon kanalları İstanbul ve Ankara ile “canlı” bağlantıdaydı. Türkiye’de süren (Boğaz köprüsünde tankların niçin olduğunu soran Türkler hariç olmak üzere) askeri darbeden haberdar olmayan tek bir ülke yoktu. Darbenin kesin tarihi tam olarak bilinmiyordu, ama ne zaman ki gazeteci Christiane Amanpour, CNN ekibi ile Ankara ve İstanbul’a sadece darbeden iki gün önce gelmişti, bu son derece değerli bir emareydi.

Gerçekten de, Pentagon’un CNN ile özel bir ilişki vardır. ABD başka ulusa karşı ne zaman bir “operasyon” yapacak olsa, Pentagon genellikle CNN’in ekipleriyle orda olması ve “yönlendirilmiş” röportajlar, canlı bağlantı yapması için onları bilgilendirir. İşte bunun için CNN’in Christiane Amanpour’u birçok ülkede “persona non grata” olmayı başardı, çünkü o bir ülkeye gittiğinde, orayı mutlaka bir büyük felaket vuracaktır. Türkiye de istisna olmadı.

Rusya, İran, Suriye ve diğer tüm ülkeler ABD liderliğinde Türkiye’de bir darbe hazırlığından haberdardı.
Bu amaçla, Moskova Putin’in danışmanlarından birini, Aleksandar Douguine’i Ankara’ya gönderdi. Bu ziyaret son derece gizli tutuldu, ne Tahran, ne Şam ya da Moskova’daki kimse bundan haberdar edildi, sadece Putin’in çok yakınında yer alan birkaç kişi bunu biliyordu.

Aleksandar Dugin, Türk yetkilileri uyarmak, ayrıca da askeri darbecilerin uzun bir listesini vermek için Ankara’ya gönderilen kişiydi.

Açığa Çıkan Bazı Komploculara Göre Darbe Bir Ay Önce Başladı

Hatta darbeden önce, Türk hükümeti gizli bir şekilde mahkemelerden, bir takım garip hazırlıklar içindeki (denizci, havacı ve karacı) 2.000 askerin tutuklanmasını talep ettiği açığa çıktı. Mahkemeler bunu ret etti ve üstelik darbe planından haberdar bazı yargıçlar, hükümetin şüphelendiği ve darbe hazırlığı içindeki bazı yüksek rütbeli generalleri uyardı. Sonuç olarak, bir askeri darbe için gerekli hazırlıklar tam olarak tamamlanamadan harekete geçmek zorunda kaldılar.
SU24’ü düşüren pilotlar darbeye katıldılar.

Aylarca Moskova Rus jeti SU24’ü düşüren pilotların konuşmalarını ve haberleşmelerini izledi. Moskova SU24’u düşüren iki pilotun CIA ajanları olduklarını keşfetti. Amerikalı yöneticilerinin emri ile Rus uçağını vurarak, Moskova ve Ankara arasında oluşmuş iyi ilişkileri bozmak istediler. ABD İngiltere’nin yaptığı “böl ve yönet” taktiğini kullandı. İncirlik hava üssündeki birçok Türk subayı, aslında Amerikan ajanıydı. Daha sonra hepsi tutuklandı.

Başlangıçta, Erdoğan’ın iç takımı Douguine’in Türkiye’ye gelişinden haberdar edilmedi.
Her türlü şüpheyi önlemek ve dikkat çekmemek için Putin’in danışmanı Douguine: Moskova’dan Astana’ya (Kazakistan’a), buradan Tahran’a, sonra Şam’a, ardında da Lefkoşa ve nihayetinde Ankara’ya uzanan karmaşık bir yolculuk güzergâhı izledi. Ankara’da Erdoğan’a çok yakın ve onun güvendiği kişi olan Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek ile buluştu.

Eski KGB geleneğe göre, yüz yüze görüşmek toplantı yapmaktan daha iyidir. Son aylarda toplanmış olan tüm verilerle, Ruslar kimin, tam olarak ne zaman ve nasıl bir darbe yapacağını biliyordu.
Geliştirilmiş Rus-Türk ilişkileri ve karşılıklı güven adına, Erdoğan resmi olarak uyarıldı. Erdoğan’a ve Türkiye’ye kimin gerçekte dost olduğunu göstermek için bu uyarının “tam zamanında” yapılması psikolojik bir etki yaptı.

Bu nedenle yüz yüze görüşme yapıldı.

Hiçbir şey Putin’i bu yaptıklarını yapmaya zorlamadı. Türkleri darbeden 10 dakika önce haberdar ederdi ya da onları uyarmayarak Amerikalıların istedikleri gibi hareket etmesini izlerdi. Ama Putin (a) Rusya’nın güvenliği ve (b) Dünya’nın güvenliği, yani bir üçüncü dünya savaşından kaçınmak için bu iki temel kritere göre hareket etti

Türk Savaş Jetleri Erdoğan’ın Uçağına Kitlendiler Ama..

Askeri darbenin başlamasından itibaren 24 saat süreyle tam bir sessizliğin ardından, ne zaman askeri darbe başarısızlığa uğradı, Pentagon ve CİA tarafından kontrol edilen Amerikan medyası, her zamanki gibi tam hızda ve yoğun bir propaganda yürüttü. Daha yukarıda söylediğimiz gibi telaşla girişilen hazırlıkları, Başkanlık uçağının da Türk F16’larının görüş alanında iken vurulmamasını, Erdoğan’ın “daha fazla iktidar sahibi” olmak için “kendi” darbesini sahneye koyması olarak yorumladılar. Dolayısıyla da kimsenin ona ateş açmaması, bunun sahte bir darbe olduğunu gösteriyordu.
Ancak gerçek farklı

Birincisi ve en önemlisi Erdoğan’ın uçağına karşı gönderilen jetler NATO ve ABD’nin tam kontrolü altındaki İncirlik üssünden kalktı.

İkinci olarak, ABD İncirlikte kalkan savaş uçaklarını ve bunların doğrudan Erdoğan’ın uçağına doğru yöneldiğini bilmesine rağmen, darbe konusunda Türk hükümetini uyarmak için bir an olsun, çaba göstermedi.

Gerçekten de, Erdoğan’ın uçağı düşürülmek amacıyla birçok Türk jeti tarafından takip edildi. Ancak “medya”nın söylemek istemediği şey yedi Rus savaş uçağının ve Suriye’nin kuzeyindeki S400 füzelerinin Türk jetlerini sıkıştırdığı ve Erdoğan’ın uçağına karşı en küçük saldırı tehdidinde tüm Türk jetlerinin Türk hava sahasında vurulacağı, düşürülecekleri konusunda uyarıldıklarıydı. İşte bu nedenle Türk jetleri ateş açmadı, Rus füze ve jetlerinin de elektronik kontrolü altındaydılar. En ufak saldırıda hepsi düşürülecekti.

Ankara belediye başkanı bir saniye kaybetmedi. CNN’e çıktı ve aşırı bir öfkeyle askeri darbenin arkasında ABD’nin olduğunu söyledi. Tabi ki, daha önce Ruslardan aldığı ve gerekli gördüğü bilgileri açıkladı. 20 dakikalık sürede darbenin ABD’yi askeri darbeyi yönetmekle suçlayan üst düzeydeki üçüncü Türk’tü.

Niçin Erdoğan Generalleri ve Yargıçları Temizliyor…

Türk hükümeti doğrudan şüphe duydukları kişilerin yanı sıra Moskova’dan da büyük bir isim listesi aldı. İşte bu nedenle ABD’nin Ankara’daki Büyükelçisi ortada görülmedi, saklandı ve ortaya çıktığında da kekeleyip durdu. Ancak daha ilginç bir şey oldu, birçok Türk generali darbeye katıldığını kabul etti. ABD’nin oynadığı rolü de ifşa ettiler.

Washington’da duyduğumuz siyasi açıklamalar onların alışkın olduğu bir şeydi ve hiçbir güvenirliği de yoktu.

İncirlikteki 42 helikopterin nasıl kaybolduğuna ilişkin hiçbir açıklama yok. Daha sonra öğrendiğimize göre, onlar Türkiye’yi işgale hazırlanan donanmaya katılmışlar.* Bu nedenle de Türk hükümeti 2500 polisle İncirlik üssünü kuşattı, tüm üssün elektriğini kesti, böylelikle “ne yaptığınızı biliyoruz” ve “askerlerinizi korumamız altında tutuyoruz” demiş oldu. İşgal donanması Obama’nın emriyle durduruldu.

 

Hannibal Genseric
La Cause du Peuple
27 Temmuz 2016 
https://fr.sott.net/article/28679-Comment-Poutine-a-fait-echec-et-mat-au-coup-d-etat-d-Obama-en-Turquie

 

 

 

armada

 

* Rus Savunma Bakanlığı’na göre Karadeniz’de Türk deniz sahası içinde harekât halinde ve Türkiye’ye saldıracak olan ABD-NATO’ya ait iki donanma, Türk hükümetinin kaybolduğunu açıkladığı 14 savaş gemisini de içinde barındırıyor. Eldeki raporlara göre R.T. Erdoğan’a karşı 15 Temmuzda girişilen askeri darbe sırasında bu iki donanma Karadeniz’de daha önce görülmeyen bir düzeyde, iki aşamalı Black Sea Breeze ve Sea Breeze 2016 adlı savaş tatbikatını yapıyordu. Bu tatbikat ile ilgili olarak Rusya daha önce bilgilendirilmişti. Aslında bu manevralar askeri darbeyi desteklemeye yönelikti. Bunu doğrulayan gelişme ise, darbenin başarısızlığa uğraması ile birlikte bu manevraların iptal edilmesi ve Türkiye kıyılarına doğru hareketinin de durdurulmasıdır. Türkiye’ye yöneltilecek saldırının gerekçesi de İncirlik üssünde depolanan 90 nükleer bombanın güvenliğinin sağlanması olacaktı. Hazırlıkları sürdürülen askeri darbe çok daha önce Sünni Arap ülkelerinin desteğini almıştı. Önceden Abu Dabi ve Riyad hükümetleri Obama tarafından bilgilendirilmişti.

 

http://numidia-liberum.blogspot.com.tr/2016/07/une-armada-massive-se-dirige-sur-la.html

 


(Çevirenin notu: Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Mayısta 10. Balkan ülkeleri Genelkurmay Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada “NATO’nun yüzünden Karadeniz Rus gölü oldu” demişti!)

 

Tercüme:gelenekvegelecek

 

http://gelenekvegelecek.com/askeri-darbeyi-ruslar-mi-engelledi/

 

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bekaroğlu'ndan Erdoğan'ın sitemine sitem..

Bekaroğlu'ndan Erdoğan'ın sitemine sitem..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık