Ana Sayfa Güncel Atmacalar uydudan izlenecek.

Atmacalar uydudan izlenecek.

Kuzey Doğa Derneği üyeleri, Türkiye'de ilk defa uydu vericisi taktığı bir atmacanın göçünü ve hareketlerini uydudan izlemeye aldı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2014 Salı 15:44
Atmacalar uydudan izlenecek.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli yırtıcı kuş türleri arasında yer alan ve özellikle Doğu Karadeniz kültüründe çok önemli yeri olan atmacaların ülkede şimdiye kadar vericilerle takip edilmediğini bildirdi.

Uydu takibinin, uzun mesafe göçmeni olan bu kuşların göç rotalarını, konaklama yerlerini, kışladıkları ve üredikleri yerleri belirlemek, bu kuşların popülasyonlarını korumak için de büyük önem taşıdığına dikkati çeken Şekercioğlu, "Bunun yanında, atmacacılar tarafından göç zamanında yakalanıp göç sezonunun sonunda salınan atmacaların akıbetini belirlemek de kritik önem taşımaktadır. Bu kuşların göçlerine devam ettiği varsayılsa da birkaç ay boyunca insan eliyle beslenen ve evcilleşen bu kuşların tekrar doğaya bırakıldıklarındaki davranış ve hareketlerini anlamamız için ayrıntılı araştırma ve uydu takip çalışmalarının yapılması şarttır" dedi.

Bölgede her yıl binlercesi yakalanıp çoğu salınan atmacaların ve diğer yırtıcı kuşların bilimsel olarak halkalanmasının ve ölçümlerinin alınmasının şart olduğuna vurgu yapan Şekercioğlu, şunları kaydetti:

"Bunun uzun vadeli ve kapsamlı bir projenin başlangıcı olmasını ümit ediyoruz. Bu şekilde, geleneksel atmacacılarla ornitologlar (kuş bilimciler) arasında da önemli bir işbirliği olacaktır ve bölgedeki atmacacılara kuş bilimine de katkıda bulunacaktır. Atmacacılık esnasında yakalan kuşların çoğu hemen serbest bırakılmaktadır. Bunlar, atmaca dışındaki türler, erkek atmacalar ve bir yaşın üzerindeki bireylerdir. Bu kuşların serbest bırakılmadan ölçülmesi ve halkalanması çok önemlidir. Sezon sonunda doğaya geri bırakılan atmacaların da halkalanıp bırakılması şarttır." 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık