Ana Sayfa Güncel Av yasağı 1 Eylül’de sona eriyor.

Av yasağı 1 Eylül’de sona eriyor.

Balıkçılar bu yıl Hamsi’nin bol olacağını söylüyor.

Giriş Tarihi: 29 Ağustos 2015 Cumartesi 13:10
Av yasağı 1 Eylül’de sona eriyor.

Hayati Akbaş

HOPA-Trol kullanmayan balıkçılar için av yasağı1 Eylül'de bitiyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre bu sene hamsi ve palamut bol avlanacak. Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül’de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül 2015 de sona ererek, yeni av sezonu başlayacaktır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurdu. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getiriyor. Balıkçılar, faaliyetlerini Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmesi gerektiği açıklandı. Bu Tebliğ hükümleri 2015- 2016 avcılık dönemi için de yürürlükte olacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkanlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır.

Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre, bu av sezonunun verimli geçmesi beklenmektedir.

Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.

2015-2016 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz”.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık